Czy to mogło być przyczyną poronienia? - Nasz Swiat
04
So, grudzień

Zdrowie i uroda

Mam 36 lat. Kilka dni temu zostałam poddana zabiegowi łyżeczkowania macicy ze względu na obumarłą ciążę. Proszę o informację czy niewłaściwy rozwój ciąży związany jest ze złym połączeniem chromosomów (czyli czy już w momencie zapłodnienia wiadomo, że ta ciąża nie przetrwa) czy mogło mieć na to wpływ np. przyjmowanie citroseptu, który zaczęłam pić gdy byłam już w ciąży od około 1,5 tygodnia,  ale niestety nie wiedziałam o tym. Nadmieniam, iż jest to moja druga ciąża -pierwsza przebiegała właściwie i zakończyła się porodem.


Poronienie to patologia ciąży, która dotyczy, zależnie od wieku kobiety, około 20-30% poczęć. Niestety pomimo postępów, które czyni medycyna nie zawsze można ustalić przyczyny poronienia. Często wynikają one z zaburzeń krzepliwości krwi, obecności przeciwciał ograniczających wszczepianie się zarodka lub nieprawidłowej pracy innych gruczołów (przysadka, tarczyca, itp.).

Według statystyk najczęstszym powodem utraty ciąży są zmiany genetyczne zarodka, które pojawiają się już w momencie zapłodnienia. Z tego powodu  często zaleca się wykonanie badania cytogenetycznego materiału aborcyjnego po wyłyżeczkowaniu macicy.

na pytania odpowiedziała
dr Katarzyna Litwicka, ginekolog