Farbowanie włosów w domowych warunkach: Brunetki - Nasz Swiat
04
So, grudzień

Zdrowie i uroda

Jak wspominałem już w poprzednim artykule farby i aktywatory do farb, należy kupować tylko i wyłącznie w sklepach dla fryzjerów, ponieważ tylko tam dostaniemy produkty profesjonalne. Osobiście polecam Wella Koleston (dla włosów gęstych, sztywnych i grubych) lub Loreal Majirell (dla włosów delikatnych, cienkich i zniszczonych). Jeżeli chodzi o aktywator (oxydante), najlepiej zaopatrzyć się w 1 litr z wybranych firm, ponieważ w ten sposób wystarczy nam na kilka farbowań, co w rezultacie znacznie zmniejszy koszty zakupu.

Farby tzw. sklepowe czy supermarketowe są bardzo złej jakości i zawierają opiłki metali, które skutecznie oblepiają włos, niszcząc go i wysuszając. Używając tego rodzaju farb włos staje się porowaty i zniszczony, a w rezultacie, przy zmianie koloru na inny, pojawiają się problemy, którym często nie lada magik fryzjerstwa może im podołać.

Jeśli zwrócimy uwagę na opakowanie farby, dostępnej w zwykłych sklepach, to w 90% firm komercyjnych producentem jest HENKEL, a przecież firma ta produkuje proszki do prania i inną chemię gospodarstwa domowego.

Zaczynamy!
Farbowanie włosów w domowych warunkach przez brunetki, z mniej więcej 50% siwizną o długości 1-3 cm

Pamiętajmy, że do farbowania siwizny musimy zmieszać co najmniej 2 tubki farby: kolor naturalny, którego brakuje siwym włosom oraz kolor, na który chce się ufarbować włosy. Warto pamiętać, że wybierając kolor, na który chce się ufarbować włosy w warunkach domowych, najlepiej wybrać odcień taki, jaki miało się wcześniej, ponieważ przy zmianie odcienia mogą pojawić się problemy.

Panie, które pomimo tego chcą zmienić odcień farby, muszą zrobić 2 różne rodzaje mieszanki:
1. na włosy siwe (odrost)
2. na długość i końce inną mieszankę farb, tak aby kolor wyszedł jednolity na całej długości, począwszy od skóry głowy.
Kolory podstawowe dla brunetek to ton 5 lub 5/0 lub 5/00 lub 5N, ciemniejszy to 4, a całkiem ciemny to 3. Ton 1 to czarny.

Wybieramy odcień
Odcień 5.3 (jasny brąz dorato, ciepły brąz) lub 4.45 (castano ramato mogano, ciepły rudawy brąz) lub 4.1 (brąz cenere, zimny braz ), itd.

Na opakowaniu pierwszy numer odpowiada za wysokość tonu, a kolejny po kropce za odcień, np. 5.12 oznacza: 5 to jasny brąz, a 12 oznacza, że 20% koloru to niebieski czyli numer 1, 10% koloru to fiolet czyli numer 2, co daje nam odcienie zimne. Kolory zimne to nr 1 niebieski, nr 7 zielony, nr 2 fiolet.
Kolor pośredni, w zależności z jakim kolorem jest mieszany to nr 5 mahoń.

Kolory cieple to: nr 3 żółty (dorato), nr 4 rudy, pomarańczowy (rame), nr 6 czerwony (rosso).

Farbowanie
Mieszamy ½ tubki koloru naturalnego 4/0 + ½ tubki pożądanego koloru 4.45. Mieszamy w stosunku 1:1 (pamiętajmy, że jeżeli producent farby podaje mieszaninę w stosunku 1:1,5 to i tak przy włosach siwych mieszamy w stosunku 1:1) z aktywatorem czyli 30ml 4/0 + 30ml 4.45 + 60 ml (odmierzymy kieliszkiem do wódki) 20 vol (6% oxydant) = 120ml mieszanki farbującej. Mieszamy aż do otrzymania jednolitej konsystencji.
Zaczynamy nakładać gotową farbę na odrosty, zaczynając od miejsca , gdzie mamy najwięcej siwizny. Jeśli jest to partia górna, od czoła w stronę potylicy, to należy podzielić głowę na 4 części. Najpierw nakładamy na stronę: lewy przód, następnie na: prawy przód i kończymy farbowanie na lewym i prawym tyle głowy (potylicy).

Przez ile czasu?
Czas trzymania mieszanki odliczamy po zakończeniu nakładania farby. Powinien on wynosić od 30 do 35 minut, w zależności od marki produktu.
Po 20 minutach, farbę należy „przeciągnąć” na długości i końce w celu tonalizacji (odnowienia blasku koloru, nadaniu mu świeżego refleksu) i pozostawić na ostatnie 15 minut.

Płukanie
Przy pierwszym płukaniu należy zmoczyć włosy ciepłą wodą i masować farbę około 5 minut, po czy spłukać dokładnie wodą, aż do momentu, kiedy woda będzie czysta. Kolejnym etapem jest mycie. Po spłukaniu farby należy umyć głowę 2 razy delikatnym szamponem do koloru, a po dokładnym spłukaniu nałożyć na około 5 minut, na rozczesane włosy, krem, maskę lub odżywkę po zakończeniu „balsamowania” należy opłukać dokładnie włosy ciepłą wodą.

Farbowanie brunetki bez siwizny
Panie nie posiadające siwych włosów, wystarczy, że zmieszają farbę z pożądanym odcieniem, nawet w stosunku 1:1,5 (jeśli producent podaje taki właśnie stosunek mieszanki ) z aktywatorem maksymalnie 10 vol (3%), którego używamy do koloryzacji ton w ton lub do przyciemnienia włosów, czyli 50 ml farby 4.1 + 75 ml oxydantu 10 vol = 125 ml gotowej mieszanki do farbowania (wszystko zależy od tego jakiej długości są odrosty, o ile tonów chce się przyciemnić włosy lub o ile tonów trzeba je przyciemnić do pożądanego efektu). Jeżeli włosy są oporne na farbowanie, należy użyć wówczas aktywatora 20 vol (6%) z dodatkiem bazy koloru naturalnego, np.: 15 ml 4/0 + 45 ml 4.1 + 90 ml 20 vol = 150 ml gotowej mieszanki do farbowania (wystarczy na odrost włosów bardzo gęstych z tonalizacją lub na farbowanie włosów długich normalnych).

Kolejne kroki należy wykonać jak w pierwszym przykładzie.

Przypominam, że farbowanie włosów w domowych warunkach jest niebezpieczne dla zdrowia i wyglądu, ponieważ profesjonaliści używają do dozowania farb specjalnej wagi i dlatego kolory są zawsze idealnie wymieszane.

Jeśli potrzebujecie porad indywidualnych, zapraszam do mojego salonu. Pytania można wysyłać także na adres e-mail: trinityparrucchiere[at]gmail.com
Jeżeli chcesz, aby Twoje pytanie ukazało się na stronie www.naszswiat.net, napisz do redakcji: naszswiat[at]stranieriinitalia.it.

Piotrek Wywiał
Salon TRINITY
Via dei Delfini 18 Rzym
Tel. 0669940639