Choroba lokomocyjna, czyli kłopoty w podróży - Nasz Swiat
04
So, grudzień

Zdrowie i uroda

Choroba lokomocyjna to dolegliwość, którą cechują przede wszystkim nudności, wymioty, zawroty i bóle głowy. Zaburzenie to spowodowane jest długotrwałym oddziaływaniem ruchu (bujanie, kołysanie, wibracja) na błędnik znajdujący się w uchu (odpowiada za zmysł równowagi i słuchu ).

Schorzenie to występuje zarówno w ruchu naziemnym, powietrznym i wodnym. Występuje w każdym pojeździe mechanicznym przy czym nasila się przy ostrych, długotrwałych zakrętach, bujaniu, kołysaniu, wznoszeniu - opadaniu i przeciążeniach.

Choroba lokomocyjna występuje na skutek braku świeżego powietrza, a rośnie wraz ze wzrostem odczuwania woni spalin oraz smarów.

Przyczyny choroby lokomocyjnej
Wszystkiemu winny jest błędnik, który nie nadąża z przekazywaniem informacji. Powodem choroby lokomocyjnej jest konflikt pomiędzy zmysłem wzroku a zmysłem równowagi. Wówczas organizm nie nadąża z powiązaniem sprzecznych sygnałów płynących od różnych zmysłów.

Do najczęściej występujących objawów choroby lokomocyjnej należą: ból i zawroty głowy, bladość, nudności i wymioty oraz wzmożona potliwość.

Jak sobie radzić?
Podczas podróży samochodem lub autobusem objawy choroby lokomocyjnej możemy łagodzić, siadając przodem do kierunku jazdy bądź zajmując miejsce z przodu przy fotelu kierowcy. W tym przypadku będziemy widzieć wzniesienia i zakręty. Pamiętajmy o zajmowaniu miejsca, czy to w autobusie, czy w samochodzie, jak najdalej od osi kół. Jest to punkt newralgiczny, jeśli chodzi o częstotliwość wstrząsów podczas podróży.

Podczas lotu samolotem należy wybierać miejsce w okolicy skrzydeł, najlepiej po prawej stronie pokładu. Na statku powinno się siadać jak najbliżej środka pokładu. Ograniczeniu objawów choroby lokomocyjnej sprzyja wybór przedziału dla niepalących w pociągu. Największy komfort odczujemy zajmując miejsce przy oknie.

Jeżeli zaczniemy odczuwać skutki choroby lokomocyjnej, to zastosujmy się do poniższych porad. Po pierwsze, patrzmy na horyzont. Będzie stanowił stabilny punkt krajobrazu. Unikajmy obserwacji migających drzew, słupów oraz innych znajdujących się blisko obiektów. Należy przybrać pozycję półleżącą ze stabilnym podparciem głowy. Ważny jest dopływ świeżego powietrza, o ile jest to w danym momencie możliwe.

Jeżeli cierpimy na chorobę lokomocyjną to podczas podróży nie korzystajmy z laptopa, nie czytajmy, ponieważ to może zaostrzyć przykre doznania. Warto zaopatrzyć się w cukierki imbirowe, gdyż imbir ma działanie przeciwwymiotne. Przed wyjazdem nie należy jeść ciężkostrawnych posiłków oraz pić napojów gazowanych. Bezwzględnie należy pamiętać o zażyciu środka przeciwdziałającego chorobie lokomocyjnej.(mam)

źródło: auto-w-podrozy.wieszjak.pl