Czas wolny - Nasz Swiat
21
So, maj

Zdobienia 3D (trójwymiarowe) są niezwykle popularną metodą upiększania paznokci. Wykorzystując tą technikę można tworzyć wiele fantazyjnych i oryginalnych wzorków. Najczęściej są to kwiatki, jednak mogą być to równie dobrze słoneczka, listki, serduszka, gwiazdki, gałązki, czy rybki. Wzory mogą być też bardziej lub mniej wypukłe, w zależności od potrzeby.

Zdobienia techniką 3D można wykonywać przy każdej technice przedłużania paznokci, jednak najbardziej rozpowszechnione są zdobienia trójwymiarowe przy użyciu kolorowego akrylu, na paznokciach akrylowych. Jest to specjalny typ akrylu, przystosowany do takich właśnie zdobień – jest bardziej plastyczny od zwykłego akrylu, co umożliwia precyzyjne uformowanie pożądanego kształtu.

Technika zdobienia trójwymiarowego opiera się na pewnym schemacie i kilku trikach, które pozwalają na wyczarowanie bajecznych wzorków: przede wszystkim, ważny jest odpowiedni dobór pędzelka. Od tego narzędzia wiele zależy, a do tej techniki należy wybierać maksymalnie zaostrzone pędzelki (szpic). Polecam pędzelek Kolinsky.

Zdobienie zawsze rozpoczyna się od nałożenia malutkiej kulki akrylu na paznokieć, następnie kuleczkę tę można: rozpłaszczyć i uformować płatki, nakłuć i zwinąć formując rureczki, wyżłobić wykałaczką, ukształtować paseczki lub świderki; niezwykle ważne jest panowanie nad plastycznością akrylu – nie może być on ani zbyt wyschnięty, ani zbyt płynny.

Oto efekt:

 

 

 

 

 

 

 

 

Agnieszka Podjacka
Facebook: Aganails

Każdy może mieć w życiu jakiś trudny moment, chwilę zawahania w podjęciu jakiejś decyzji, nie może sobie z czymś poradzić. W takiej sytuacji służy pomocą specjalista od counsellingu: counsellor.

Słowo counselling najlepiej, choć niedokładnie, można przetłumaczyć jako poradnictwo. Rzecz w tym, że counsellor nie ma za zadanie udzielania rad ani serwowania gotowych recept.

Rozwiązanie problemu jest „odkrywane” w czasie indywidualnych spotkań, których liczba nie powinna przekroczyć dziesięciu.

Sam proces counsellingu jest prowadzony z poszanowaniem dla klienta i jego problematyki.

Szkoła, którą ukończyłem (SIAB Società Italiana di Analisi Bioenergetica) zajmuje się kształceniem specjalistycznym psychologów oraz counsellorów pracujących „poprzez ciało”.

Counsellor „poprzez ciało” łączy nauki jednego z twórców psychologii humanistycznej, Carla Rogersa i Alexandra Lowena, ojca analizy „poprzez ciało” koncentrującej się na: odbudowie kontaktu ze swoim ciałem, wsłuchiwaniu się w jego przekaz, pomocy w kontakcie z osobistą sferą intymnych doznań, zdobyciu wiedzy o swoich wrodzonych skłonnościach i możliwościach ciała. Poza counsellingiem zajmuję się także prowadzeniem grup treningowych „pracy z ciałem”.

Trening „pracy z ciałem” daje okazję do poszerzenia świadomości siebie i jest ukierunkowany na odkrywanie nierozerwalnego związku psychiki z ciałem. Treningi mają na celu usunięcie blokad oddechowych i napięciowych oraz poszukiwanie sposobów ekspresji uczuć; pozwalają na poznawanie mowy ciała oraz na uwolnienie wieloletnie zablokowanych energii. Zajęcia, godzinne, odbywają się raz w tygodniu i mogą być uczęszczane przez wszystkich, niezależnie od wieku czy możliwości fizycznych. Praca w zespole pozwala na „eksperymenty” w obcowaniu z innymi w przyjemnej atmosferze nierzadko przypominającej beztroskie zabawy z czasów dzieciństwa.

We Włoszech dla opisania „pracy z ciałem” używane jest słowo „bioenergetica”, określenie , które w Polsce ma inne znaczenie.

Aleksander (Olek) Mincer

Counsellor Professional i Instruktor ćwiczeń „pracy z ciałem”

tel.: 3383175183, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.">olek.mincer(at)gmail.com

Obgryzanie paznokci (onychofagia), to szkodliwy nawyk polegający na notorycznym gryzieniu paznokci podczas stresu, głodu lub nudy. Nawyk obejmuje najczęściej równomiernie wszystkie palce, bez faworyzacji jakiegoś z nich. Efektem obgryzania jest skrócenie płytki paznokciowej (Micronychia).

Na szczęście, istnieje wiele sposobów na pozbycie sie tego nawyku, takie jak żucie gum i ssanie landrynek. Satysfakcjonujące rezultaty może również przynieść malowanie paznokci niesmacznymi substancjami, albo wykonanie rekonstrukcji paznokci. Najbardziej istotna w wyjściu z tego nałogu jest jednak silna motywacja i cierpliwość, ponieważ proces wzrostu paznokci nie jest widoczny gołym okiem.

Równocześnie należy pielęgnować osłabione i zniszczone skórki oraz paznokcie. Powinno się je wzmacniać i odżywiać wszelkiego rodzaju lakierami, płynami oraz olejkami, dzięki którym płytka zregeneruje się i utwardzi. W pierwszym tygodniu ich stosowania należy je nakładać co drugi dzień, a później używać jako bazę pod bezbarwny lakier. Można również wypróbować regenerujący tonik domowej receptury. Wystarczy, że łyżkę nasion kopru włoskiego zaleje się szklanką wrzątku, a następnie przykryć napar i pozwolić mu ostygnąć. Przecierać nim paznokcie przy pomocy wacika. Zabieg należy powtarzać codziennie, przez 14 dni.

Zadbaj również o obdarte i pozadzierane skórki

Po każdej kąpieli należy smarować skórki natłuszczającą oliwką dla dzieci albo oliwą z oliwek. Dwa razy w tygodniu wklepywać w skórę dłoni pielęgnacyjny krem Nivea, po czym włóżyć bawełniane rękawiczki i położyć się w nich spać. Rano skórki powinny być rewelacyjnie nawilżone! Jeśli wrastają nam paznokcie, należy rozpulchnić stwardniały naskórek specjalnie przeznaczonym do tego preparatem, a po 15 minutach odsunąć skórki drewnianym patyczkiem. Pamiętajmy również, aby za każdym razem, gdy nakładamy krem (co jest wskazane po każdym kontakcie z wodą), robić delikatny masaż. Dzięki temu kosmetyk lepiej się wchłonie, a przy okazji wygładzi się naskórek. Z kolei, podczas kąpieli w wannie, należy dodać do wody kilka kropli nawilżającego olejku eterycznego, który wspaniale odżywi skórki i paznokcie. Warto również zaufać domowym sposobom i dwa razy w tygodniu fundować dłoniom odżywczą maskę. Łyżkę oliwy z oliwek zmieszać z 3 łyżkami soku ze świeżego ananasa. Moczyć paznokcie w powstałym płynie przez 20 minut, a następnie odsunąć wysuszone i stwardniałe skórki drewnianym patyczkiem.

Pamiętaj!

Na wygląd paznokci w dużej mierze wpływa dieta. Szczególnie pozytywne działanie mają pokarmy bogate w witaminy z grupy B (w tym najważniejsza jest B5 - wzmacnia i regeneruje paznokcie). Bogatymi źródłami witaminy B5 są żółtka jaj, drożdże, ryby i ziemniaki. Istotne są także miedź oraz żelazo, więc nie żałujmy sobie orzechów i suszonych owoców. Można też wspomóc się suplementami diety w tabletkach, sięgając po wapń oraz witaminy C i E.

Ratunkowy niezbędnik:

Jednominutowy żel wzmacniający paznokcie z witaminami A i E, Essence, 12 zł; Odżywkę wzmacniającą paznokcie, Manicure Forti Fluor, Maybelline, 19,90 zł; Preparat do usuwania skórek z wyciągiem z aloesu, Wibo, 4,30 zł; Wygładzająco-nawilżający krem do rąk i paznokci, Eveline, 5,90 zł. Na slabe paznokcie bardzo dobra jest odżywka Eveline 8w1.

Agnieszka Podjacka
Facebook: Aganails

Bardzo lubię malować paznokcie, robię to prawie codziennie i oczywiście dopasowuję ich kolor do ubrania. Ale efekt jest tego taki, że moje paznokcie są ostatnio rozdwojone (czy to możliwe, że od zmywacza?) i okropnie przebarwione! Co robić?

Płytka paznokcia zawiera w sobie około 18 % wody. Kiedy myjemy ręce zbyt często środkami alkalicznymi, a także stosujemy zbyt dużo lakierów i zmywaczy to musimy liczyć się z tym, że nasze paznokcie utracą dużo wody, czyli odwodnią się. Suche paznokcie są z kolei podatne na większą łamliwość oraz rozdwajanie się. Dlatego też dobrze wiedzieć jakie kosmetyki warto wybrać do pielęgnacji naszych paznokci, a jakie produkty lub składniki lepiej omijać szerokim łukiem.

Oto  substancje chemiczne, których należy unikać w lakierach do paznokci

Toluen (metylobenzen) ma intensywny zapach, pachnie dość przyjemnie, do tego stopnia, że pojawia się nawet w składach niektórych perfum. Jest to substancja szkodliwa przede wszystkim dla układu oddechowego, ale również krwionośnego, rozrodczego, nerwowego i immunologicznego, nerek i wątroby. Formaldehyd jako substancja rakotwórcza kategorii 3. Wolny formaldehyd może być stosowany wyłącznie w utwardzaczach do paznokci, w ilości do 5 proc. (w przeliczeniu na czysty formaldehyd). Wówczas na opakowaniu należy umieścić informację „zawiera formaldehyd” i ostrzeżenie, że należy chronić skórę olejem lub tłuszczem przed działaniem preparatu. Moja rada, produkty takie po prostu zostawcie na półce!

Ftalan -  najczęściej używany jest ftalan dietylu, który wykorzystywany jest jako rozpuszczalnik, plastyfikator, skażalnik alkoholu etylowego. Natomiast ftalan dibutylu jest substancją palną, toksyczną, działającą na rozrodczość przy tym bardzo niebezpieczną dla środowiska. Może działać szkodliwie na dziecko w łonie matki! Możliwe ryzyko upośledzenia płodności.

Na co zwracać uwagę przy wyborze zmywaczy do paznokci?

Przy wyborze zmywaczy do paznokci musimy unikać tych, które zawierają w sobie aceton. Ta substancja działa bardzo szkodliwie na organizm człowieka. Aceton odwadnia też płytkę paznokciową. Krótko mówiąc zwracajmy uwagę na skład chemiczny.

Lakiery nie zawsze muszą mam niszczyć paznokcie, wystarczy poszukać odpowiednich marek (np. Bell, Vipera), które mają przystępne ceny produktów, a nie zawierają powyżej wymienionych substancji.

Agnieszka Podjacka
Facebook: Aganails

Na czym polega grzybicze zapalenie pochwy?

Grzybicze zapalenie pochwy to stan zapalny wynikający z nadmiernego rozwoju grzybów fizjologicznie obecnych w środowisku pochwy. Najczęstszym drobnoustrojem za to odpowiedzialnym jest candida, czyli grzyb z rodziny drożdżaków. Taki rodzaj infekcji może rozciągać się aż na zewnętrzne organy płciowe powodując świąd, zaczerwienienie i przekrwienie śluzówek, a nawet ich obrzęk. Najistotniejszym, jednak, objawem drożdżycy pochwy jest obecność gęstych, białych serowatych upławów.

Jakie czynniki sprzyjają rozwojowi grzybicy?
Zmniejszenie odporności układu immunologicznego, cukrzyca, ciąża, przyjmowanie środków antykoncepcyjnych lub antybiotyków doustnie może ułatwić rozwój grzybów w pochwie, która dzięki swojej wilgotności, temperaturze i pH predysponuje do rozwoju infekcji.

Czy dieta może być istotnym czynnikiem?
Z całą pewnością dieta nie pozostaje obojętna. Produkty bogate w cukier i drożdże mogą przyczynić się do rozwoju grzybicy. Z tego powodu, zwłaszcza w przypadku przewlekłych zapaleń zaleca się ich wyeliminowanie z diety przez 1-2 dni w tygodniu przez kilka miesięcy. Ponadto należy unikać drożdży wypiekanych w piekarniku, grzybów, serów - tak świeżych jak i dojrzałych, zwłaszcza, jeśli poddanych naturalnej fermentacji, oraz miodu. Wśród niebezpiecznych produktów znajdują sie także przyprawy, takie jak ocet, kostki rosołowe i majonez oraz napoje fermentowane, czyli wszystkie alkohole. Należy pokreślić, iż może okazać się szkodliwa jakakolwiek żywność,  jeśli jest długo i nieprawidłowo przechowywana na otwartym powietrzu.

Czy ważny jest ubiór?
Należy unikać bielizny syntetycznej i zbyt ciasnej, gdyż powoduje miejscowe podrażnienia i nadmierne pocenie się (drożdżaki rozwijają się szybciej w środowisku wilgotnym). Z tego samego powodu w czasie wakacji zaleca się częstą zmianę mokrego kostiumu i używanie suchych ręczników. Brak jest  przeciwwskazań do kąpeli w basenach lub wodach naturalnych.

Czy stres sprzyja grzybicy?
Jest możliwe, że w warunkach stresu dochodzi do ograniczenia reaktywności układu odpornościowego, co sprzyja rozwojowi infekcji. Stres to nie tylko nadmierne zdenerwowanie, ale także osłabienie organizmu wskutek zbyt dużego wysiłku fizycznego lub diet odchudzających.

Jak można leczyć grzybicę pochwy?
W ostrych przypadkach najprostsza metoda leczenia polega na stosowaniu globulek dopochwowych. Alternatywą są kremy, które mogą zostać nałożone również na zewnętrznych narządach płciowych. Kapsułki dopochwowe są niewielkich rozmiarów, a nowe techniki przygotowania pozwalają na uniknięcie uciążliwych dla kobiet upławów wynikających z rozpuszczania leku. Co więcej, większość leków podawanych dopochwowo nie jest niebezpieczna dla płodu i stąd może być stosowana nawet w czasie ciąży. W przypadku infekcji przewlekłych i nawracających (3 lub więcej epizodów w czasie roku) lub szczególnie nasilonych zaleca się jednoczesne stosowanie środków doustnych.

Katarzyna Litwicka
lekarz ginekolog

Czego unikać: pomarańczowego, jaskrawych czerwieni, kolorów fluorescencyjnych, ozdób - ich czas minął. Teraz chodzi
o klasyczne paznokcie w zwykłych kolorach.

Co nosić:
Teraz: Głębokie granaty, prawie czarną zieleń, ciemną czerwień.
Na wiosnę: kolory cieliste lub naturalne róże. Ewentualnie czerń lub biel.
Gdy robisz manicure w domu:
- Jeśli masz zrobić dla swoich paznokci tylko jedną rzecz dziennie, niech to będzie wmasowanie oliwki.
- Raz w tygodniu spiłuj krawędzie drobną polerką.
- Zanim zaczniesz malować paznokcie, upewnij się, że są czyste.
- Zawsze nakładaj lakier bazowy.
- Nakładaj kilka cienkich warstw lakieru, zamiast jednej grubej.
- Co dwa-trzy dni popraw wierzchnią warstwę, by ją odświeżyć i dodać jej blasku.

Agnieszka Podjacka
Facebook: Aganails