Czas wolny - Nasz Swiat
21
So, maj

Skóra z pękającymi naczynkami krwonośnymi jest bardzo wrażliwa. Dodatkowo bywa ona albo alergiczna albo bardzo sucha. Najtrudniej jest, gdy na dworze wieje wiatr lub świeci słońce. Wtedy naczynka pękają bardzo szybko. Jak radzić sobie z tym problemem?

Najważniejszą sprawą jest zabezpieczenie twarzy przed czynnikami atmosferycznymi. Zakup odpowiednich specyfików nie stanowi większego problemu, bowiem na rynku aż roi się od preparatów do skóry wrażliwej-naczynkowej. Należy jednak pamiętać, że na problematyczną cerę należy nakładać kilka warstw ochronnych na dzień - krem, podkład, puder, by stworzyć odpowiednią warstwę chroniącą przed wpływem czynników zewnętrznych oraz regenerujących na noc – kremy tłuste, najlepiej z masłem karita.

Problem pękających naczynek zaczyna się ujawniać już u małych dzieci, którym nie kremuje się twarzy. Owszem, skóra milusińskich jest bardzo delikatna i cieniutka, dlatego też owe pęknięcia na pewno szybko się zregeneruja, ale istnieje szansa, że problem z cerą odezwie się w późniejszym wieku i skóra będzie „oddawała” to, co zafundowaliśmy jej w dzieciństwie. Stąd kremowanie buzi dzieci przed wyjściem z domu jest takie ważne.

Aby złagodzić pieczenie i dyskomfort, który odczuwamy na co dzień z powodu pękających naczynek, można regularnie wykonywać pewne zabiegi kosmetyczne - jono lub sonoferezę.

Sonoforeza jest to metoda, która wykorzystuje wibracje ultradźwiękowe do działania na głębsze warstwy skóry poprzez stymulujący mikromasaż. Obecnie w salonach kosmetycznych stosowane są nowoczesne urządzenia, które posiadają specjalistyczne głowice oraz mają ciągłą regulację intensywności ultradźwięków. Jonoforeza natomiast, jest to wprowadzanie produktow leczniczych w głąb skóry z wykorzystaniem niskiej częstotliwości prądu. Do pękających naczyn krwionośnych zaleca się stosowanie witaminy PP, K lub witaminy C w ampułkach.

Sonoforeza to przede wszystkim relaksujący masaż oraz niezwykle wydajny sposób wtłaczania w głąb skóry substancji odżywczych oraz aktywnych. Podczas zabiegu wytwarzane jest ciepło wewnątrz skóry, które penetruje tkanki. Sonoforeza również odpręża skórę i mięśnie poprzez głęboki mikromasaż, który poprawia przepływ krwi i limfy. W rezultacie poprawiony jest metabolizm komórek oraz ich regeneracja. Emitowane podczas zabiegu ultradźwięki przyczyniają się do ułatwienia penetracji substancjom leczniczym, które działają: uszczelniając naczynia krwionośne, leczą zmiany trądzikowe, dotleniają oraz kondycjonują skórę.

Sonoforeza jest zabiegiem kompleksowym, o wielu zaletach, wśród których można wymienić:
- rozbijanie substancji odżywczych na małe molekuły, które mogą penetrować skórę;
- pobudzanie syntezy kolagenu i elastyny;
- zwiększanie przepuszczalności błon komórkowych i przyspieszanie wchłaniania preparatów kosmetycznych;
- regenerowanie komórek skóry;
- nawodnienie skóry,
- uszczelnianie naczyń krwionośnych.

Podczas zabiegu sonoforezy stosowane są ampułki wypełnione substancjami odżywczymi i aktywnymi. W profilaktyce przeciw rozszerzaniu się naczynek krwionośnych, najczęściej używane są:
- witamina K,
- witamina PP,
- wyciąg z arniki górskiej,
- wyciąg z kasztanowca.

Witamina K wpływa pozytywnie na regulację krzepnięcia krwi, przez co likwiduje tzw. pajączki widoczne na skórze. Natomiast witamina PP uszczelnia naczynka krwionośne, chroniąc je przed pękaniem. Wyciąg z arniki górskiej wspomaga krążenie krwi, niweluje zaczerwienia na skórze i wzmacnia naczynia krwionośne. Wyciąg z kasztanowca działa przeciwzapalnie, zmniejsza skłonność naczynek krwionośnych do pękania oraz intensywnie nawilża skórę. Ponadto, usuwa on zmęczenie i dogłębnie nawilża skórę.

Sonoforeza jest bezpiecznym zabiegiem, niemniej jednak istnieją pewne przeciwwskazania do jego przeprowadzenia, a są nimi: choroby nowotworowe, metalowe implanty w ciele, choroby żył, niewydolność serca oraz ciąża.Generalnie wyżej wymienione przeciwwskazania dotyczą 98% zabiegów kosmetycznych.

Sonoforeza zalecana jest do przeciwdziałania:
- rozszerzonym naczyniom krwionośnym,
- trądzikowi,
- zmarszczkom,
- przebarwieniom.

Sonoforeza może również być stosowana do łagodzenia skutków odmrożeń oraz wygładzania blizn. W zależności od problemu, podaje się inny specyfik do zabiegu. Ale pamiętajmy, że przy pękających naczynkach wskazane jest również podawanie witamin PP, K, C od wewnątrz, czyli poprzez spożywanie surowych, świeżych owoców i warzyw.

Dorota Bylica

Mam 32 lata, od 10 przyjmuję pigułkę. Nie chcę mieć dzieci. Czy we Włoszech w świetle prawa można się poddać chirurgicznemu zabiegowi podwiązania jajowodów, żeby mieć spokój z antykoncepcją do końca życia? Czy jest  to zabiegi nieodwracalny, tzn. powodującym bezpłodność na zawsze?
Czytelniczka NŚ

Podwiązanie jajowodów jest zabiegiem, które wykonuje się we Włoszech. Z punktu widzenia teoretycznego jest możliwe, że jajowody odzyskają drożność po ponownej operacji. W świetle doświadczenia osobistego u prawie wszystkich kobiet, które poddały się temu zabiegowi, nie doszło do samoistnego poczęcia w sposób naturalny. Nie można, więc, wykluczyć konieczności leczenia in-vitro w ramach leczenia niepłodności. Efekty  uboczne zostały.

dr med. Katarzyna Litwicka,

ginekolog

Czym są mięśniaki?
Mięśniaki macicy są ważnym problemem ginekologicznym i zwykle powstają u kobiet miedzy 35 a 50 rokiem życia. Mięśniaki są guzami łagodnymi i tylko w 0,5 - 1% przypadków dochodzi do ich złośliwej przemiany w mięsaka gładkokomórkowego. Rozwijają się najczęściej z włókien mięśni gładkich – tych samych, z których zbudowana jest macica. Niektóre mięśniaki zawierają także tkankę łączna lub elementy endometrium. Są zwykle okrągławymi strukturami, dobrze ograniczonymi, mogącymi osiągać nawet bardzo duże rozmiary. W zależności od ich umiejscowienia dzielą się na śródścienne (rozrastają się w ścianie macicy), podsurowicówkowe (rosną w kierunku błony zewnętrznej macicy) lub podśluzówkowe (rozwijają się w kierunku śluzówki wyścielającej wnętrze jamy macicy). Jeśli mięśniak łączy się z trzonem macicy tylko pasmem tkanki łącznej, jest określany jako uszypułowany.

Przyczyny powstawania mięśniaków
Przyczyny powstawania mięśniaków nie są do końca jasne. Większość teorii rozważa nierównowagę hormonalna organizmu, a dokładniej nadmierną produkcję lub zwiększoną wrażliwość na estrogeny. Za tą hipoteza przemawia fakt, iż mięśniaki występują praktycznie jedynie u kobiet w wieku rozrodczym. Przed okresem dojrzewania są rzadkością, a w wieku przedmenopauzalnym, kiedy jajniki przestają wytwarzać hormony, nie tworzą sie nowe guzy, a już istniejące przestają rosnąć. Częściej występują u kobiet, które nie rodziły dzieci, a w czasie ciąży powiększają rozmiary. Wielu badaczy podkreśla predyspozycję genetyczną do wytwarzania mięśniaków, jako, że często pojawiają się u kobiet z jednej rodziny, a rasa czarna jest szczególnie zagrożona.

Łysienie plackowate dotyka zarówno kobiety jak i mężczyzn. Przyczyną jego występowania może być związana z występowaniem zaburzeń immunologicznych takich jak: niedokrwistość złośliwa, zapalenie tarczycy, atopowe zapalenie skóry oraz uwarunkowania genetyczne.

Bardzo często łysiejące miejsca na głowie zostają za zauważone w trakcie zabiegów w salonie fryzjerskim. Zdarzyło mi się wykryć tę chorobę już kilkakrotnie, mimo że klient o niczym nie wiedział.

Przebieg łysienia plackowatego może być różny. Zmiany chorobowe na skórze głowy mogą mieć charakter przejściowy lub trwały. Łysiejące miejsca mogą ponownie pokryć się włosami, a przy tym jednocześnie mogą powstać nowe ogniska, które się powiększą i połączą. Łysienie plackowate ma najczęściej łagodny przebieg. Odrastające włosy są bardzo cienkie i białe. Przy naturalnej wymianie włosów zostają stopniowo zastąpione włosami o normalnej grubości, które jednak często są pozbawione pigmentu.

Z dalszym rozprzestrzenieniem się łysienia plackowatego należy liczyć się wtedy, gdy na brzegu łysiejącego miejsca pojawiają się krótkie włosy – 2 do 3 mm. Można je z łatwością i bezboleśnie wyciągnąć. Łysiejące miejsca nad uszami i na karku są szczególnie kłopotliwe. Często łączą się, tworząc stałe łysiejące miejsca, otaczające głowę jakby taśma. W wyjątkowych przypadkach może pojawić się trwała utrata wszystkich włosów na głowie i na ciele w ciągu zaledwie kilku dni. U dzieci niebezpieczeństwo to jest szczególnie duże, zwłaszcza u dzieci o bardzo jasnych i jasnych włosach.

Przyczyną łysienia plackowatego jest zaburzenie endogennego układu odpornościowego, które prowadzi do zapalenia mieszków włosowych całej skóry głowy. Dodatkowo możliwe jest, że skłonności znacznie zwiększają ryzyko zachorowalności. Dotknięte tym problemem osoby powinny koniecznie udać się do lekarza.

W kolejnym artykule dowiecie się o innych rodzajach łysienia.

Piotr Wywiał
TRINITY hair cut & colour by Peter W
Via dei Delfini 18, Rzym
06 69940639

W tym roku mamy długi karnawał, wykorzystaj więc przynajmniej kilka weekendów na beztroską zabawę!

Zanim jednak wybierzesz się na tańce do któregoś z włoskich klubów, pozwól sobie na odważną stylizację i ostry makijaż. To, co na co dzień jest zbyt wyzywające, spisze się świetnie na karnawałowej imprezie! Sztuczne rzęsy, metaliczne, ostre kolory na powiece, brokaty, cekiny – wszystko to podkreśli wyrazistość oszałamiającego makijażu.

Na te szaleństwa warto zainwestować w metaliczne oraz neonowe cienie, (metaliczna zieleń króluje w tym sezonie) rozświetlające pudry, błyszczyki i szminki w kolorach złota, srebra i świetlistego brązu.
Pamiętaj, że karnawałowe szaleństwo – to szaleństwo bez granic! Uważaj jednak, by nie przekraczać granic dobrego smaku... (nie tylko w makijażu!)

Jak posługiwać się metalicznymi cieniami?


Rozświetl kąciki oczu, nanieś połyskujący puder na kości policzkowe.

Rozprowadź złoty lub miedziany cień przy linii górnych rzęs i do połowy dolnych. Na górnej powiece lekko rozetrzyj złoto beżem lub jasnym brązem. Jeśli używasz srebrnych cieni, beż i brąz zastąp szarymi odcieniami.

Blastocysta
Blastocysta to zarodek w 4-5 dniu życia zbudowany z około 100 komórek. W warunkach naturalnych, na tym właśnie etapie rozwoju embriona dochodzi do jego przyjęcia się na śluzówce macicy.

Transfer na poziomie blastocysty jest wskazany w okolicznościach wymagających selekcji zarodków do przeniesienia z pośród wielu innych dostępnych, a więc w przypadku wielokrotnych niepowodzeń in-vitro lub kiedy wymagane jest przeniesienie do macicy tylko jednego embriona.

Tak długie przetrzymanie w warunkach laboratorium jest możliwe dzięki nowym podłożom hodowlanym, które nadal jednak nie są w stanie zastąpić środowiska wewnątrzmacicznego. Taka strategia jest, więc możliwa wyłącznie wtedy, kiedy istnieje duża liczba zarodków o doskonałej jakości, zdolnych do przeżycia przez wiele dni w warunkach laboratoryjnych.

Hatching
Hatching polega na przerwaniu błony otaczającej zarodek przy użyciu lasera, co pozwala na łatwiejsze wydostawanie się komórek w fazie wszczepiania się zarodka. Ta technika jest zalecana głównie w przypadkach kobiet po 40 roku życia, w razie wielu poprzednich nieudanych prób in-vitro lub po rozmrażaniu zarodków.

Niezależnie od tych wspomnianych sytuacji, Hatching jest proponowany zawsze, kiedy otoczka embriona jest szczególnie szeroka i twarda.

Więcej artykułów…