Polska bez Oscara - Nasz Swiat
02
Pn, sierpień

...z wielkiego świata

Nagrodę dla najlepszego filmu, reżysera i aktora pierwszoplanowego zgarnął "Artysta". "W ciemności"  Agnieszki Holland przegrało z irańskim "Rozstaniem", a Janusza Kamińskiego pokonał Robert Richardson za "Hugo i jego wynalazek".

W kategorii ''najlepszy film'' walczyły ze sobą wysokobudżetowe produkcje: epicki dramat wojenny ''Czas Wojny'' Stevena Spielberga, wzruszający i rodzinny ''Spadkobiercy'' Alexandra Payne'a, bajkowy ''Hugo i jego wynalazek'' Martina Scorsese, poetyckie ''Drzewo Życia'' Terrence'a Malicka, sportowy ''Moneyball'' Benetta Millera, zabawne i politycznie poprawne ''Służące'', klasyczne ''O północy w Paryżu'' Woody'ego Allena, ''Strasznie głośno, niesamowicie blisko'' Stephena Daldry'ego z tragedią 11 września w tle, a wreszcie niemy i czarno-biały ''Artysta'' Michela Hazanaviciusa.

"Artysta" Michela Hazanaviciusa zgarnął nagrody dla najlepszego filmu, reżysera (Hazanavicius), najlepszego aktora pierwszoplanowego (Dujardin), za najlepsze kostiumy i muzykę.

Również pięć statuetek zdobył "Hugo i jego wynalazek", który triumfował w kategoriach technicznych. Filmowi w reżyserii Martina Scorsese przypadły nagrody za dźwięk, montaż dźwięku, scenografię, zdjęcia i efekty specjalne.

W kategorii najlepsza pierwszoplanowa rola męska do ostatniej chwili nie wiadomo było, czy wygra Clooney (''Spadkobiercy''), czy Dujardin (''Artysta''). W końcu los przechylił się na rzecz tego drugiego, a Clooney musiał obejść się smakiem. Oprócz nich nominowani byli: Brad Pitt (''Moneyball''), Gary Oldman (''Szpieg'') i Damien Bechir (''Lepsze życie'').
Wśród aktorek pojedynek wygrała Meryl Streep (''Żelazna Dama''). Zostawiła w tyle Glenn Close (''Albert Nobbs''), Rooney Marę (''Dziewczyna z tatuażem''), Violę Davis (''Służące'') i Michelle Williams (''Mój tydzień z Marylin'').

Za drugoplanową rolę kobiecą została nagrodzona (spodziewanie) Octavia Spencer za "Służące". Najlepszym aktorem drugoplanowym został, również zasłużenie, Christopher Plummer za "Debiutantów".

Oscara za najlepszy scenariusz adaptowany zgarnął film "Spadkobiercy", najlepszy scenariusz oryginalny przypadł Woddy’emu Allenowi za "O północy w Paryżu".

Dla naszego kraju najważniejszymi kategoriami były: film nieanglojęzyczny i zdjęcia. Film ''W ciemności'' Agnieszki Holland przegrał z irańskim "Rozstaniem" Ashgara Farahdiego, typowanego od samego początku do nagrody. W drugiej z nich Janusza Kamińskiego pokonał Robert Richardson za zdjęcia do "Hugo i jego wynalazek". (mam)

na podst. Informacji TVN24