Dzisiaj bardzo dużo zależy od Ciebie! - Nasz Swiat
21
So, maj

Zdrowie i uroda

Poczucie własnej wartości, czyli „fundament” dobrego i szczęśliwego życia.

Przed zapoznaniem się z poniższym tekstem prosimy o przeczytanie poprzedniego artykułu psycholog – Doroty Gontarz: Poczucie własnej wartości

Teraz możesz zmienić obraz własnej osoby, podnieść poziom samooceny. Masz do tego sporo okazji i wiele możliwości. Aby to sprawdzić, wykonaj wszystkie, bądź wybrane działania, które proponuję ci poniżej.

Lista sukcesów
Usiądź, weź kartkę, coś do pisania i wypisz po kolei swoje sukcesy życiowe. Numeruj punkty. Staraj się sformułować każdy z nich w możliwie skondensowanej formie, najlepiej w jednym zdaniu.

Za sukces uznaj każde osiągnięcie, do którego się przyczyniłeś i do którego sam dokonałeś, każdy efekt twojego działania, z którego jesteś zadowolony, który ci się podoba. Także każde twoje działanie lub jego efekt, z którego są dumni lub zadowoleni twoi bliscy znajomi. Kiedy sporządzisz listę, z pewnością przekonasz się, że masz sporo sukcesów na swoim koncie.

Kroki, które czynisz, praca, którą wkładasz w realizację swoich zamierzeń wymagają od ciebie siły, zaangażowania, energii, poświęcenia i czasu. To pokazuje, że jesteś w stanie zrobić wiele i że jesteś w tym dobry. Jeśli spojrzysz na kroki, jakie podejmujesz, zobaczysz z pewnością, że one też są twoimi sukcesami.

Wór zadowolenia
Przygotuj sobie dość duży worek (może to być torba) i znajdź dla niego miejsce. Przygotuj też stos małych kartek.

Usiądź wieczorem i na kartce zapisz, co danego dnia zrobiłeś dobrze. Ty decydujesz, co znaczy „dobrze”, decydujesz ile kartek danego dnia zapiszesz. Każdą kartkę opatrz datą, a następnie wrzuć ją do worka. Na następny dzień zrób to samo, rób tak każdego dnia.

Po kilku, kilkunastu dniach sprawdź, jakie rozmiary ma twój worek. Spory jest, prawda? Włóż rękę do środka i wyłów z worka kilka kartek. Odczytaj je.

Uśmiechasz się, czujesz zadowolenie?

Wrzucaj do worka tyle kartek, ile chcesz. Pamiętaj o tym, by przestrzegać zasady wypisywania ich pod koniec dnia, najlepiej przed położeniem się do łóżka.
Zaglądaj do worka, kiedy chcesz, tak często, jak tego potrzebujesz. Zaglądaj szczególnie wtedy, kiedy masz gorszy nastrój, gdy wątpisz w siebie, kiedy jesteś smutny, zły na siebie, niezadowolony.

Wystawa dzieł
Odnajdź dokumenty, potwierdzające twoje osobiste sukcesy (dyplomy, zaświadczenia, zdjęcia wykonanych przez ciebie prac, itp.). Opraw je, ozdób i umieść na honorowym miejscu w twoim domu, tak, aby były widoczne, abyś często, nawet mimowolnie na nie spoglądał.

Do twoich dzieł należy też jakaś relacja z człowiekiem: przyjaźń, związek partnerski. Jest to także szczęśliwe dziecko, kochający mąż lub żona. Zaproś ich do doświadczenia i poproś ich o to, by stworzyli coś dla ciebie na pamiątkę tego, że wasza miłość, wasza przyjaźń, wasze szczęście to też twój sukces. Pozostaw wybór tym osobom i czekaj na przyjemny efekt.

Potem umieść go w widocznym miejscu. Może włóż do pamiętnika, czy terminarza…

Zwierciadło społeczne
Poproś bliską ci osobę – osobę, której ufasz, która cię już trochę zna, by powiedziała ci w czym – jej zdaniem – jesteś dobry, jakie widzi sukcesy w twoim życiu. Pozwól jej na początku je wymienić, dopiero potem, kiedy skończy, zadaj ewentualne pytania, podyskutuj z nią na ten temat. Następnie przejdź do kolejnej i poproś ją o to samo. Powtórz to doświadczenie z kilkoma różnymi osobami. Może to być partner, przyjaciel, bardzo dobry kolega, koleżanka z pracy, twój psychoterapeuta, doradca życiowy, przewodnik duchowy, osoby, z którymi pracujesz już kilka miesięcy, itp. A może będzie to twój kierownik lub szef…

Zobacz, jak cię widzą inni. Przekonasz się, że w wielu kwestiach się nie różnicie. Przekonasz się, że to, co dla nich jest twoim sukcesem, dla ciebie też nim jest. A może te sprawy, których ty nie uznałeś za sukces, a które oni właśnie uznają, są jednak twoimi sukcesami? Przemyśl to.

***
Zrobiłeś przynajmniej jedno z tych ćwiczeń?
I jak się czujesz?
Jaka jest twoja samoocena?
Wyższa?
Jak się teraz czujesz?
Dobrze, prawda?

CDN

Dorota Gontarz, psycholog

Dorota Gontarz przyjmuje w Rzymie po uprzednim umówieniu się na wizytę.
Tel.: 327 082 1265; e-mail: dorotapsyche[at]gmail.com