Szok! Amy Winehouse nie żyje - Nasz Swiat
02
Pn, sierpień

...z wielkiego świata

W wieku 27 lat zmarła na terenie swojego domu w północnym Londynie, brytyjska piosenkarka znana nie tylko ze wspaniałego charyzmatycznego głosu, ale i skandalizującego trybu życia.

23 lipca, około godziny 16:00, funkcjonariusze Metropolitan Police odebrali zgłoszenie od londyńskich medyków, aby stawili się niezwłocznie pod wskazany adres na Camden Square. W treści komunikatu zawarta była informacja, o odnalezieniu zwłok 27-letniej kobiety. Zmarłą okazała się piosenkarka Amy Winehouse.

Jak do tej pory nie podano oficjalnych informacji dotyczących przyczyn zgonu artystki. Nieoficjalnie mówi się, że zmarła ona najprawdopodobniej wskutek wycieńczenia organizmu długotrwałym uzależnieniem od alkoholu i narkotyków. Problemy z używkami, jakie miała Amy, od lat nie są bowiem żadną tajemnicą. Sama piosenkarka w licznych wywiadach telewizyjnych podkreślała także, że zmaga się z depresją i cierpi na bulimię. Natomiast trzy lata temu, w roku 2008, ojciec artystki oficjalnie przyznał, że Amy ma rozedmę płuc, z wydolnością w granicach 70 procent, której skutkiem było palenie papierosów i zażywanie kokainy. Jej ostatnią trasę koncertową, zainaugurowaną w Belgradzie, 18 czerwca tego roku, niefortunnym koncertem, na który spóźniła się blisko godzinę i pojawiła kompletnie pijana, odwołano. Amy po raz kolejny trafiła na leczenie, podczas którego lekarze ostrzegali ją, że jeśli nie zerwie całkowicie z używkami, czeka ją niechybna śmierć.

Amy Jade Winehouse przyszła na świat 14 września 1983 roku na terenie londyńskiej dzielnicy Southgate. Wywodziła się z rodziny żydowskiej o tradycjach jazzowych. Jej ojciec Mitchell jest taksówkarzem, a matka farmaceutką, miała też starszego brata Alexa. Winehouse umiała grać na gitarze od trzynastego roku życia, a profesjonalnym śpiewem parała się już od swoich szesnastych urodzin. Wówczas to, jej przyjaciel Tyler James, wokalista soulowy, wysłał nagranie demo Amy do A&R Records. Po rozmowach z różnymi wytwórniami płytowymi, Winehouse dołączyła do Island Records (Universal Music), z którą była związana do śmierci.

Jej pierwszy album, „Frank” z 2003 roku okrył się w samej tylko Wielkiej Brytanii potrójną platyną. Za swój drugi krążek, „Back to Black” (2006) otrzymała ich aż sześć. Album ten odniósł światowy sukces i przysporzył jej ogromnej popularności. Amy Winehouse była także laureatką wielu prestiżowych nagród, między innymi „BRIT Awards” dla najlepszej soulowej wokalistki (2004), „MTV Europe Music Awards” dla artysty roku (2007), czy pięciokrotnie „Grammy Awards” (2008) za najlepszy album muzyki pop („Back to Black”), najlepszy debiut roku, nagranie i piosenkę roku („Rehab”) i dla najlepszej wokalistki roku. (mn)
www.thepolishobserver.co.uk

fot. Wikipedia

embed video plugin powered by Union Development