Mity na temat cukrzycy - Nasz Swiat
26
Cz, maj

Zdrowie i uroda

Poznanie faktów o cukrzycy jest ważne, gdy przychodzi do kontroli nad chorobą. Chorzy mają dostęp do ogromu informacji, jednak nie wszystkie z nich są prawdziwe. Często trudno jest ocenić, co jest prawdą, a co nie. Oto rozwianie najpopularniejszych mitów o cukrzycy…

Mit: cukrzyca typu 2 jest łagodną formą cukrzycy
Nie ma czegoś takiego, jak łagodna cukrzyca. Każda forma cukrzycy jest poważna i jeśli nie jest właściwie kontrolowana, może prowadzić do poważnych powikłań.

Mit: diabetycy nie mogą jeść cukru
Bycie chorym na cukrzycę nie oznacza, że twoja dieta musi być bezcukrowa. Cukrzycy powinni stosować zdrową, zrównoważoną dietę - czyli ubogą w tłuszcz, sól i cukier. Chory powinien mieć możliwość cieszenia się różnorodnością potraw, w tym niektórych zawierających cukier.

Mit: cukrzycy powinni jeść żywność dla diabetyków
Oznaczanie żywności jako tej „Dla diabetyków” obserwuje się głównie w przypadku słodyczy, herbatników i podobnych produktów, które zwykle zawierają duże ilości tłuszczów, zwłaszcza nasyconych i kalorii.


Mit: cukrzyca prowadzi w końcu do ślepoty
Choć cukrzyca jest główną przyczyną ślepoty u ludzi, badania dowiodły, że można zmniejszyć ryzyko wystąpienia powikłań cukrzycowych - takich, jak uszkodzenie wzroku - jeśli:
- kontroluje się ciśnienie krwi oraz poziom glukozy i tłuszczu we krwi,
- dba się o aktywność fizyczną,
- utrzymuje się optymalną masę ciała oraz rzuci się palenie.

Mit: prowadzenie samochodu przy cukrzycy nie jest bezpieczne
Zakładając, że jesteś osobą odpowiedzialną i panujesz nad swoją chorobą, badania wykazują, iż diabetycy są tak samo bezpiecznymi kierowcami, jak ludzie zdrowi.

Mit: diabetycy nie mogą uprawiać sportu
Cukrzyków zachęca się do dbania o formę fizyczną w ramach zdrowego trybu życia. Dbanie o formę może pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia powikłań kojarzonych z cukrzycą, takich jak choroby serca. Steve Redgrave, złoty medalista olimpijski w wioślarstwie, osiągnął wspaniałe wyniki sportowe mimo chorowania na cukrzycę. Jednakże, przed rozpoczęciem nowych ćwiczeń, konieczne może być wzięcie pod uwagę pewnych czynników. Więcej informacji udzielą opiekujący się tobą specjaliści.

Mit: cukrzycy łatwiej się przeziębiają i zapadają na inne choroby
Nieprawda. Jeśli chorujesz na cukrzycę, nie jesteś bardziej narażony na złapane przeziębienia ani innej choroby. Cukrzykom zaleca się jednak szczepienie się na grypę. Powodem jest to, że każda infekcja lub choroba wpływa na kontrolowanie poziomu glukozy we krwi, wystawiając pacjenta na ryzyko podwyższenia tego poziomu, a w przypadku osób cierpiących na cukrzycę typu 1, oznacza to podwyższenie ryzyka wystąpienia kwasicy ketonowej.

Mit: przy cukrzycy nie można wykonywać niektórych zawodów
Cukrzyca nie powinna powstrzymywać chorego przed dostaniem lub utrzymaniem pracy. Jednakże, mimo ustawy o dyskryminacji niepełnosprawnych, diabetycy wciąż spotykają się z całkowitym zakazem w niektórych sektorach zatrudnienia, w tym w siłach zbrojnych.

Mit: diabetycy nie mogą nosić skarpet uciskowych
Wiele rodzajów skarpet uciskowych nosi oznaczenie, że nie powinny być stosowane przez diabetyków. Jeśli masz jakiekolwiek problemy z krążeniem lub powikłania związane ze stopami, np. owrzodzenie, poradź się lekarza przed założeniem takich skarpet. Jeśli jednak twoje stopy oraz nogi są zdrowe i zachowujesz normalną aktywność, noszenie skarpet uciskowych nie powinno ci zaszkodzić.

Mit: diabetycy nie mogą jeść winogron, mango ani bananów
Ludzie czasem myślą, że jeśli chorują na cukrzycę, to nie mogą jeść winogron i bananów, gdyż są słodkie. Jeśli jednak w twojej diecie jest miejsce na te owoce, wciąż możesz osiągnąć dobrą kontrolę nad poziomem glukozy we krwi. W rzeczywistości, winogrona i banany, jak wszystkie owoce, stanowią bardzo zdrowy wybór. Owoce są bogate w błonnik, ubogie w tłuszcze i mają mnóstwo witamin i minerałów. Pomagają chronić organizm przed chorobą serca, rakiem i niektórymi problemami żołądkowymi.

Mit: diabetycy nie mogą sami obcinać paznokci u nóg
Nieprawda, ogólna rada odnośnie obcinania paznokci u nóg dotyczy wszystkich. Jeśli masz cukrzycę, powinieneś utrzymywać paznokcie w dobrej kondycji obcinając je w kształt odpowiadający końcom palców u nóg. Nie obcinaj ich na prosto, nie ścinaj głęboko rogów paznokci, ani nie obcinaj ich zbyt krótko. Pamiętaj, paznokcie służą ochronie palców. Najbezpieczniej jest przycinać paznokcie za pomocą przeznaczonych do tego celu cążków, a potem opiłować rogi paznokci pilniczkiem. Jeśli trudno ci dbać samemu o paznokcie u nóg, zwróć się do podiatry.

(www.diabetes.org.uk)