Czy to przedwczesna menopauza? - Nasz Swiat
01
Śr, grudzień

Zdrowie i uroda

Mam 38 lat i poważne obawy, że zaczyna się u mnie przedwczesna menopauza. Niecały rok temu zaczęłam mieć nieregularne miesiączki, pojawiające się raz na 2-3 miesiące. Sądziłam, że ma to związek z silnym stresem, którego doświadczyłam z powodu poważnych problemów osobistych.  Miesiąc temu wykonałam badania, z których wynika, że mam bardzo niski poziom estrogenów i że czynność moich jajników wygasa. Lekarka powiedziała, że to  może być początek menopauzy. Czy przedwczesnemu przekwitaniu można jakoś zapobiegać? Bardzo proszę o informację, bo jestem przerażona.
Grażyna


Mówimy o menopauzie wtedy, kiedy miesiączka nie pojawia się przez przynajmniej 12 miesięcy i uważa się, że jest ona przedwczesna, jeśli okres zanika przed 42 rokiem życia. Najczęściej ostateczny zanik miesiączki jest poprzedzony okresem, w którym cykle są nieregularne. Mogą pojawić się sytuacje całkowicie odmienne: miesiączki bardzo od siebie oddalone i skąpe lub przeciwnie: zbliżone i obfite.

Pierwszy rodzaj zaburzeń wynika z ograniczonej zdolności jajnika do selekcji i wzrostu pęcherzyka dominującego i tym samym do produkcji estradiolu.
Niedobór estrogenów uniemożliwia rozpulchnienie śluzówki macicy i stąd przedłużające się plamienie po okresie, zaś brak lub bardzo późne jajeczkowanie powoduje, że następna miesiączka się spóźnia lub nie pojawia wcale. Skutkiem ograniczonej produkcji hormonalnej ze strony jajnika jest pobudzenie przysadki mózgowej do wydzielania FSH, czyli hormonu stymulującego wzrost pęcherzyków. Ten zwiększony poziom FSH może w niektórych cyklach przyśpieszyć dojrzewanie pęcherzyka i stąd krwawienie często pojawia się nawet po dwóch tygodniach.

Taką sytuację należy odróżnić od braku jajeczkowania wynikającego ze stresu fizycznego, psychologicznego, nieprawidłowej diety lub zaburzeń pracy innych organów, a przede wszystkim tarczycy i przysadki.

Tak więc dla prawidłowej diagnozy każda kobieta cierpiąca na nieregularne miesiączki powinna wykonać badania nie tylko na estradiol, ale również na FSH,  hormony tarczycy i prolaktynę, jak również USG dopochwowe, aby ocenić stan jajników.
Zbliżająca się menopauza wiąże się z redukcją ilości pęcherzyków w jajnikach. Takie badanie najlepiej jest wykonać między 2 a 5 dniem cyklu, gdyż wtedy jajnik nie posiada jeszcze pęcherzyka dominującego ani ciałka żółtego, których obecność może zaciemnić obraz.

Nawet jeśli wspominane badania wyklucza inną przyczynę nieregularnego jajeczkowania, nie oznacza to, że menopauza pojawi się natychmiast. Miesiączki mogą pojawiać się nadal przez wiele miesiecy, a nawet lat.

Na dzień dzisiejszy nie istnieje sposób na trwałe i na pewno skuteczne opóźnienie przekwitania. W pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę zdrowy tryb życia, unikając głównie palenia tytoniu. Istnieją publikacje naukowe wskazujące na użyteczność syntetycznego DHEA (dehydroepiandrosteron) wytwarzanego przez nadnercze, który może opóźnić proces starzenia.
DHEA może czasowo ulepszyć równowagę hormonalną kobiet w okresie menopauzy poprzez uaktywnienie primordialnych pęcherzyków jajnikowych, wspomagać libido podnosząc poziom testosteronu w organizmie, poprawiać pamięć i wpływać pozytywnie na stan skóry.

dr Katarzyna Litwicka, ginekolog