Czas wolny - Nasz Swiat
21
So, maj

Choroba lokomocyjna to dolegliwość, którą cechują przede wszystkim nudności, wymioty, zawroty i bóle głowy. Zaburzenie to spowodowane jest długotrwałym oddziaływaniem ruchu (bujanie, kołysanie, wibracja) na błędnik znajdujący się w uchu (odpowiada za zmysł równowagi i słuchu ).

Schorzenie to występuje zarówno w ruchu naziemnym, powietrznym i wodnym. Występuje w każdym pojeździe mechanicznym przy czym nasila się przy ostrych, długotrwałych zakrętach, bujaniu, kołysaniu, wznoszeniu - opadaniu i przeciążeniach.

Choroba lokomocyjna występuje na skutek braku świeżego powietrza, a rośnie wraz ze wzrostem odczuwania woni spalin oraz smarów.

Przyczyny choroby lokomocyjnej
Wszystkiemu winny jest błędnik, który nie nadąża z przekazywaniem informacji. Powodem choroby lokomocyjnej jest konflikt pomiędzy zmysłem wzroku a zmysłem równowagi. Wówczas organizm nie nadąża z powiązaniem sprzecznych sygnałów płynących od różnych zmysłów.

Do najczęściej występujących objawów choroby lokomocyjnej należą: ból i zawroty głowy, bladość, nudności i wymioty oraz wzmożona potliwość.

Jak sobie radzić?
Podczas podróży samochodem lub autobusem objawy choroby lokomocyjnej możemy łagodzić, siadając przodem do kierunku jazdy bądź zajmując miejsce z przodu przy fotelu kierowcy. W tym przypadku będziemy widzieć wzniesienia i zakręty. Pamiętajmy o zajmowaniu miejsca, czy to w autobusie, czy w samochodzie, jak najdalej od osi kół. Jest to punkt newralgiczny, jeśli chodzi o częstotliwość wstrząsów podczas podróży.

Słońce daje nam energię potrzebną do życia, rozwesela każdy dzień i cudownie opala naszą skórę.

Niezależnie od tego, czy kąpielom słonecznym będziesz oddawać się w przydomowym ogródku, w pobliskim parku czy też może wybierzesz się na egzotyczne wakacje, pamiętaj, że promienie słoneczne w nadmiernej dawce powodują poparzenia i uszkadzają komórki skóry, która wysusza się i traci elastyczność, a stąd już prosta droga do powstawania kolejnych zmarszczek. Obok przestrzegania żelaznych zasad bezpiecznego opalania, czyli unikania słońca w godzinach od 11 do 15, noszenia okularów przeciwsłonecznych z filtrami UV, smarowania ust pomadką ochronną i picia dużej ilości wody, musisz zaopatrzyć się również w odpowiedni krem z filtrami słonecznymi. W jego doborze pomoże ci zamieszczona na stronie tabela. Kremy i olejki do opalania należy nałożyć na skórę 15 minut przed wyjściem na słońce i powtarzać smarowanie co 3-4 godziny. Pamiętaj również, że napis na opakowaniu z cyklu „wodoodporny” ma niezbyt wiele wspólnego z działaniem preparatu, zwłaszcza, kiedy opalasz się na egzotycznych plażach, dlatego też nakładaj kremy z filtrem zaraz po wyjściu z wody. Uwaga, preparaty ochronne należy również stosować, kiedy niebo jest lekko zachmurzone. Przebywając nad morzem lub w górach, mimo na pierwszy rzut oka, niesprzyjającej opalaniu pogody, cały czas poddawani jesteśmy działaniu szkodliwych promieni. Nie ma potrzeby cierpieć z powodu poparzeń skóry skoro można w prosty sposób ich uniknąć. Po całym dniu zażywania słonecznych kąpieli wskazany jest prysznic z użyciem delikatnych płynów do mycia, a po nim wysmarowanie ciała balsamem po opalaniu, zawierającym wyciąg z aloesu, który ukoi skórę i złagodzi ewentualne podrażnienia.

Nerwowy tryb życia i stres wywołany przez różne okoliczności dają o sobie znać wyglądem skóry. W domowym zaciszu można skutecznie przeciwdziałać zmęczeniu twarzy oraz odzyskać młodzieńczą świeżość. Przemęczonej skórze trzeba dodać energii i pomóc w zwalczaniu szkodliwych czynników. Skutecznie czynią to kosmetyki nawilżające oraz ujędrniające masaże.

Niestety, wraz z upływem czasu na skórze zaczynają pojawiać się trwałe zmiany w postaci zmarszczek. Problem marszczenia skóry nałożony ze stresem i zmęczeniem może zaowocować trwałą utratą jędrności oraz ścieczeniem skóry. W walce z powyżej wymienionymi objawami starzenia się może skutecznie pomóc m.in. masaż ujędrniający, wykonywany codziennie np. podczas kremowania twarzy.

Masaż taki polega na głaskaniu miejsc, gdzie znajdują się zmarszczki mimiczne, najczęściej są nimi: okolice czoła, oczu i ust. Czoło należy masować wskazującymi oraz środkowymi palcami obu rąk – prowadząc je od nasady nosa ku skroniom. Skórę wokół oczu można oklepywać pod oczami od skroni do nasady nosa i pod łukiem brwiowym. Natomiast fałdy nosowo-wargowe, tzw. bruzdy smutku, masowane powinny być od środka brody ku nozdrzom. Ruchy wykonywane powinny być koliście na wpół ugniatając skórę.

Kolejnym zabiegiem, na który każdy może sobie pozwolić, jest dbanie o zachowanie owalu twarzy. Polega on na trzymaniu głowy do góry. Nieatrakcyjny drugi podbródek może pojawić się w przypadku otyłości lub złej postawy. Na ten drugi czynnik każdy może mieć wpływ i walczyć z nim. Wystarczy pilnować prostej postawy i wykonywać masaże podbródka polegające na:
- oklepywaniu podbródka wierzchem dłoni;
- stosowaniu okładów na przemian zimnych i ciepłych;
- masowanie podbródka strumieniem wody z prysznica;
- wymawianiu samogłosek: e, o, i, a.

Kolejną bronią przeciw starzeniu i zmęczeniu skóry jest stosowanie kosmetyków, które nawilżają, regenerują oraz napinają naskórek.
Odpowiadają one bowiem za jej sprężystość, elastyczność oraz jędrność. Dodatkowo warto jest dostarczać do skóry kwas hialuronowy, który pomaga w utrzymaniu jej wilgotności. Reguluje ona gospodarkę wodną w skórze i wpływa na jej odmłodzenie.

Przedstawione metody składają się na codzienną pielęgnację skóry. Mogą one w znacznym stopniu wspomóc zabiegi wykonywane w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych. Pozwolą też przedłużyć młodość skóry i przygotują ją na przyjmowanie substancji aktywnych, takich jak rożnego rodzaju serum.

Chcąc systematycznie dbać o skórę, chętnie sięga się po różnego rodzaju preparaty pielęgnujące. Niemniej, w niektórych sytuacjach wskazane jest zintensyfikowane oddziaływanie na skórę. Do takich przypadków można m.in. zaliczyć:
- odnowę skóry po zimie;
- odnowę skóry po intensywnym opalaniu;
- dotlenianie skóry narażonej na działanie klimatyzatorów. Skóra zwłaszcza na twarzy jest najbardziej narażona na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, takich jak: słońce, wiatr, czy też zanieczyszczenia powietrza.

Skóra sama się domaga intensywniejszej pielęgnacji, gdy pojawiają się na niej nowe zmarszczki, przebarwienia lub zaczyna być bardzo ściągnięta i sucha. Gdy „prośby” skóry o intensywniejszą opiekę są coraz bardziej wyraźne, to do codziennej pielęgnacji można wprowadzić kosmetyki typu serum. Serum można stosować na noc, na dzień, w zależności od potrzeb skóry i indywidualnych odczuć oraz obserwacji poprawy jej kondycji. Należy jednak dokładnie przeczytać ulotkę od zakupionego preparatu, gdyż istnieją bardzo mocne sera, mające bardzo dużą liczbę skondensowanych aktywnych środków i takie preparaty można stosować jedynie przez pewien okres np. przez 6-8 tygodni, dwa razy dziennie, i później zaprzestać jego stosowania.
Specjalistycznie opracowane sera, mające status kosmoceutyków lub dermo kosmetyków, mają ogromne stężenie substancji aktywnych (witamin, minerałów oraz innych). Czasami zawierają również kwas hialuronowy, kolagen, czy też delikatne kwasy. Skład serum dywersyfikowany jest ze względu na rodzaj problemu skórnego i tak można nabyć serum: liftingujące, nawilżające, wyrównujące koloryt skóry oraz przeciwzmarszczkowe.
Konsystencja serum różni się znacznie od kremu. Ma ono formę śliskiego żelu, który bardzo łatwo rozprowadza się po skórze. Preparat wręcz natychmiastowo wchłania się w skórę.

Z reguły stosowanie serum jest zalecane w przypadku potrzeby intensywnego nawilżenia i dotlenienia skóry. Zazwyczaj takie stany ekstremalnego wysuszenia naskórka występują po okresie letnim i podczas zimy. Wtedy warto pomyśleć o inwestycji właśnie w serum i stosowanie go przez okres 6-8 tygodni, dwa razy dziennie.

Dorota Bylica

Mamy już w księdze kobiecych kształtów różne określenia: papryka, pietruszka, jabłko, gruszka, klepsydra itd...
Kobiece ciało poddawane jest nieustannie obserwacji i badaniom - jak je ubrać, aby jedynym problemem nie było tylko rozmiar i kolor... Oto opis kilkunastu typów kobiecej budowy: kolumna, rożek, lizak, kielich, cegła, jabłko, dzwonek, gruszka, kręgiel, wiolonczela, wazon i klepsydra.

Jak rozpoznać swój typ budowy i jak się ubrać, aby zatuszować mankamenty i uwidocznić walory?


Kolumna
Sylwetka:
- ramiona takiej samej szerokości jak biodra
- średnie wcięcie w talii
- długie nogi
- średni biust (B)
np. Nicole Kidman

Nigdy nie noś:
- bezkształtnych żakietów długości 3/4
- prostych sukienek
- rzeczy z obniżonym stanem
- kusych topów

Powinnaś mieć w szafie:
- wymodelowaną bluzkę z marszczeniami i zakładkami
- sweter z okrągłym dekoltem
- kanciasty żakiet zapinany na jeden guzik
- płaszcz długości 3/4 z kieszeniami na biodrach i paskiem
- kobiecą suknię z rozszerzanymi rękawami
- spódnicę w kształcie litery A
- spodnie z lekko rozszerzanymi nogawkami
- rybaczki
- eleganckie buty z obcasem, który nie jest ani za cienki ani za gruby
- długi, masywny naszyjnik

Czytaj: Sylwia Dombrowska zaprasza na indywidualny kurs makijażu

Lizak
Sylwetka:

Nieleczone lub źle zdiagnozowane mogą być groźne. Doprowadzić do poważnych patologii, a skrajnych wypadkach nawet śmierci pacjentki. Mowa o schorzeniach szyjki macicy, które dotykają kobiety w każdym wieku.

O tym, czym jest nadżerka, jakie metody jej diagnozowania i terapii są najskuteczniejsze z Profesorem  dr hab. med. Janem  Madejem, założycielem i honorowym przewodniczącym Polskiego Towarzystwa Kolposkopii i Patofizjologii Szyjki Macicy, twórcą polskiej szkoły kolposkopii oraz z Doktorem med. Jackiem Grzegorzem Madejem, od blisko 25 lat zajmującym się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem zmian szyjki macicy, autorem wielu prac naukowych z zakresu ginekologii onkologicznej  rozmawia Danuta Wojtaszczyk.

W środkach masowego przekazu, a zwłaszcza w internecie roi się od artykułów na temat nadżerki. Wydawać  by się mogło, że właściwe każda współczesna kobieta  powinna posiadać wiedzę na temat tej „popularnej”  dolegliwości, metod jej diagnozowania  i stosowanych form leczenia. Tymczasem dane statystyczne są niepokojące:  choroby szyjki macicy nadal zbierają w Polsce śmiertelne żniwo. Proszę wyjaśnić czym, jest nadżerka i jej nieleczenie lub złe leczenie jakie może mieć konsekwencje dla zdrowia pacjentki?
Problem polega na tym, że prawie wszystkie internetowe publikacje przedstawiają zagadnienie nadżerki w oparciu o dawno już nieaktualne poglądy naukowe. Dawniej panowało przekonanie, że prawidłowa szyjka macicy powinna mieć jednolicie różową, w różnych odcieniach barwę. Wszystkie mniej lub bardziej czerwone obszary występujące na jej powierzchni rozpoznawano „gołym okiem” jako „nadżerki” i usuwano najczęściej drogą elektrokoagulacji, czyli potocznie mówiąc „wypalanki”. Jednak już od ponad pół wieku wiadomo, że takie rozpoznanie jak i ówczesne postępowanie terapeutyczne przeprowadzane w tych przypadkach były niewłaściwe.

Retinopatia to jedno z możliwych długoterminowych powikłań cukrzycy, które dotyka oczu i jest główną przyczyną ślepoty u ludzi w wieku produkcyjnym...

Powoduje ona zmiany w siatkówce (widzącej części na dnie oka). Byśmy mogli widzieć, promienie świetlne muszą mieć możliwość dojścia do siatkówki bez żadnych przeszkód po drodze. Retinopatia występuje wtedy, gdy naczynia krwionośne w siatkówce zostaną zablokowane, zaczną przepuszczać krew lub rosnąć w niekontrolowany sposób. Uszkodzenie to przeszkadza promieniom świetlnym w dojściu do siatkówki i jeśli się go nie leczy, może uszkodzić wzrok.

Rodzaje retinopatii
Istnieją trzy typy retinopatii, zależnie od tego, jak zaawansowane jest schorzenie.
1. Retinopatia nieproliferacyjna - określa najwcześniejsze widoczne oznaki zmian w siatkówce. Nie wpływa ona początkowo na wzrok, chyba że zmiana dotknie plamki. Ten rodzaj retinopatii może jednak rozwinąć się w poważniejszą formę, więc powinien być dokładnie monitorowany przez opiekujących się pacjentem specjalistów.
2. Retinopatia proliferacyjna - określa duże fragmenty siatkówki, które nie są dostatecznie zaopatrywane w krew, co może wpłynąć na widzenie.
3. Makulopatia - to nazwa zmian zachodzących wokół plamki. Plamka znajduje się w środku siatkówki i jest częścią oka używaną do dokładnej, szczegółowej pracy. Osoby z makulopatią doświadczają zazwyczaj częściowej utraty wzroku; może ona spowodować ślepotę.