Ania Gastol radzi jak dopasować cienie do koloru oczu - Nasz Swiat
28
Wt, czerwiec

Zdrowie i uroda

Tym razem zapraszam do przeczytania kilku uniwersalnych, makijażowych porad.  Zazwyczaj sięgając po kolory, kierujemy się intuicją, nie zawsze jednak daje to pożądany efekt. Analiza kolorów nie należy do łatwych. Często stosują ją profesjonalni wizażyści, pomagając klientkom dobrać odpowiedni dla nich kolor. Połączenia barw i kolorów, ich temperatura, jaskrawość i natężenie, są bowiem odpowiedzialne za jakość makijażu.

Teorie na temat doboru makijażu do koloru oczu są różne. Dawniej głoszono, by dobierać kolory cieni do powiek pod kolor swoich oczu. Dziś prawie każdy profesjonalny wizażysta radzi wręcz przeciwnie, jako że taka sama kolorystyka zarówno cienia, jak i tęczówki sprawia, iż oczy wyglądają na zmęczone (efekt optycznego zaczerwienienia się białka). Należy więc wybierać kolory kontrastujące z kolorem tęczówki, a dzięki temu białka wydadzą się bielsze, kolor tęczówki bardziej wyrazisty, a twarz dłużej zachowa świeżość i wypoczęty wygląd.

Jeśli chcesz tylko delikatnie podkreślić oczy, np. w makijażu dziennym, sięgnij po barwy harmonijne. Pamiętaj, że im bardziej odejdziesz od naturalnego koloru oka, tym bardziej wyrazisty makijaż uzyskasz. Proponuję, by w doborze koloru kierować się następującymi regułami:

Oczy niebieskie:
kolory harmonijne – zielenie, żółcie, róże – aby delikatnie je podkreślić;
kolory kontrastujące – brązy, czernie, fiolety – by nadać im wyrazistości,
kolor silnie kontrastujący – pomarańczowy

Oczy zielone:
odcienie harmonijne – błękity, żółcie;
kolory kontrastujące – czarny, fioletowy, miedziany, brązowy;
 kolor silnie kontrastujący – czerwień;

Oczy piwne:
odcienie harmonijne – brązy, brzoskwinie, korale;
kolory kontrastujące – czernie, błękity, fiolety;
kolor silnie kontrastujący – niebieski;

Oczy brązowe:
odcienie harmonijne – czerwień, pomarańcz;
kolory kontrastujące – szary, czarny, zielony, purpurowy;
kolor silnie kontrastujący – niebieski;

Oczy szare:
Zazwyczaj mają również odcienie  niebieskiego lub zielonego.
Przyglądnij się swym tęczówkom w świetle dziennym i zadecyduj, jakiego dodatkowego koloru się dopatrzysz. W otoczeniu poszczególnych kolorów szara tęczówka może wydawać się bardziej niebieska lub zielona, dlatego masz spore pole do eksperymentów. Możliwości jest mnóstwo – od granatu poprzez zieleń aż po róż. Jeśli masz oczy szaroniebieskie – możesz stosować kolory wymienione dla oczu niebieskich, jeśli dodatkowym kolorem jest zielony – zastosuj kolory sugerowane dla oczu zielonych.
 
A oto kilka rad dotyczących dodatków w makijażu, które dodadzą uroku twojej karnacji: jeśli masz bardzo jasną skórę, jesteś jasną blondynką lub odcień twoich włosów wpada w rudy, proponuję, byś użyła szminki o kolorze zgaszonego lub brązowawego różu (np Clinique Creamy Nude) lub jasny lila. Na policzki nałóż odrobinę różu – kolor jasny lub ciemny róż będzie pasował do jasnej karnacji.


Jeśli masz jasną cerę i ciemnoblond lub jasnobrązowe włosy, używaj szminki brązowej lub w kolorze kawy z mlekiem. Jasnobrązowe i beżowe róże do policzków rozświetlą twoją twarz.

Do cery oliwkowej, ciemnopiwnych oczu i kasztanowych włosów najlepiej pasują zdecydowane kolory szminki – czerwona, fuksja lub różowa. Natomiast policzki oprósz ciepłym brązem lub odcieniem karmelu, który wyostrzy twoje rysy.

Ania Gastol*

Ania Gastol jest profesjonalną wizażystką z dyplomem Delamar Academy of Make-up London oraz London College of Fashion, jak rowniez ukończonymi kursami MAC Cosmetics w Chicago. Zawodowo zajmuje się makijażem na potrzeby pokazów mody, telewizji i filmu, wliczając w to charakteryzację do efektów specjalnych. www.charismaticmakeup.com
Oferuje konsultacje i prywatne lekcje makijażu. Obecnie mieszka w małym miasteczku Calcata, blisko Rzymu. Możesz się z nią skontaktować poprzez email charismaticmakeup(at)gmail.com lub telefonicznie 388.499.0513.