Czas wolny - Nasz Swiat
21
So, maj

Czym są mięśniaki?
Mięśniaki macicy są ważnym problemem ginekologicznym i zwykle powstają u kobiet miedzy 35 a 50 rokiem życia. Mięśniaki są guzami łagodnymi i tylko w 0,5 - 1% przypadków dochodzi do ich złośliwej przemiany w mięsaka gładkokomórkowego. Rozwijają się najczęściej z włókien mięśni gładkich – tych samych, z których zbudowana jest macica. Niektóre mięśniaki zawierają także tkankę łączna lub elementy endometrium. Są zwykle okrągławymi strukturami, dobrze ograniczonymi, mogącymi osiągać nawet bardzo duże rozmiary. W zależności od ich umiejscowienia dzielą się na śródścienne (rozrastają się w ścianie macicy), podsurowicówkowe (rosną w kierunku błony zewnętrznej macicy) lub podśluzówkowe (rozwijają się w kierunku śluzówki wyścielającej wnętrze jamy macicy). Jeśli mięśniak łączy się z trzonem macicy tylko pasmem tkanki łącznej, jest określany jako uszypułowany.

Przyczyny powstawania mięśniaków
Przyczyny powstawania mięśniaków nie są do końca jasne. Większość teorii rozważa nierównowagę hormonalna organizmu, a dokładniej nadmierną produkcję lub zwiększoną wrażliwość na estrogeny. Za tą hipoteza przemawia fakt, iż mięśniaki występują praktycznie jedynie u kobiet w wieku rozrodczym. Przed okresem dojrzewania są rzadkością, a w wieku przedmenopauzalnym, kiedy jajniki przestają wytwarzać hormony, nie tworzą sie nowe guzy, a już istniejące przestają rosnąć. Częściej występują u kobiet, które nie rodziły dzieci, a w czasie ciąży powiększają rozmiary. Wielu badaczy podkreśla predyspozycję genetyczną do wytwarzania mięśniaków, jako, że często pojawiają się u kobiet z jednej rodziny, a rasa czarna jest szczególnie zagrożona.

Blastocysta
Blastocysta to zarodek w 4-5 dniu życia zbudowany z około 100 komórek. W warunkach naturalnych, na tym właśnie etapie rozwoju embriona dochodzi do jego przyjęcia się na śluzówce macicy.

Transfer na poziomie blastocysty jest wskazany w okolicznościach wymagających selekcji zarodków do przeniesienia z pośród wielu innych dostępnych, a więc w przypadku wielokrotnych niepowodzeń in-vitro lub kiedy wymagane jest przeniesienie do macicy tylko jednego embriona.

Tak długie przetrzymanie w warunkach laboratorium jest możliwe dzięki nowym podłożom hodowlanym, które nadal jednak nie są w stanie zastąpić środowiska wewnątrzmacicznego. Taka strategia jest, więc możliwa wyłącznie wtedy, kiedy istnieje duża liczba zarodków o doskonałej jakości, zdolnych do przeżycia przez wiele dni w warunkach laboratoryjnych.

Hatching
Hatching polega na przerwaniu błony otaczającej zarodek przy użyciu lasera, co pozwala na łatwiejsze wydostawanie się komórek w fazie wszczepiania się zarodka. Ta technika jest zalecana głównie w przypadkach kobiet po 40 roku życia, w razie wielu poprzednich nieudanych prób in-vitro lub po rozmrażaniu zarodków.

Niezależnie od tych wspomnianych sytuacji, Hatching jest proponowany zawsze, kiedy otoczka embriona jest szczególnie szeroka i twarda.

Co zrobić, by po balu karnawałowym wyglądać na wypoczętą?

Wystarczy zastosować kilka drobnych zabiegów, które przywrócą skórze utracony blask, zlikwidują opuchnięte oczy i zaczerwienienia. Jednym z nich jest zabieg rewitalizacyjny Energy 33.

W zabiegu tym wykorzystuje się cenne substancje odżywcze, jak tuberozę i różę damasceńską, dzięki którym skóra twarzy zostanie głęboko nawilżona. Przed nałożeniem tych substancji na twarz nakładana jest maseczka z odżywczego torfu pod parą, która rozjaśni i przywróci blask skórze twarzy. Na koniec nakłada się odżywczy krem Hydrotone cream.

Zabieg rewitalizacyjny wykonywany jest w polskim salonie piękności Halo SPA w Rzymie.

Halo SPA

Via Labicana, 100 Rzym

tel: 06.70495742

facebook: Halo SPA beauty & wellness

Nie od dziś wiadomo, że zarówno białko, jak i żółtko kurzego jajka są kopalnią witamin i składników odżywczych. I wcale nie trzeba spędzać godzin u kosmetyczki by poczuć się pięknie i świeżo. Długie jesienne wieczory wręcz zachęcają do podarowania sobie odrobiny luksusu w postaci własnoręcznie przygotowanej maseczki. Do tego kieliszek czerwonego wina, świece, nastrojowa muzyka i już można poczuć się jak prawdziwa królowa. Oto dwie propozycje jajecznych maseczek na każdą kieszeń.

Maseczka do skóry suchej z żółtka kurzego:
* Na twarz lub dekolt kładziemy ręcznik zwilżony wcześniej gorącą wodą, ręczik musi być gorący, ale nie powinien parzyć. Pozostawiamy go na kilka minut,
aby dobrze rozgrzać skórę.
* Zdejmujemy ręcznik i nakładamy świeże żółtko kurze. Okład pozostawiamy
na około 30 minut.
* Zmywamy maseczkę chłodną wodą (najlepiej użyć wody przegotowanej).
Żółtko kurze jest bogate w wiele odżywczych składników, zawiera dużo witaminy A i cholesterolu.

Maseczka z białka kurzego (oczyszczająco-ściągająca):
* Świeżo ubite białko nakładamy na skórę. Staramy się rozprowadzić możliwie równomiernie na całej powierzchni skóry poddanej zabiegowi. Maseczkę pozostawiamy do czasu aż białko zaschnie. Zmywamy wszystko wodą. Maseczka pozostawia odczucie oczyszczenia i napięcia skóry.
(tpo)

Odkryj to, co nasi przodkowie znali wieki temu.

To wyjątkowe, czarne błoto jest bogate w naturalne witaminy, minerały i enzymy, które odmłodzą skórę i przywrócą jej zdrowy wygląd. Pomaga przy zabiegach antycellulitowych przyspieszając drenaż z toksyn.

Zabieg ten łagodnie redukuje ból, a wykorzystany w nim torf z wrzosowisk nasączony olejkami z pomarańczy, cytryn, lawendy i igieł sosnowych pozwoli Ci na głęboką relaksację i dobre samopoczucie.

Doskonała terapia dla osób podatnych na przewlekłe bóle reumatyczne lub notoryczne zmęczenie oraz osób uprawiających sport – zmniejsza napięcie mięśni i skurcze.
Zabieg ten wykonywany jest w polskim salonie piękności Halo SPA w Rzymie.

Halo SPA
Via Labicana, 100 Rzym
tel: 06.70495742
facebook: Halo SPA beauty & wellness

Mam 39 lat, 3 lata temu urodziłam pierwsze i jedyne dziecko. Miałam mało pokarmu, dlatego karmiłam córeczkę tylko przez pierwsze 3 miesiące. Okres wrócił mi po 6 miesiącach od porodu, ale cały czas jest nieregularny. Pojawia się średnio co 7-8 tygodni, a latem znika nawet na 4 miesiące. Czy te zaburzenia w regularności cyklu mogą świadczyć o jakieś chorobie? Czy miesiączki trzeba regulować na siłę np. pigułką, czy raczej jeśli nie stwierdzono żadnej choroby zostawić tę nieregularność? Kasia, stała czytelniczka "Naszego Świata"

Najczęściej u kobiet niekarmiących miesiączką powraca po 6 tygodniach. Jeśli Pani okresy przed porodem były regularne należy wziąć pod uwagę, że takie zachwianie się miesiączki wynika nie ze zmian poporodowych, ale stanowi część nieregularności, które wyprzedzają menopauzę nawet na wiele lat. Czy w Pani rodzinie są przypadki przedwczesnej menopauzy? Podawanie leków na siłę kontrolujących miesiączkę nie jest konieczne. Jest natomiast istotne wyjaśnienie przyczyny nieregularności cyklu za pośrednictwem badań hormonalnych.

na pytanie odpowiedziała
dr Katarzyna Litwicka
specjalista ginekolog

Ginekolog odpowiada na pytanie czytelniczki:

Zaszłam w ciążę i wzięłam tabletkę antykoncepcyjna, czy przez to można stracić dziecko?

 

Szanowna Czytelniczko,

Taka sytuacja nie jest rzadka. Oczywiście pigułkę należy natychmiast wyeliminować, a co do możliwości utraty ciąży, z tego powodu,  może  być Pani spokojna. Niestety nie podaje Pani, do którego tygodnia ciąży została przyjęta pigułka antykoncepcyjna.
Wyłącznie przedłużone przyjmowanie takich hormonów może wpłynąć negatywnie na różnicowania drugorzędowych cech płciowych.

Na pytanie odpowiedziała
Dr med. Katarzyna Litwicka
lekarz ginekolog

 

 

 

 

Więcej artykułów…