A kiedy szczęście nie dopisze za pierwszym razem... - Nasz Swiat
04
So, grudzień

Zdrowie i uroda

Proces stymulacji jajeczkowania prowadzi u kobiet młodych do produkcji wielu pęcherzyków i tym samym znacznej liczby owocytów. W trakcie procedur in-vitro w celu zapewnienia optymalnych wyników poddaje się fertylizacji większą ilość komórek jajeczkowych. Takie postępowanie chroni przed niepowodzeniem wskutek braku zapłodnienia lub degeneracji owocyta i zarodka.

Naturalną konsekwencją tego procesu jest więc obecność dodatkowych zarodków, które nie zostają przeniesione do macicy w ramach pierwszego transferu, a w przypadku kobiet odpowiadających szczególnie dobrze na stymulację jajeczkowania również obecność niewykorzystanych owocytów.

Istnieją dwie techniki kriokonserwacji: mrożenie powolne, w którym spadek temperatury wewnątrzkomórkowej następuje stopniowo oraz tak zwana witrifikacja, w której proces kriokonserwacji jest znacznie szybszy i zapobiega krystalizacji mogącej uszkodzić struktury wewnętrzne komórki.

Witryfikacja zapewnia lepsza przeżywalność komórek jajowych i zarodków (około 80%) i około 30-35% ciąży. Witryfikacja zwiększa również kumulacyjny odsetek ciąż względem rozpoczętego cyklu u kobiet przystępujących do in-vitro, zmniejsza koszty procedury i ogranicza inwazyjność leczenia.

Komórki jajowe i zarodki nie wykorzystane do pierwszego procesu in-vitro dają, w przypadku testu ciążowego negatywnego, możliwość ponowienia próby bez dodatkowej stymulacji hormonalnej i pobierania chirurgicznego owocytów.

Rozmrażanie owocytów i embrionów odbywa się w dniu spontanicznego jajeczkowania obserwowanego dzięki kontroli USG wzrastającego pęcherzyka i ewentualnej analizy estradiolu i hormonu luteinizujacego.

W przypadku komórek jajeczkowych konieczne jest złożenie nasienia przez partnera i jego przygotowanie do procesu ICSI. Otrzymane zarodki przenoszone są do macicy na śluzówkę macicy naturalnie rozpulchnioną dzięki hormonom produkowanym poprzez ciałko żółte i wspomagana za pomocą dodatkowego progesteronu podawanego doustnie lub droga dopochwowa .

Kriokonserwacja owocytów jest często stosowana w sytuacji, kiedy planuje się opóźnić macierzyństwo, a jednocześnie postępujący wiek mógłby doprowadzić do redukcji zdolności rozrodczej.

Mrożenie komórek jajeczkowych przed przystąpieniem do chemio- lub radio-terapi jest też szansą na macierzyństwo dla kobiet, które są zmuszone przystąpić do leczenia onkologicznego.

W odróżnieniu od mrożenia zarodków taka procedura chroni parę od wszelkich problemów natury etycznej i prawnej, gdyż owocyty są wyłącznie komórkami pobieranymi z organizmu kobiety i bez zapłodnienia nie mogą dać początku nowemu życiu.

dr  med. Katarzyna Litwicka, ginekolog