Bioenergetyka pomaga w odnowieniu łączności z własnym ciałem - Nasz Swiat
26
Cz, maj

Zdrowie i uroda

W tym roku minie 25 lat od kiedy zetknąłem się z Bioenergetyką, szukając sposobu na „wyjście z dołka” w połowie pierwszej dekady mojego pobytu we Włoszech. Po dwudziestu latach sam postanowiłem się nią zająć.

Alexander Lowen: Bioenergetyka jest metodą terapeutyczną, która pomaga w odnowieniu łączności z własnym ciałem i by żyć całą pełniąCo to jest Bioenergetyka?

Alexander Lowen: “Bioenergetyka jest metodą terapeutyczną, która pomaga w odnowieniu łączności z własnym ciałem i by żyć całą pełnią. Jej celem jest niesienie pomocy ludziom w odzyskaniu ich pierwotnej natury - stanu wolności i harmonii oraz naturalnego piękna. Jest przygodą w odkrywaniu samego siebie. Bioenergetyka stara się zrozumieć ludzką osobowość z punktu widzenia ciała.” 

Rozwinięta przez Lowena w drugiej połowie XX jako kontynuacja odkryć ucznia Zygmunta Freuda, Wilhelma Reicha, zajmuje się poznaniem ludzkiej osobowości. Ma to miejsce dzięki groundingowi – zakorzenieniu, swobodnemu oddychaniu, przywróceniu regularnego krążenia życiowej energii przekazywanej przez krew i inne występujące w organizmie płyny; metabolizmowi oraz ładowaniu i wyładowywaniu energii. Bioenergetyka jest także terapią działającą jednocześnie na ciało i umysł, ułatwiającą osobie pełne uświadomienie swojego organizmu odzyskując lub odkrywając przyjemność i radość życia.

Kilka lat temu z satysfakcją odkryłem, że Bioenergetyka znalazła swoje miejsce także w Polsce. Koszalińska psycholog, pani Joanna Olchowik założyła w swoim miesicie Centrum Pracy z Ciałem. Poniżej cytuję fragmenty z portalu Centrum http://www.bioenergetykalowena.pl/

„W ciele odkładają się niewyrażone, zepchnięte przez umysł stłumione emocje. To ciało pisze naszą historię uginając się pod ciężarem dziecięcych nie spełnionych pragnień, które echem odbijają się w dorosłym życiu. W bardzo wczesnych fazach naszego dorastania mechanizmy obronne, pozwoliły nam przetrwać trudne dla nas zdarzenia, pozwoliły nam zwrócić się ku życiu. Dzisiaj mechanizmy obronne chronią nas przed prawdą o sobie i powodują, że ta prawda odkłada się w ciele w postaci niepotrzebnych napięć blokujących przepływ energii, ograniczając żywotność ciała.

Bioenergetyka poprzez specjalne oparte na głębokim, pełnym oddechu ćwiczenia pozwala rozluźnić ciało, ożywić je płynącą energią poprzez wibracje partii pobudzonych mięśni. Zdrowie w bioenergetyce oznacza nie tylko brak choroby, ale żywe pulsujące swoim rytmem ciało.”

Ostatnie słowa Alexandra Lowena: ...Kocham ciało, Kocham pracować z ciałem, Kocham patrzeć jak ciało rozkwita, Ciało jest moim życiem i ocaleniem, Ciało jest moim spełnieniem Bycie w ciele jest doświadczeniem jego energii Bycie w prawdzie ze sobą jest uwieńczeniem życia i terapii, Ja, dla mnie jest cielesnym Ja. Jedynym Ja, które kiedykolwiek poznamy, Zaufaj temu, kochaj to i bądź w prawdzie ze sobą... 

Aleksander (Olek) Mincer

Counsellor Professional i Instruktor ćwiczeń „pracy z ciałem”

tel.: 3383175183, e-mail: olek.mincer(at)gmail.com