Dowiedz się, gdzie najwięcej zarazków dotykasz codziennie - Nasz Swiat
29
Śr, czerwiec

Zdrowie i uroda

Codzienne dotykanie przedmiotów może nieść ogromne zagrożenie dla naszego zdrowia. Uczeni amerykańscy obliczyli, że przeciętny dorosły może dotykać nawet do trzydziestu przedmiotów na minutę, wśród nich część stanowi prawdziwe siedlisko zarazków.

Do najbardziej obfitujących w groźne mikroby należą: włączniki świateł przy skrzyżowaniach, klamki, słuchawki telefonów, piloty, bankomaty i pompy na stacji benzynowej. Dużo mniej mikrobów można znaleźć w domowych przedmiotach codziennego użytku, ponieważ  używa je relatywnie niewielka ilość osób. Te znajdujące się w miejscach publicznych zaś stwarzają zagrożenie dla zdrowia. Dowiedz się, gdzie można „natknąć" się na wirusy i bakterie.

Najbardziej zanieczyszczone są pompy na stacjach benzynowych. Ich poziom skażenia wynosi 71%. Mikroby chorobotwórcze znajdziesz także na skrzynkach pocztowych, gdzie ryzyko zakażenia wynosi 68%. Co ciekawe także schody ruchome w hipermarketach lub stacjach kolejowych są bardzo przyjaznym środowiskiem dla zarazków. Tam skażenie sięga 43%. Na przyciskach bankomatów natomiast 41%.

Powinniśmy unikać także automatów z kanapkami, kawą i innymi produktami spożywczymi, umieszczonymi przede wszystkim w miejscach publicznych. Według badań naukowców amerykańskich University of Arizona poziom skażenia w nich sięga 35%, podobnie jak na włącznikach świateł na skrzyżowaniach.

W 2007 roku w Journal of Environmental Health opublikowano badania, z których wynika, że niemal 70% skórek cytryn umieszczanych na szklankach do drinków zawiera chorobotwórcze mikroby. Uczeni zamówili napoje w dwudziestu jeden restauracjach i znaleźli 25 różnych mikroorganizmów na 76 zabezpieczonych kawałkach cytryn. Wśród „odnalezionych" na cytrynie drobnoustrojów były m. in. bakterie E. coli i inne bakterie kałowe.

Wszystkie klamki znajdujące się w miejscach publicznych, a szczególnie toaletach klubów, pubów, urzędów, bibliotek, etc. stanowią zagrożenie dla zdrowia.

Uchwyty prawie dwóch trzecich koszyków sklepowych, testowanych w badaniach uczonych z University of Arizona były zanieczyszczone bakteriami. Co więcej ilość mikrobów była na nich większa niż w toaletach publicznych.

Mikrobiolog dr Charles Gerba przeprowadził badania, w których sprawdził ilość bakterii w łazienkach komercyjnych odrzutowców. Jak się okazało, zarówno na powierzchniach kranów, jak i klamkach znajdowały się bakterie e. coli. Niczym zaskakującym nie jest bowiem fakt, że ludzie często chorują po podróży samolotem.