Film Agnieszki Holland kandydatem do Oscara - Nasz Swiat
02
Pn, sierpień

...z wielkiego świata

Polska Komisja Oscarowa wyłoniła polskiego kandydata do Nagrody Amerykańskiej Akademii w kategorii "Najlepszy Film Nieanglojęzyczny". Jest nim najnowszy film Agnieszki Holland "W ciemności" – podały media polskie.

"W ciemności" jest koprodukcja polsko-niemiecko-kanadyjską, przedstawiającą losy Polaka, Leopolda Sochy, który podczas II wojny światowej z drobnego złodziejaszka staje się bohaterem. Postanawia bezinteresownie ukryć w kanałach grupę Żydów z lwowskiego getta. Ryzykując życie swoje oraz swoich najbliższych, ratuje przed zagładą kilkunastu mężczyzn, a także kobiety i dzieci, którzy dzięki niemu spędzają w ukryciu pod ziemią prawie 14 miesięcy.

Kadr z filmu

W postać Sochy wcielił się Robert Więckiewicz, a u jego boku pojawili się: Agnieszka Grochowska, Kinga Preis, Julia Kijowska, Marcin Bosak oraz niemiecki aktor Benno Fürmann. Autorką zdjęć jest Jolanta Dylewska.

Agnieszka Holland była nominowana do Oscara w kategorii Najlepszy Scenariusz Adaptowany za film "Europa, Europa" w 1992 roku. Ponadto, jej film "Gorzkie żniwa" był nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny w 1986 roku. Obraz reprezentował wówczas Republikę Federalną Niemiec.