Szokująca wiadomość: R.E.M przestał istnieć - Nasz Swiat
02
Pn, sierpień

...z wielkiego świata

Po ponad 30 latach kariery i wielu sukcesach, zespół R.E.M., jeden z najważniejszych współczesnych zespołów rockowych, postanowił rozwiązać się.

R.E.M. - koncert w 2003 roku / foto: WikipediaNa stronie internetowej zespołu uznawanego za jednych z prekursorów alternatywnego rocka pojawiło się oświadczenie, w którym czytamy: "Jako wieloletni przyjaciele postanowiliśmy zakończyć działalność formacji. Odchodzimy w poczuciu spełnienia oraz zdziwienia jak wiele udało się nam przez te wszystkie lata. Podjęliśmy decyzję wspólnie, zgodnie, i chcieliśmy dla siebie nawzajem jak najlepiej. Uznaliśmy po prostu, że nadszedł na to czas".

Muzyka grupy łączyła elementy punk rocka i rocka alternatywnego. Grupa złagodziła punkowe brzmienie, wprowadzając delikatną, jangle popową grę gitar i mamroczące śpiewy Michaela Stipe'a. Pozostawiono jednak spontaniczność i żywiołowość muzyki punkowej. Charakterystyczny śpiew Stipe'a, niekiedy nazywany "radosnymi pomrukami" stał się wyróżnikiem grupy.Przez pierwsze lata swej działalności grupa regularnie wydawała albumy, jednocześnie intensywnie koncertując. Z czasem brzmienie grupy częściowo się zmieniło, nabierając odcienia "melancholijnej zadumy". Coraz częściej w aranżacjach utworów zaczęła się pojawiać delikatnie grająca sekcja smyczków. Także w tekstach grupy dało się wyczuć intelektualny niepokój. W połowie lat osiemdziesiątych R.E.M. stał się jedną z najpopularniejszych grup stylu college rock, a wkrótce potem zapewnił sobie miejsce w czołówce amerykańskiego rocka głównego nurtu. Do największych przebojów grupy należą: "Losing My Religion", piosenka "Shiny Happy People" (nagrana z Kate Pierson z The B-52's), "Everybody Hurts", czy przejmująca w swej wymowie "Drive". Z czasem R.E.M. zmieniło styl grania na jeszcze bardziej rockowy, czego przykładem były kolejne dwie płyty z lat 1994 i 1996, Monster i New Adventures in Hi-Fi. Jedna z płyt grupy, Automatic for the People została sklasyfikowana na 247 miejscu listy 500 albumów wszech czasów wg magazynu Rolling Stone.

 

W listopadzie br. ukaże się płyta "Best Of" z największymi przebojami R.E.M., zawierająca dodatkowo trzy nowe utwory.

 

 

embed video plugin powered by Union Development