Aż 10 000 kroków, czyli ok. 6-8 km dziennie – taką odległość zdrowy człowiek powinien przemierzyć każdego dnia. Chodzenie to jeden z najtańszych i najmniej wymagających rodzajów aktywności fizycznej. Nie istnieją żadne ograniczenia, nie potrzeba również specjalnych predyspozycji. Dzięki chodzeniu możemy zarówno poprawić kondycję, jak i stan swojego zdrowia. Czynność ta pozwala na ustabilizowanie ciśnienia krwi, dotlenienie organizmu, obniżenie poziomu złego cholesterolu, wzmocnienie i wysmuklenie mięśni, poprawienie krążenia i pracy serca, zmniejszenie poziomu stresu i spalenie kalorii. W jaki sposób chodzić, aby poprawić swoje zdrowie i kondycję?
Masz słabą kondycję? To może być objaw choroby
Kiedy wchodzimy po schodach i mamy lekką zadyszkę, często wydaje nam się, że jesteśmy przecież coraz starsi, więc to nic poważnego. Niestety, takie objawy powinny być dla nas alarmem. Bardzo często świadczą o tym, że mamy przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Powinniśmy zgłosić się wtedy do lekarza pierwszego kontaktu i poprosić o skierowanie na badania spirometryczne lub skierowanie do pulmonologa.
Nieprawidłowe stosowanie soczewek kontaktowych grozi nawet utratą wzroku
Spanie w soczewkach kontaktowych, zły ich dobór lub niedostateczna higiena mogą powodować uszkodzenia prowadzące nawet do ślepoty - ostrzegają specjaliści chorób oczu. W niektórych przypadkach konieczny jest przeszczep rogówki.
Porady psychologiczne: Męski świat - jaskinia
Jaskinia - to przestrzeń mężczyzny, w której poza nim nie ma nikogo. Związek tworzymy – właśnie przekraczając granice wyznaczone przez drugiego człowieka.
Jesień – sezon na zawały
Zaduch, upał, ostre słońce – mogłoby się wydawać, że dla osób mających problemy z krążeniem to właśnie wakacje są czasem, gdy powinny szczególnie uważać na swoje serce. Badania pokazują jednak, że to wcale nie latem występuje najwięcej zawałów. Dla „sercowców” dużo groźniejsza jest jesień. Dlaczego tak się dzieje i jak pogoda wpływa na nasze zdrowie?
Gluten – przyjaciel, czy wróg?
„Marzysz o płaskim brzuchu? Zrezygnuj z glutenu!” – przekonują poradniki. Dieta bezglutenowa robi zawrotną karierę, przez co przechodzą na nią także ludzie, którzy wcale nie cierpią na celiakię czy alergię. Chwalą się oni za to tym, że zmiana sposobu odżywiania pomogła im schudnąć, dodała energii czy poprawiła stan cery. Razem z dietetykiem sprawdziliśmy, czy to rozwiązanie rzeczywiście korzystne dla wszystkich, a może kolejna sezonowa, w dodatku niebezpieczna dla zdrowia moda.
Cichy zabójca kobiet
Chodzisz na manicure? Do kosmetyczki? Dlaczego więc tak trudno pamiętać ci o tym, by raz w roku umówić się na wizytę u ginekologa?