Polańskiego w Wenecji nie będzie - Nasz Swiat
02
Pn, sierpień

...z wielkiego świata

Dyrektor festiwalu Marco Mueller zapowiedział, że Roman Polański nie przyjedzie na festiwal filmowy do Wenecji, gdzie w głównym konkursie zaprezentowany zostanie jego film "Carnage" ("Rzeź").

"Carnage" z udziałem między innymi Kate Winslet i Jodie Foster to ekranizacja sztuki "Bóg mordu" Yasminy Rezy, opowieść o spotkaniu dwóch małżeństw, których synowie wdali się w bójkę. Konfrontacja przeradza się w otwarty konflikt dorosłych.

Dyrektor weneckiego festiwalu Marco Mueller powiedział dziennikarzom, że Polański nie przyjedzie na pokaz swego filmu 1 września "z powodów sądowych" – donosi PAP.

Reżyser jest nadal poszukiwany przez Interpol na wniosek Stanów Zjednoczonych, które chcą go sądzić za seks z nieletnią. Polański został w 1977 r. uznany przez sąd w Los Angeles za winnego tego czynu, ale przed ogłoszeniem wyroku potajemnie opuścił USA. Warto przypomnieć, że we wrześniu 2009 r. Roman Polański został zatrzymany na lotnisku w Zurychu w drodze na festiwal filmowy. Przebywał najpierw w szwajcarskim więzieniu, a potem w areszcie domowym. Szwajcaria postanowiła nie wydawać go USA. Reżyser powrócił do domu w Paryżu, gdzie nakręcił swój najnowszy film.

Znane są już tytuły 21 filmów, które będą ubiegać się o nagrodę Złotego Lwa. Będzie wśród nich pięć amerykańskich obrazów, w tym demaskatorski thriller polityczny "Idy marcowe" w reżyserii i z udziałem George'a Clooneya, którego projekcja otworzy tegoroczne święto kina w Wenecji. O Złotego Lwa ubiegać się będą także: "Texas Killing Fields" Ami Canaan Mann, "4:44 Last Day on Earth" w reżyserii Abla Ferrary, "Killer Joe" Williama Friedkina. Na liście jest także "Dark Horse" Todda Solondza z Mią Farrow i Christopherem Walkenem.

Trzy konkursowe filmy włoskie to: "Terraferma" Emanuele Crialese, "Quando la notte" Cristiny Comencini i filmowy debiut rysownika Gianniego Pacinottiego "L'ultimo terrestre".

Kanadyjski reżyser David Cronenberg zaprezentuje w konkursie "Dangerous method", opowieść o przyjaźni Zygmunta Freuda (w tej roli Viggo Mortensen) i Carla Gustava Junga (Michael Fassbender). W obsadzie jest również Keira Knightley.

Rosyjski reżyser Aleksandr Sokurow przedstawi "Fausta".

Tytuł ostatniego, 22. konkursowego filmu zostanie ogłoszony tradycyjnie tuż przed inauguracją imprezy.