Czekolada, czy jogurt? - Nasz Swiat
21
So, maj

Zdrowie i uroda

O korzystnym działaniu bakterii kwasu mlekowego zawartych w fermentowanych napojach mlecznych wiadomo od dawna. Mikroflora jelitowa zdrowych ludzi jest bardzo wrażliwa, a jej równowaga może być zaburzona przez niewłaściwą dietę, stres, stany chorobowe jelit czy też niektóre leki, szczególnie antybiotyki.

Bakterie jogurtowe oddziałują korzystnie na równowagę mikroflory jelitowej człowieka, wpływają również na poprawę procesów trawienia, a ich regularne spożywanie może poprawić przyswajalność laktozy - cukru mlecznego. Ze względu na te korzystne właściwości żywieniowcy zalecają regularne spożywanie mlecznych napojów fermentowanych. Ale być może już niedługo będziemy mogli sięgnąć po czekoladę zawierającą te korzystne mikroorganizmy. Naukowcom z Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej udało się dobrać szczep, który nie tylko przeżywa, ale jest aktywny w czekoladzie przechowywanej nawet w temperaturze pokojowej przez 12 miesięcy. Wyprodukowana przez nich 100-gramowa tabliczka czekolady zawiera tyle żywych kultur bakterii, ile litr jogurtu!

Masło kakaowe to nie tylko dobry produkt do smarowania chleba, ale i bardzo skuteczna maść przyspieszająca gojenie ran. Masło należy wyklarować, czyli przetopić przed zmieszaniem z kakao i sporządzeniem masła czy pasty kakaowej, która nie może zawierać dwucukrów pokroju sacharozy, białego cukru. Kakao zmieszane z popiołem (pyłem) z ogniska to świetny lek przeciwko biegunce, także na inne problemy przewodu pokarmowego. Olejek kakaowy to doskonały środek kosmetyczny, po którym cera jaśnieje, a skóra zostaje oczyszczona. Masło kakaowe dobre jest także jako odmładzający okład kosmetyczny.

Dobrze przyrządzone napoje czy produkty kakaowe, zdrowa bezcukrowa czekolada pomaga myśleć perspektywicznie, szeroko, szybko i błyskotliwie, łagodzi obyczaje i zacieśnia więzy międzyludzkie. Xocolatl pomaga dziękować, okazywać sympatię, tworzy romantyczny nastrój, wzmaga dobrą jakość stylu życia. Kakao to produkt leczniczy i prozdrowotny, używany i sprawdzony przez pokolenia szamanów indiańskich. Katoliccy zakonnicy dla ukrycia i zniweczenia działania kakao promowali dodawanie cukru, ale takie złe zwyczaje psujące moc tego leku należy wyeliminować, gdyż są szkodliwe i źle o zakonnikach świadczą. Wielu wybitnych europejskich i amerykańskich myślicieli, uczonych i wynalazców to smakosze oryginalnych indiańskich receptur kakaowych, którzy odkryć dokonywali pod wpływem otwarcia czy uwznioślenia myśli powodowanego przez napój bogów, jakim jest kakao.

W czasie rozstań, życiowych trudnych sytuacji, po śmierci bliskich, w czasie ciężkich chorób, zawsze należy spożywać większe ilości napojów i pokarmów kakaowych, podobnie i w czasie sesji egzaminacyjnych czy innych wysiłków. Kakao z miodem to bardzo dobry napój dla ludzi medytujących i rozmodlonych, aby zachowywali równowagę ducha i właściwy nastrój oraz aby z powodu ascezy nie podupadli na zdrowiu. W czasie odwyku narkotykowego podawanie kakao neutralizuje potrzeby nałogowców i bardzo dobrze ich leczy. Atutem kakao jest fakt, że ilość kofeiny jest taka, że po spożyciu nawet dużej jego ilości nie powstaje ciężka choroba zwana kofeinozą, charakterystyczna dla wielu osób pijących czarną kawę. Kofeinoza to zatrucie organizmu kofeiną i podobnymi produktami, które przejawia się takimi objawami jak wymioty, ogólne pobudzenia czy nadpobudliwość, nadwrażliwość na dotyk, szybkie bicie serca, szybki oddech, kłopoty z koordynacją mięśni, drgawki, osłabienie, śpiączka, chroniczne zmęczenie czy syndrom nagłej śmierci z powodów trudnych do ustalenia. Ludzie pijący dużo kawy czarnej niestety często wykańczają i wyniszczają się tak psychicznie, jak i fizycznie. Wybór Xocolatl, kakao to wybór zdrowia i długiego życia.


Nie ma granic ludzkiej wdzięczności dla dobrego anioła takiego, jak Quetzalcoatl, który podarował ludzkości taki bezcenny dar, jak ziarno kakaowca, przyniósł rajski krzew z Ogrodu Eden, z wyższego i lepszego świata, gdzie żyjące tam anielskie byty dbają o zdrowie i wybierają to, co dobre. Przesłanie spożywania pokarmu bogów, picia napoju bogów bez toksycznych i niepotrzebnych domieszek jak biały cukier czy krowie mleko jest jasne dla każdego inteligentnego człowieka, który dba o dobre zdrowie tak swoje, jak i swoich dzieci czy rodziny! Upowszechniaj to orędzie, nie tylko wśród indianistów czy ludzi uduchowionych, którym naturalna, prewencyjna medycyna jest normalnym stylem codziennego życia. Twoje, ludzka istoto życie i zdrowie jest w twoich rękach i w twej zdolności wybierania oraz stosowania tego, co dobre i pożyteczne, choć o kakao leczniczym można dużo więcej powiedzieć! (db, LM)