Oczy bez skazy - Nasz Swiat
29
Śr, czerwiec

Zdrowie i uroda

Jednym z chirurgicznych sposobów na odmładzanie twarzy jest plastyka powiek. To zabieg stosunkowo często wykonywany w profesjonalnych salonach kosmetycznych, ponieważ przynosi spektakularny i długotrwały efekt. Może on dotyczyć powiek górnych, dolnych lub obu jednocześnie.

W przypadku powiek górnych, najczęstszym wskazaniem do operacji jest nadmiar luźnej, rozciągniętej, nieładnie marszczącej się skóry. Podczas patrzenia na wprost, sięga ona rzęs, a czasem „kładzie się” na nich. W skrajnych przypadkach, przesłania pole widzenia i wówczas są również zdrowotne wskazania do tego zabiegu. Operacja wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym lub krótkotrwałym ogólnym.

Na zabieg należy zgłosić się w pełni zdrowym, z wykonanymi badaniami laboratoryjnymi, które zalecane są w trakcie pierwszej konsultacji. Uwaga! Dzień zabiegu nie może pokrywać się z menstruacją, a 2 tygodnie wcześniej nie należy przyjmować leków obniżających krzepnięcie krwi. Czas trwania zbiegu nie przekracza godziny.

Podczas procedury, usuwany jest nadmiar skóry i mięśnia okrężnego. Czasami redukuje się również ilość uwypuklającego się tłuszczyku oczodołowego. Pacjent po kilku godzinach może
wrócić do domu z zaleceniem przykładania chłodnych kompresów przez kilka następnych dni. Jedynym opatrunkiem jest niewielki plasterek na ranie, który nie przeszkadza w patrzeniu. Szwy usuwa się w 4-5 dobie po operacji. Przebieg pooperacyjny nie jest bolesny i pacjentki nie przyjmują żadnych szczególnych leków. Blizna usytuowana jest w fałdzie powiekowej, czyli w miejscu niewidocznym przy otwartych oczach. Po kilku tygodniach blednie i trudno jest ją dostrzec. Po 7-10 dniach pacjentki zwykle wracają do pracy. Powikłania są wyjątkowo rzadkie i najczęściej dotyczą mniej lub bardziej estetycznej blizny. Po zabiegu może wystąpić niewielki obrzęk powiek i podrażnienie spojówek, które mija po około 2 tygodniach. Zabieg powinien przynieść satysfakcjonujący efekt na co najmniej 5 lat (najczęściej efekty są trwalsze).

Dorota Bylica
(www.imagebydorota.co.uk)