Czas wolny - Nasz Swiat
21
So, maj

Pocenie się jest jednym z najważniejszych sposobów utraty ciepła przez organizm. Osoby z nadmierną potliwością wydzielają pot w ilości znacznie większej niż jest to potrzebne do kontrolowania temperatury ciała.

Istnieje kilka rodzajów nadmiernej potliwości. Miejscowa nadmierna potliwość jest częstszą odmianą omawianej nieprawidłowości i dotyczy stóp, dłoni oraz w około 30-40% przypadków, pach. Niekiedy, nadmierna potliwość obejmuje również twarz. Jeszcze rzadszym zjawiskiem jest nadmierne pocenie się twarzy wywoływane przez gorące lub pikantne potrawy. Toksyna otulinowa, popularnie nazywana botoksem zalecana jest w leczeniu miejscowej nadmiernej potliwości pach w przypadku niepowodzenia innych metod terapii. Ale nadmierna potliwość dotyczy również całego ciała. Występuje znacznie rzadziej i zwykle jest następstwem współistniejącej choroby takiej, jak infekcja, cukrzyca lub nadczynność tarczycy. Nadmierna potliwość zanika zazwyczaj pod wpływem leczenia podstawowej choroby.

Jesteście pewne, że prawidłowo pierzecie i pielęgnujecie swoją bieliznę?

Pamiętajcie, że budowa nowoczesnego biustonosza jest dość złożona i skomplikowana. Do jego produkcji,  oprócz szlachetnych tkanin i delikatnych akcesoriów, stosuje się również zaawansowane technologie. Jeśli będziecie dbać o niego w odpowiedni sposób, pozwolicie mu zachować dłużej doskonały kształt i strukturę.

Jak pierzecie  swoją bieliznę? Radzimy wam, aby prać ją zawsze ręcznie w letniej wodzie (prawie zimnej),  przy użyciu detergentu przeznaczonego do prania delikatnych tkanin (bez używania płynów zmiękczających). Podczas prania nie trzyjcie bielizny, tylko delikatnie ją wykręcajcie. Pranie ręczne przedłuży żywotność bielizny, pozwala zachować pierwotne właściwości materiału oraz kolor.

Co powoduje pranie twojej bielizny w pralce ? Pamiętajcie, że pralka napina delikatne tkaniny, deformuje fiszbiny oraz usztywniane miseczki, niszczy delikatne szwy i akcesoria, powoduje rozdarcia i uszkodzenia tkaniny w pobliżu fiszbin.
Równie istotne jest suszenie wypranej już bielizny. Większość producentów zaleca, by szczególnie biustonosze schły rozłożone na ręczniku umieszczonym na płaskiej powierzchni. Wisząc stanik ulega rozciągnięciu, a miseczki zniekształceniu. Suszcie bieliznę daleko od źródeł ciepła, takich jak kaloryfer, gdyż niszczą one fiszbiny i elastyczność materiałów.

„Życie”  biustonosza traktowanego z należytą starannością trwa około 6 miesięcy. Zalecamy, aby nie nosić tego samego biustonosza dwa dni pod rząd, odpowiednia przerwa pomoże tkaninie odzyskać jej pierwotny  kształt.

Pati i Jò – zawodowe polskie brafitterki, prowadzące swój salon w Wiecznym Mieście,  właścicielki patentu Bra Fittingu na Włochy.

www.patijo.it
Info: 327 73 93 707

Zabieg trwałego prostowania włosów polecany jest dla pań posiadających kręcone lub pierzące się włosy. Należy liczyć się jednak z tym, że po zabiegu nasze włosy mogą być zniszczone.

Piotr Wywiał / foto: Małgorzata Stanisława SzymkoChemiczne prostowanie włosów polega na zmianie położenia mostków dwusiarczkowych (mostek utworzony przez dwa atomy siarki (-S-S-), dwóch cząsteczek tego samego lub różnych związków chemicznych. Związki zawierające mostki dwusiarczkowe noszą nazwę disulfidów.

W białkach wiązania disulfidowe powstają między atomami siarki dwóch reszt cysteinowych (cysteina). Ma to duże znaczenie w tworzeniu struktury trzeciorzędowej białka) z ukośnego – odpowiedzialnego za falowanie włosów – na prostopadle , charakterystyczne dla włosów prostych.

Zmiana struktury odbywa się na tej samej zasadzie co w ondulacji chemicznej. Zazwyczaj do prostowania włosów stosuje się preparaty trwale ondulujące, przy czym włosów nie nawija się na walki, tylko wygładza. Zabieg może spowodować znaczne obniżenie wytrzymałości mechanicznej i wysuszenie włosów.

Do trwałego prostowania stosuje się również płyny zmiękczające keratynę w połączeniu z działaniem podwyższonej temperatury.

Przed przystąpieniem do zabiegu, należy zabezpieczyć i wyrównać strukturę włosów. W tym celu rozprowadza się na nich preparaty ochronne, które ułatwiają rozczesywanie. Do zmiękczania keratyny, rozluźniania mostków cysteinowych (cysteina - organiczny związek chemiczny z grupy endogennych aminokwasów kodowanych, wchodzi w skład wielu białek. Wraz z homocysteiną i metioniną tworzy grupę aminokwasów siarkowych, cysteina jest najprostszym z nich. Ten aminokwas pełni w organizmie m.in. funkcję ochronną, gdyż wiąże on wiele substancji trujących, np. cyjanki, jony metali ciężkich).

Cysteina po dekarboksylacji jako cysteamina znajduje się w koenzymie A, a jej grupa tiolowa jest grupą czynną tego koenzymu, biorącego udział w wielu rekcjach, m.in. w przenoszeniu dwuwęglowych grup acylowych, w biosyntezie kwasów tłuszczowych, a także licznych estrów i amidów oraz w przemianach katabolicznych.

Cysteina wchodzi w skład tripeptydu glutationu (γ-glutamylo-cysteinylo-glicyny), w którym jej grupa tiolowa jest grupą czynną w reakcjach redoks. Utlenienie i dekarboksylacja cysteiny prowadzi do powstania tauryny wchodzącej w skład soli kwasów żółciowych.

Do chemicznego prostowania włosów stosuje się płyn prostujący, który zawiera węglan sodu (nazwy zwyczajowe: soda, soda kalcynowana Na2CO3) − nieorganiczny związek chemiczny, sól kwasu węglowego i sodu.

W temperaturze pokojowej jest to biała, higroskopijna substancja, która topi się w temperaturze 852 °C i dobrze rozpuszcza się w wodzie. Z roztworu krystalizuje w postaci dużych bezbarwnych kryształów, wietrzejących na powietrzu i amonu  ((NH4)2CO3 – nieorganiczny związek chemiczny z grupy węglanów, sól kwasu węglowego i amoniaku.

W temperaturze pokojowej związek ten tworzy bezbarwne kryształy rozpuszczalne w wodzie. Węglan amonu jest nietrwały, łatwo wydziela amoniak i przechodzi w wodorowęglan amonu (NH4HCO3), który w temperaturze ok. 60 °C ulega rozkładowi na produkty gazowe (NH3, CO2 i H2O), dzięki czemu znajduje zastosowanie jako środek spulchniający ciasta i wypieki (proszek do pieczenia). Stosowany jest również jako środek gaśniczy i przeciwpożarowy, odczynnik laboratoryjny oraz w mieszaninach chłodzących, farbiarstwie i garbarstwie.

Węglan amonu można otrzymać w reakcji podwójnej wymiany między siarczanem amonu i węglanem wapnia, etanolaminy (kolamina z gr. kólla – klej + amina) − organiczny związek chemiczny, hydroksyamina o wzorze półstrukturalnym: HO–CH2-CH2–NH2. Etanoloamina należy do grupy amin biogennych.

Bezbarwna, oleista, lepka ciecz o zapachu amoniaku, rozpuszczalna w wodzie, alkoholu i eterze. Ma charakter zasadowy. Stosowana jest jako środek zmiękczający, emulgujący, do otrzymywania środków piorących oraz w przemyśle tworzyw sztucznych jako plastyfikator. Jest produktem rozpadu naturalnych fosfatydów. Otrzymywana jest z tlenku etylenu i amoniaku wg reakcji:
C2H4O + NH3 → C2H7NO), boraks ( Tetraboran sodu (boraks, czteroboran sodu) − nieorganiczny związek chemiczny, sól sodowa kwasu borowego zawierająca tetrameryczne aniony B4O72-. Tworzy bezbarwne kryształy rozpuszczalne w wodzie. Powoli ogrzewany traci wodę krystaliczną, w temperaturze 300–400 °C przechodzi w sól bezwodną. Występuje w przyrodzie jako minerał boraks rodzimy. Odczynnik do produkcji m.in. pereł boraksowych, stosowany także jako mikronawóz. Barwi płomień na zielono lub pochodne amoniaku , który zapobiega odbarwianiu włosów.

Przed prostowaniem żelazkiem fryzjerskim, na włosy nakłada się środek zawierający oleje mineralne, które zabezpieczają keratynę przed przegrzaniem. Na skutek prasowania mechanicznego rozluźnione mostki cysteinowe przesuwają się i układają prostopadle miedzy sąsiednimi łańcuchami keratyny. Tak zmienioną strukturę utrwala się środkiem utleniającym – oksydantem. Oprócz oksydantow (słabe roztwory nadtlenku wodoru) utrwalacz zawiera kwasy obniżające zasadowy odczyn włosów. Przywraca włosom lekko kwaśny odczyn i je regeneruje. Z reguły utrwalacz zawiera hydrolizaty protein i pantenol, które nawilżają włosy i wbudowują się w ubytki substancji uszczelniającej w korze.

Tak, czy inaczej do prostowania włosów poleca się naturalne środki zawierające keratynę. Taki zabieg jest mniej szkodliwy dla włosów, działa regenerująco, świetnie prostuje włosy i pozostawia efekt na około 3 miesiące.

Koszt takiego zabiegu to około od 120 do 250 euro i w salonie będzie trzeba spędzić od jednej do kilku godzin, w zależności od ilości i rodzaju włosów.

Dzisiejszy artykuł może wydawać się trudny do czytania ze względu na chemię, lecz kto z nas nie uczył się w szkole tak pięknego przedmiotu…

Dla “Naszego Świata” Piotr Wywiał
Salon TRINITY
via dei Delfini 18, Rzym
tel.: 0669940639

Biustonosz jest  tą częścią garderoby, która  ma najbliższy kontakt z naszym ciałem i choć ukryty jest on pod ubraniami, to odpowiednio dobrany podkreśli nasze kształty i spowoduje, że będziemy wyglądały i czuły się piękniej i atrakcyjniej. 

Dobrze wyprofilowany stanik może naprawdę „sprawić cuda”, spowodować, że nasza sylwetka będzie wyglądać lepiej, czyniąc ją jednocześnie bardziej kobiecą i bardziej sexy.

Biustonosz o właściwej dla nas formie i  rozmiarze zapewni odpowiednie podtrzymanie piersi, poprawi posturę  i rzecz jasna  pięknie wyeksponuje nasz dekolt.

Czytaj także: Słodka rewolucja stanikowa we Włoszech – wywiad z Pati i Jò, zawodowymi polskimi brafitterkami, prowadzącymi swój salon w Wiecznym Mieście i  właścicielkami patentu Bra Fittingu na Włochy.

Jak zatem znaleźć idealny biustonosz?

Pamiętajcie, że każda z nas jest inna i istnieje wiele czynników, które wpływają na to, że nasz biust zmienia swoją objętość, jędrność i ogólny wygląd. Ten sam model i ten sam rozmiar biustonosza może różnie „ubierać” dwie osoby, które mają taki sam kształt biustu.

Cykl menstruacyjny zachodzący w organizmie kobiety jest wynikiem wymiany informacji między podwzgórzem, przysadką, jajnikami i macicą. Nośnikiem tych informacji są hormony, z których najważniejsze to: gonadoliberyna (GnRH) produkowana przez podwzgórze oraz folikulostymulina
(FSH) i luteotropina (LH) uwalniane poprzez przysadkę. Istotne są także estrogeny, czyli hormony produkowane przez jajnik. Cykl menstruacyjny składa się z kilku faz, i aby mogło powstać nowe życie, czyli dojść do zapłodnienia, każda z nich musi przebiegać bez zarzutu.


PRZYGOTOWANIE ORGANIZMU
Początkiem cyklu jest dzień, w którym pojawia się krwawienie. Wtedy następuje wydalenie wraz z krwią martwicy zmienionej błony śluzowej macicy. Proces ten jest najintensywniejszy w pierwszych 2 dniach cyklu i zwykle ogranicza się do 4-7 dni.

POWSTANIE KOMÓRKI JAJOWEJ
Jajniki są gruczołami wydzielania wewnętrznego i posiadają nabłonek płciowy, z którego jeszcze w okresie życia płodowego formują się pierwotne pęcherzyki jajnikowe. Za rozwój niedojrzałych pęcherzyków odpowiada wzrastający we krwi poziom FSH, dzięki któremu rozwija się pęcherzyk dominujący Graafa zawierający komórkę jajową. Ta faza zwana jest folikularną lub proliferacyjną i trwa około 10-14 dni. W tym okresie, spośród wszystkich pęcherzyków zawartych w jajniku, zostaje wyselekcjonowany zwykle tylko jeden, który osiąga pełną dojrzałość. W tej fazie, pod wpływem estrogenów wydzielanych przez jajnik, następuje także wzrost błony śluzowej macicy przygotowującej się do przyjęcia zarodka.

DOJRZEWANIE KOMÓRKI
Kolejny etap to faza owulacyjna, która trwa około 36 godzin. Po osiągnięciu dostatecznego stężenia estrogenów we krwi, wydzielanie FSH ulega zahamowaniu, podczas gdy produkcja LH osiąga swój szczyt. Dzięki temu staje się możliwe końcowe dojrzewanie i uwolnienie komórki jajowej, gotowej do zapłodnienia oraz przekształcenie pęcherzyka w ciałko żółte produkujące progesteron. Uwolnione jajeczko jest natychmiast wychwytywane przez końcową część jajowodu i przesuwane, dzięki ruchom perystaltycznym ścianek, do jego centralnej części, w której dochodzi do zapłodnienia.

POWSTANIE CIAŁKA ŻÓŁTEGO
Ciałko żółte to gruczoł wydzielania wewnętrznego, który powstaje z resztek pęcherzyka w przeciągu 28-32 godzin od jajeczkowania. Ciałko żółte produkuje progesteron i w mniejszych ilościach estrogeny. Progesteron sprawia, iż błona śluzowa macicy, wcześniej przygotowane przez estrogen, grubieje, ulega rozpulchnieniu, gruczoły i naczynia krwionośne powiększają się, co jest konieczne dla odżywiania rozwijającego się zarodka. Faza lutealna trwa około 12-16 dni, jej długość jest stała u każdej kobiety. Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, ciałko żółte nie podtrzymywane przez hormon ciąży, powoli zaczyna zanikać i produkcja progesteronu spada. Proces ten powoduje zmniejszenie dopływu krwi do błony śluzowej macicy oraz jej zmiany niedokrwienne i martwicze. Skutkiem tego jest mechaniczne oddzielenie warstwy czynnościowej śluzówki w czasie krwawienie miesiączkowego.

NAJLEPSZY CZAS NA ZAPŁODNIENIE
U młodej i zdrowej kobiety komórka jajowa jest odżywiana poprzez substancje chemiczne wydzielane przez śluzówkę jajowodu i przezywa w jego świetle nawet do 48 godzin. Plemniki zwykle docierają do jajowodów po kilkunastu minutach, ale nie są zdolne do zapłodnienia. Potrzebują około 6 godzin pobytu w szyjce macicy i przejścia procesu kapacytacji, aby osiągnąć dojrzałość i zdolność penetracji poprzez błonę otaczającą komórkę jajową. Plemniki zdolne są da zapłodnienia średnio 24- 48 godzin. Jednak wysoka jakość śluzu produkowanego w okresie dni płodnych sprawia, iż plemniki przeżywają w drogach rodnych nawet do 4 dni. Płodnym okresem jest więc okres 2 dni, tak przed, jak i po owulacji, ale według statystyk stosunki tuż przed jajeczkowaniem zwiększają szanse na zajście w ciąże.

PRAWIDŁOWE ZAGNIEŻDŻENIE ZARODKA
Zapłodniona komórka to jeszcze nie początek nowego życia. Zygota dzięki ruchom rzęsek pokrywającym nabłonek jajowodów i skurczom mięśniówki przesuwana jest do jamy macicy.
To tam po około 5 dniach wędrówki następuje implantacja, która wymaga doskonałej błony śluzowej wcześniej odpowiednio przygotowanej poprzez estrogen i progesteron. W momencie zagnieżdżenia zarodek znajduje się na etapie blastocysty zbudowanej z dwóch warstw komórek: trofoblast pełni funkcje odżywcze i ochronne, a z embrioblastu rozwija się ciało zarodka. Początek nowego życia jest więc procesem wieloetapowym i bardzo skomplikowanym wymagającym współpracy wielu narządów i hormonów. W następnym numerze o tym jak leczyć brak jajeczkowania.

Katarzyna Litwicka
ginekolog

Kolor skóry człowieka uzależniony jest od melaniny. Do jej zadań należy ochrona komórek skóry przed promieniami ultrafioletowymi oraz jonizującymi.

Melanina jest pigmentem, którego ilość zwiększa się w skórze stopniowo w trakcie opalania, jest to reakcja obronna organizmu przed nadmiarem promieniowania ultrafioletowego. Melanina gromadzona jest w melanosomach, a powstaje pod wpływem enzymu - tyrozynozy. U człowieka występują głównie dwa typy melaniny: czarna eumelanina i czerwona feomelanina. Proporcje ich wytwarzania zależą od genów, zaś od ich ilości w skórze zależy jej kolor. Feomelanina dominuje u osób o jasnej karnacji, zaś eumelanina występuje w większej ilości u osób o ciemnej karnacji.

Przebarwienia oraz różne plamki na skórze powstają niemalże u każdego człowieka. Do głównych przyczyn powstawania takich zmian można zaliczyć promienie UV oraz stosowanie leków, kosmetyków lub ziół fotouczulających. Wśród plam i przebarwień na skórze można wyróżnić:
- piegi, które zazwyczaj pojawiają się na twarzy, dekolcie, karku oraz dłoniach, czasem na plecach; zazwyczaj mają kolor żółto-brązowy, zimą jaśnieją, zaś latem ciemnieją;

Nie potrafisz się malować? Uważasz, że mogłabyś robić to lepiej? Chciałabyś wykorzystać swój potencjał i podkreślić wygląd? Zapraszam do wzięcia udziału w indywidualnym kursie makijażu. Podpowiem, jaki makijaż i kolory są dla Ciebie najlepsze. Nauczę, jak wykonać kreskę, jak dokleić kępki rzęs, a także jak zrobić tajemnicze kocie oko lub smoky eye na szaloną imprezę.

Czytaj: Sylwia Dombrowska, wizażystka, radzi nam jak być piękniejsze wiosną

Będziesz umiała dostosować makijaż do swojej urody, podkreślić indywidualny styl oraz właściwie używać kosmetyków. Unikniesz powielania błędów. Zrozumiesz, że makijażu trzeba się nauczyć. Najlepiej od profesjonalistów.