Implanty bez tajemnic - Nasz Swiat
04
So, grudzień

Zdrowie i uroda

Utrata zęba każdemu z nas kojarzy się z katastrofą.  Utratę kilku z nich przeżywamy zaś jako mega katastrofę.  Piękny uśmiech daje nam bowiem poczucie pewności siebie,  a zdrowe uzębienie wpływa na jakość naszego życia. Obecnie najnowocześniejszym i najbardziej komfortowym fundamentem pod uzupełnienia protetyczne są implanty zębowe. O tym jak przebiega uzupełnianie ubytków zębowych z dr Antonello Mazzeli, doświadczonym implantologiem, rozmawia Danuta Wojtaszczyk.

Pani Doktorze, czym są właściwie implanty dentystyczne?
Najprościej rzecz ujmując implant to tytanowa śruba, zastępująca korzeń zębowy, wkręcana w kość żuchwy. Zabieg odbudowy uzębienia na implantach może obejmować całość jamy ustnej, bądź pojedynczy ubytek.

Jak wygląda przebieg leczenia?
Wszczepienie jednego implantu dentystycznego wymaga wykonania zabiegu, który trwa około 30 minut. Jeżeli umocowanie w kości okaże się stabilne, można założyć natychmiast po wykonaniu zabiegu wykonany z żywicy ząb prowizoryczny.
Całe  leczenie nie przebiega jednak błyskawicznie, ponieważ zazwyczaj potrzeba trzech miesięcy na  na zespolenie się implantu z kością. Dopiero wtedy ząb prowizoryczny można zastąpić właściwą koroną protetyczną, która uzupełnia brak zębowy. 

Czy zabieg jest bolesny?

Wszczepienie implantu dentystycznego odbywa się pod miejscowym znieczuleniem, dzięki któremu nie odczuwa się bólu.

Kiedy warto założyć implanty?
Implant dentystyczny jest obecnie najlepszym sposobem na odzyskanie pięknego uśmiechu. Jak już wyżej wspomniałem implanty wykonane są z tytanu, materiału, znakomicie tolerowanego przez organizm człowieka. Możemy powiedzieć, że ten sztuczny korzeń ciało ludzkie traktuje jak swoją integralną część. Osadzona na implancie korona protetyczna nie tylko maskuje brak w uzębieniu, ale po prostu zastępuję prawdziwy ząb.
Implantologia pozwala na rekonstrukcję całej grupy ubytków, za co za tym idzie osoby posiadające duże braki w uzębieniu nie muszą już znosić niewygody jakie dają protezy zębowe.

Czy istnieją przeciwwskazania do wszczepienia implantów?
Tak, chociaż jest ich naprawdę niewiele i dotyczą znikomej liczby osób. Nie wszczepia się implantów pacjentkom w ciąży oraz osobom chorym na cukrzycę oraz cierpiącym na choroby psychiczne.

Do niedawno uważano również, że implanty nie są wskazane u osób w zaawansowanym wieku. Tymczasem dzisiaj jest już wiadomo, że leczenie implantologiczne można z powodzeniem stosować także u osób starszych, gdyż  istnieją skuteczne metody na augmentację poziomu kości.

Czy implanty są trwałe?
Przyjmuje się, że średnia wytrzymałość implantu wynosi 15 lat, ale u wielu osób zachowują one żywotność przez ponad 20 lat.

Czy może się zdarzyć, że implant nie zostanie przyjęty przez organizm lub w jakiś sposób może dokuczać pacjentowi?
Przed wykonaniem zabiegu wszczepienia implantu pacjent poddawany jest  starannym badaniom radiograficznym, aby zlokalizować wrażliwe obszary: nerwy i żyły, i uniknąć ich dotknięcia.

Tytan, z którego wykonana jest śruba jest to materiałem całkowicie biozgodnym. Od ponad 30 lat prowadzone są badania nad stopniem jego tolerowania przez organizm ludzki, które wykazują, że nie ma przypadków odrzutu ani powstawania reakcji imunitarnych. U 3-4% pacjentów poddanym zabiegu wszczepienia implantu zdarza się, z niejasnych powodów, że nie zostaje on prawidłowo zespolony.  Wówczas ze względu brak osiągnięcia oczekiwanej stabilności konieczne jest jego usunięcie i wszczepienie innego, zazwyczaj, o większej średnicy lub powierzchni.

Jak lekarz ocenia implanty na podstawie swojej praktyki?
Dzisiejsze techniki implantologiczne są bardzo proste, w stosunku do tych stosowanych przed laty.  Dzięki starannym badaniom radiograficznym wykonywanych przed i po zabiegu oraz studiom odcisku żuchwy otrzymujemy znakomite rezultaty, jakim są odzyskanie pięknego uśmiechu i komfortu w jedzeniu. Implanty są powszechnie uznawane za najlepsze i najwygodniejsze rozwiązanie protetyczne. Moi pacjenci, którzy wybrali tę formę uzupłenienia braków w uzębieniu, gorąco polecają ją przyjaciołom i znajomym.

Gabinet dr Antonello Mazzeli mieści się w centrum Rzymu przy Via di Ripetta, 41.
Personel asystujący mówi również w języku polskim.
Info na temat cen usług: Tel. 06 36 002212; 06 36092150
oraz na stronie internetowej www.studiomazzelli.it.