Oczy a cukrzyca - Nasz Swiat
07
Wt, grudzień

Zdrowie i uroda

Retinopatia to jedno z możliwych długoterminowych powikłań cukrzycy, które dotyka oczu i jest główną przyczyną ślepoty u ludzi w wieku produkcyjnym...

Powoduje ona zmiany w siatkówce (widzącej części na dnie oka). Byśmy mogli widzieć, promienie świetlne muszą mieć możliwość dojścia do siatkówki bez żadnych przeszkód po drodze. Retinopatia występuje wtedy, gdy naczynia krwionośne w siatkówce zostaną zablokowane, zaczną przepuszczać krew lub rosnąć w niekontrolowany sposób. Uszkodzenie to przeszkadza promieniom świetlnym w dojściu do siatkówki i jeśli się go nie leczy, może uszkodzić wzrok.

Rodzaje retinopatii
Istnieją trzy typy retinopatii, zależnie od tego, jak zaawansowane jest schorzenie.
1. Retinopatia nieproliferacyjna - określa najwcześniejsze widoczne oznaki zmian w siatkówce. Nie wpływa ona początkowo na wzrok, chyba że zmiana dotknie plamki. Ten rodzaj retinopatii może jednak rozwinąć się w poważniejszą formę, więc powinien być dokładnie monitorowany przez opiekujących się pacjentem specjalistów.
2. Retinopatia proliferacyjna - określa duże fragmenty siatkówki, które nie są dostatecznie zaopatrywane w krew, co może wpłynąć na widzenie.
3. Makulopatia - to nazwa zmian zachodzących wokół plamki. Plamka znajduje się w środku siatkówki i jest częścią oka używaną do dokładnej, szczegółowej pracy. Osoby z makulopatią doświadczają zazwyczaj częściowej utraty wzroku; może ona spowodować ślepotę.


Mam, czy nie mam?
W początkowych stadiach retinopatia nie daje jednoznacznych objawów, więc możesz o niej nie wiedzieć, dopóki nie będzie zaawansowana. Na tym etapie doświadczenia poszczególnych osób mogą się różnić. Niektórzy opisują ją, jako widzenie ciemnych „mętów” lub pająkowatych kształtów, widzenie kleksów i plam bądź zamazane widzenie - jakby się patrzyło przez warstwę płynu nie tak czystego jak woda. Wczesne wykrycie retinopatii jest kluczowe. Im szybciej jakiekolwiek problemy zostaną zauważone i poddane leczeniu, tym większa szansa na to, że leczenie się powiedzie. By mieć pewność, że retinopatia zostanie wcześnie wykryta, należy raz do roku badać wzrok. Badanie w kierunku retinopatii różni się od zwykłego badania wzroku. Diabetycy mają prawo do bezpłatnego, corocznego badania siatkówki. Podczas badania wykonuje się zazwyczaj zdjęcie siatkówki przy pomocy specjalnego aparatu cyfrowego. W przypadku niektórych osób zdjęcie nie wystarcza; wtedy konieczna może się okazać wizyta u specjalisty.

 

Retinopatii nie można wyleczyć, a proces leczenia nie przywróci utraconego już wzroku - jest w stanie jednak zapobiec dalszym uszkodzeniom. Retinopatię leczy się przy pomocy laseroterapii: małymi wiązkami światła laserowego zakleja się przepuszczające krew naczynia krwionośne, zapobiegając pogorszeniu się ich stanu. Leczenie laserowe wykonywane jest przez specjalistę i prawie zawsze w ambulatorium, dzięki czemu pacjent może po zabiegu iść do domu. W niektórych przypadkach laseroterapia nie pomaga i konieczne jest leczenie operacyjne.

Jak zapobiegać?
Dobra wiadomość jest taka, że utrzymując poziomy glukozy i tłuszczu (w tym cholesterolu) we krwi i ciśnienia krwi na poziomie jak najbardziej zbliżonym do normalnego (wraz z prowadzeniem zdrowego trybu życia), pacjent może pomóc zapobiec retinopatii. Ważne jest, by przechodzić regularne kontrole zdrowia u specjalisty, aby wcześnie określić ewentualne problemy, dzięki czemu można je później skutecznie leczyć. Diabetycy mogą doświadczyć innych problemów z oczami. Z chorobą wiążą się dwa inne schorzenia - zamazane widzenie i katarakty. Pierwsze może być oznaką niezdiagnozowanej cukrzycy, a także być objawem podwyższonego poziomu glukozy we krwi. Dzieje się tak dlatego, że gdy poziom glukozy we krwi jest zbyt wysoki, soczewka w oku wchłania glukozę i płyn, w skutek czego puchnie, co powoduje zamazanie widzenia. Jest to zjawisko inne niż retinopatia i zniknie, gdy poziom glukozy we krwi wróci do normy. Katarakty to stwardnienia i zmętnienia soczewki oka. Pojawiają się częściej u cukrzyków, ponadto w młodszym wieku. Katarakty wymagają leczenia tylko wtedy, gdy przeszkadzają w widzeniu. Leczenie polega na operacyjnym usunięciu soczewki i zastąpieniu jej implantem.

(diabetes.org.uk)

www.thepolishobserver.co.uk