Jędrna skóra twarzy - Nasz Swiat
04
So, grudzień

Zdrowie i uroda

Nerwowy tryb życia i stres wywołany przez różne okoliczności dają o sobie znać wyglądem skóry. W domowym zaciszu można skutecznie przeciwdziałać zmęczeniu twarzy oraz odzyskać młodzieńczą świeżość. Przemęczonej skórze trzeba dodać energii i pomóc w zwalczaniu szkodliwych czynników. Skutecznie czynią to kosmetyki nawilżające oraz ujędrniające masaże.

Niestety, wraz z upływem czasu na skórze zaczynają pojawiać się trwałe zmiany w postaci zmarszczek. Problem marszczenia skóry nałożony ze stresem i zmęczeniem może zaowocować trwałą utratą jędrności oraz ścieczeniem skóry. W walce z powyżej wymienionymi objawami starzenia się może skutecznie pomóc m.in. masaż ujędrniający, wykonywany codziennie np. podczas kremowania twarzy.

Masaż taki polega na głaskaniu miejsc, gdzie znajdują się zmarszczki mimiczne, najczęściej są nimi: okolice czoła, oczu i ust. Czoło należy masować wskazującymi oraz środkowymi palcami obu rąk – prowadząc je od nasady nosa ku skroniom. Skórę wokół oczu można oklepywać pod oczami od skroni do nasady nosa i pod łukiem brwiowym. Natomiast fałdy nosowo-wargowe, tzw. bruzdy smutku, masowane powinny być od środka brody ku nozdrzom. Ruchy wykonywane powinny być koliście na wpół ugniatając skórę.

Kolejnym zabiegiem, na który każdy może sobie pozwolić, jest dbanie o zachowanie owalu twarzy. Polega on na trzymaniu głowy do góry. Nieatrakcyjny drugi podbródek może pojawić się w przypadku otyłości lub złej postawy. Na ten drugi czynnik każdy może mieć wpływ i walczyć z nim. Wystarczy pilnować prostej postawy i wykonywać masaże podbródka polegające na:
- oklepywaniu podbródka wierzchem dłoni;
- stosowaniu okładów na przemian zimnych i ciepłych;
- masowanie podbródka strumieniem wody z prysznica;
- wymawianiu samogłosek: e, o, i, a.

Kolejną bronią przeciw starzeniu i zmęczeniu skóry jest stosowanie kosmetyków, które nawilżają, regenerują oraz napinają naskórek.
Odpowiadają one bowiem za jej sprężystość, elastyczność oraz jędrność. Dodatkowo warto jest dostarczać do skóry kwas hialuronowy, który pomaga w utrzymaniu jej wilgotności. Reguluje ona gospodarkę wodną w skórze i wpływa na jej odmłodzenie.

Przedstawione metody składają się na codzienną pielęgnację skóry. Mogą one w znacznym stopniu wspomóc zabiegi wykonywane w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych. Pozwolą też przedłużyć młodość skóry i przygotują ją na przyjmowanie substancji aktywnych, takich jak rożnego rodzaju serum.

Chcąc systematycznie dbać o skórę, chętnie sięga się po różnego rodzaju preparaty pielęgnujące. Niemniej, w niektórych sytuacjach wskazane jest zintensyfikowane oddziaływanie na skórę. Do takich przypadków można m.in. zaliczyć:
- odnowę skóry po zimie;
- odnowę skóry po intensywnym opalaniu;
- dotlenianie skóry narażonej na działanie klimatyzatorów. Skóra zwłaszcza na twarzy jest najbardziej narażona na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, takich jak: słońce, wiatr, czy też zanieczyszczenia powietrza.

Skóra sama się domaga intensywniejszej pielęgnacji, gdy pojawiają się na niej nowe zmarszczki, przebarwienia lub zaczyna być bardzo ściągnięta i sucha. Gdy „prośby” skóry o intensywniejszą opiekę są coraz bardziej wyraźne, to do codziennej pielęgnacji można wprowadzić kosmetyki typu serum. Serum można stosować na noc, na dzień, w zależności od potrzeb skóry i indywidualnych odczuć oraz obserwacji poprawy jej kondycji. Należy jednak dokładnie przeczytać ulotkę od zakupionego preparatu, gdyż istnieją bardzo mocne sera, mające bardzo dużą liczbę skondensowanych aktywnych środków i takie preparaty można stosować jedynie przez pewien okres np. przez 6-8 tygodni, dwa razy dziennie, i później zaprzestać jego stosowania.
Specjalistycznie opracowane sera, mające status kosmoceutyków lub dermo kosmetyków, mają ogromne stężenie substancji aktywnych (witamin, minerałów oraz innych). Czasami zawierają również kwas hialuronowy, kolagen, czy też delikatne kwasy. Skład serum dywersyfikowany jest ze względu na rodzaj problemu skórnego i tak można nabyć serum: liftingujące, nawilżające, wyrównujące koloryt skóry oraz przeciwzmarszczkowe.
Konsystencja serum różni się znacznie od kremu. Ma ono formę śliskiego żelu, który bardzo łatwo rozprowadza się po skórze. Preparat wręcz natychmiastowo wchłania się w skórę.

Z reguły stosowanie serum jest zalecane w przypadku potrzeby intensywnego nawilżenia i dotlenienia skóry. Zazwyczaj takie stany ekstremalnego wysuszenia naskórka występują po okresie letnim i podczas zimy. Wtedy warto pomyśleć o inwestycji właśnie w serum i stosowanie go przez okres 6-8 tygodni, dwa razy dziennie.

Dorota Bylica