Czas wolny - Nasz Swiat
21
So, maj

Zabrzmi to może dziwnie, ale spróbuję was wdrożyć w historię zabiegu trwałej ondulacji, a to tylko dlatego, iż w ostatnim miesiącu przyszło do mojego salonu kilka klientek właśnie na ten zabieg. Oprócz tego w roku bieżącym włosy falowane stały się prawdziwym hitem.

Piotr WywiałZ  pięciu pań, marzących o pięknych lokach, tylko dwie zostały obdarzone tymże nadzwyczajnym zabiegiem. Spytacie zapewne, dlaczego nie wykonałem trwałej ondulacji wszystkim klientkom? Otóż tylko dwie panie miały do tego odpowiednie włosy, które po zabiegu nie były zniszczone.

Trwałą ondulację najlepiej wykonywać na włosach grubych i podatnych. Włosy cienkie, delikatne, rozjaśnione lub przefarbowane absolutnie nie nadają się, ponieważ zamiast je upiększyć, nadać klientce dodatkowych walorów, po prostu zostaną one zniszczone (przesuszone i odbarwione). Dlatego też nie dla każdej damy trwała to dobre rozwiązanie, ale zależy to tylko od właściwego podejścia fryzjera.

W roku 1906 (rok przed narodzinami mojej prababci Zofii Chowaniak) Karl Nessler wynalazł trwałą ondulację na gorąco. Zaprezentowana przez niego metoda pracy nie spotkała się wtedy z uznaniem wśród fryzjerów, którzy twierdzili, że jest ona szkodliwa, przede wszystkim dla interesów fryzjerstwa. Pomimo tego Nessler opatentował ten zabieg 1910 roku (dwa lata przed zatonięciem Titanica).

Na początku zabieg zaczęto wykonywać w nielicznych zakładach fryzjerskich za ogromną opłatą 5 funtów szterlingów. Pasma włosów nawijano na grube, ręczne grzejniki o masie 900 gramów każdy. Wkrótce potem pojawił się tzw. aparat sufitowy ze zwisającymi dwoma grzejnikami elektrycznymi do tzw. trwałej ondulacji elektrycznej.

Pasma włosów nawijano spiralnie wokół metalowego pręta, a następnie nasuwano na nie rodzaj metalowej łuski, wypełnionej boraksem rodzimym (minerałem z gromady boranów, zbudowanym głównie z uwodnionego boranu sodu).

Boraks rodzimy, czyli tinkal, najczęściej tworzy skupienia ziemiste, zbite i naskorupienia. Kryształy mają pokrój tabliczkowy, słupkowy – czasami widać wyraźne pionowe prążkowanie. Jest kruchy i przezroczysty. Charakteryzuje się słodkawo-cierpkim smakiem, jest rozpuszczalny w wodzie. Na powietrzu mętnieje, traci wodę i przechodzi stopniowo w tynkalkonit [Na2(B4O5(OH) 4 x 3 H2O)], który otacza go coraz to grubszą warstwą i niszczy kryształy.

Powróćmy jednak do trwałej ondulacji. W miarę udoskonalenia aparatu do wykonywania zabiegu, skracał sie jego czas. Warto nadmienić, że w tamtych czasach obowiązywała moda ondulowania jedynie długich włosów.

Ondulacja parowa
W 1924 roku Józef Mayer wprowadził do aparatu Nesslera udoskonalenia, ktore pozwoliły na zastosowanie nawijania płaskiego. Aparat do trwałej składał się z ogrzewanego zbiornika na wodę i długiego przewodu do którego, przez zespół rurek, doprowadzana była wytworzona pod ciśnieniem para do nakręcanych na odpowiednie wałki włosów.
Po przejściu przez wszystkie wałki, skroplona para spływała przewodem wylotowym. Zbiornik do gotowania wody był zaopatrzony w zawór bezpieczeństwa i manometr (przyrząd do pomiaru ciśnienia, taki jak na przykład w pompach samochodowych). Wydzielane pasma włosów zabezpieczano przy nasadzie gumowymi klamrami (ochrona przed poparzeniem skóry), a następnie zwilżano obficie płynem ondulacyjnym i nawijano na metalowe wałki, które wewnątrz były puste, aby mogła przez nie przechodzić para.

Nawinięte pasma przykrywano gumowym fartuchem i przypinano metalowymi klamrami, po czym łączono gumowymi rurkami, przez które przepływała para. Pierwszy i ostatni wałek pozostawiano otwarty  z jednej strony. Po sprawdzeniu, czy wszystko jest należycie przygotowane, do pierwszego wałka dołączano przewód doprowadzający parę, a do ostatniego – przewód ją odprowadzający.

Płyn działał na włosy, w zależności od włosa, od 10 do 15 minut. Po uzyskaniu oczekiwanej zmiany kształtu, włosy pozostawiano do całkowitego ostygnięcia. Następnie zdejmowano rurki i wałki oraz przystępowano do mycia włosów.

W 1927 roku (26 lutego – kiedy Mazurek Dąbrowskiego został oficjalnie polskim hymnem narodowym)  Franz Stroher (założyciel firmy WELLA ) opatentował nowy aparat do ondulacji parowej.

Następnym razem opowiem o ondulacji kompresowej, trwałej na zimno i na ciepło, ondulacji kwaśnej  i kolorowej.

Piotr Wywiał
Trinity hair cut & colour by Peter W
Via dei Delfini 18, Rzym
tel. 0669940639, facebook – Trinity Peter W

Zabieg kreatynowy przeznaczony jest dla osób, które chcą mieć proste włosy, ale także dla tych, których włosy puszą się lub są tzw. „nieujarzmione”.

Fryzjer: Piotr Wywiał, modelka: Luana Colapicchioni / foto: Dorota PuławskaNa rynku fryzjerskim jest wiele firm oferujących zabiegi keratynowe, prostujące kręcone oraz puszyste włosy. Dzięki połączeniu aktywnych składników zabieg trwałego keratynowego prostowania włosów przywraca włosom ich naturalny zdrowy stan oraz odbudowuje liniowo ich strukturę.

Zabiegi te różnią się ceną, składem chemicznym, jakością keratyny oraz długością wykonywania pracy na danym produkcie w salonie. Tego zabiegu nie można wykonać samemu w domowych warunkach, ale wyłącznie w salonie fryzjerskim pod okiem specjalisty.

Im lepszej jakości keratyna i dłuższy zabieg, tym większy wydatek dla klienta, ale i lepsza jakość usługi. Ceny takich zabiegów wahają sie od 50 do 300-400 euro.
Istnieje wiele firm, produkujących tego typu produktów: KERAT-IN Paris PROFESSIONNEL termo attivo, URBAN KERATIN, Keratin Repair System by Egoworld, Pure Keratin natural smoothing therapy, Brasil Cacau Profesional by CADIVEU, MARCIA by Teixeira, La-Brasiliana, ja jednak polecam KERATIN COMPLEX  by Peter Copola USA.

Za tego typu zabieg płacimy w zależności od zużycia materiału, za Keratin Complex placimy 3 euro za 1gr keratyny. Warto pamiętać, że na przeciętną głowę potrzeba od 60 do 100 gramów produktu. Cały zabieg trwa od 3 do 4 godzin.

Pierwszym krokiem jest dwukrotne umycie włosów specjalnym szamponem Clarifying, po czym nałożenie na nie, na 10 minut, specjalnej maski Vanilla Bean Deep, po spłukaniu której należy umyć włosy jeszcze raz szamponem. Po wysuszeniu włosów suszarką, rozpoczyna się nakładanie kreatyny, pasmo po paśmie, którą pozostawia się na 20-30 minut. Po upływie tego czasu, włosy ponownie suszone są suszarką i modelowane, podnosząc włosy u nasady, na prosto.

Kolejnym krokiem jest prostowanie włosów specjalną prostownicą, nagrzaną do maksymalnie 230 stopni (temperatura prostownicy ustawiana jest w zależności od włosów).
Dobrze  wykonany zabieg utrzyma się na włosach z idealnym efektem przez 3, a nawet 4 miesiące. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby przez trzy dni od zabiegu nie myć i nie moczyć włosów. Nie można także nakładać na nie opasek, nie spinać gumką oraz nie nosić okularów na głowie. Powodem tego jest to, że włosy mogą odkształcić do 72 godzin po zabiegu.

Kolejnym bardzo ważnym elementem jest dbanie o włosy poza salonem fryzjerskim. Osoby, które zdecydują się na taki zabieg, powinny zaopatrzyć w specjalny szampon i odżywkę (co podnosi koszt zabiegu o około 64 euro).

Osobiście polecam te droższe zabiegi, ponieważ ich efekty są dłużej widoczne i odczuwalne, a włosy naprawdę odżywione, jedwabiste i gładkie. Zabiegi mniej kosztowne działają bardzo krótko, czasami krócej niż miesiąc, po czym klienci zdają sobie sprawę, że nie było warto.

Dla “Nasz Swiat” Piotr Wywial
Trinity hair cut & colour by Peter W
Via dei delfini 18, Rzym
tel. 0669940639

Istnieją różne materiały oraz techniki przedłużania włosów. Tym razem opowiem o trzech z nich.

Modelka - Luana Colapicchioni / foto: Dorota PuławskaMetodę Racoon wykonuje się na włosach słowiańskich. europejskich i azjatyckich. Łączone są przy pomocy kleju nanoszonego z aplikatora na pasemka włosów, które dokłada się do włosów klienta, podzielonych na małe separacje (około 1 cm). Zabieg wykonuje się aż do momentu uzyskania pożądanego efektu i obejmuje on połączenie od 150 do 250 pasemek. Po zabiegu na włosach można przeprowadzać wszystkie zabiegi chemiczne.

Metodę Monofibre wykonuje się na włosach syntetycznych przy pomocy urządzenia termicznego C2, które spaja sztuczne włosy po zewnętrznej stronie pasemka naturalnych włosów: Po zabiegu strzyże się je do danej fryzury.

Czytaj także: Extension, czyli przedłużanie włosów

Metodę Hair Talk wykonujemy na włosach indyjskich, syntetycznych, mieszanych 50% na 50% (syntetyki i naturalne). Włosy są ręcznie doczepiane i wtapiane w 4 cm taśmę, która imituje skórę głowy. Klej używany na taśmie jest hipoalergiczny. Podczas całego zabiegu wybiera się na głowie specjalne separacje o grubości 2 cm i szerokości 4 cm: Taśmę mocuje się do wybranego pasma tuż przy nasadzie i przykleja dociskając do włosów. Do pełnego przedłużenia potrzeba od 30 do 40 pasemek.

Osobiście polecam włosy marki Balmain - jednej z najlepszych, ale zarazem najdroższych firm, zajmującą się kompleksowo extensions. Balmain pochodzi rodem z Francji. Bardzo często aktorki czy piosenkarki, które widzimy z pięknymi, gęstymi i długimi włosami używają właśnie włosów tej firmy: Koszt opakowania wynosi 330 euro. W jego środku znajdziemy od 3 do 5 pasm włosów, które możemy doczepiać na kilka sposobów. Polecam fashie double hair, montowane na 5 punktach keratyny. Jest to metoda najmniej inwazyjna dla włosów, a jakość jest bardzo wysoka. Jeżeli będziemy o nieodpowiednio dbać, to ponosimy takie włosy nawet kilka lat.

Piotr Wywial
Salon Trinity
Via dei Delfini 18, Rzym
tel.0669940639

Sylwia Dombrowska ma na swoim koncie 10 lat pracy dziennikarskiej i fotoreporterskiej, lata działalności jako instruktorka grupy literackiej i teatralnej, wieloletnie doświadczenie jako wizażystka, doradca wizerunku, konsultantka kolorów i stylistka, a także trzy tomiki wierszy:  „Lamentowe skrzypce”, „W zatoce myśli” i „Eremita”. Pochodzi z Chełmna, średniowiecznego miasta nad Wisłą, gdzie urodziła się, wychowała i pracowała przez większą cześć swojego życia.  Od prawie trzech lat mieszka na stałe we Włoszech, w Albano k/Rzymu. Jako wizażystka i stylistka współpracuje z salonami fryzjerskimi, fotografami oraz klientami  indywidualnymi w Wiecznym Mieście i jego okolicach.  Marzy, aby utworzyć w stolicy grupę teatralną dla polskiej młodzieży, podobną do tej, którą prowadziła w Polsce.

Na pytanie, w którym z wykonywanych zawodów (patrz nota biograficzna poniżej)  czuje się najlepiej odpowiada: „Właściwie, każde zajęcie przyniosło mi dużo osobistej i zawodowej satysfakcji.  Przekwalifikowałam się  z dziennikarki na wizażystkę nieprzypadkowo. Po kilku laty pracy w mediach miałam wrażenie, że się wewnętrznie wypalam,  że nie mam już w sobie tego entuzjazmu, który towarzyszył mi kiedy tworzyłam moje pierwsze fotoreportaże czy artykuły. Natomiast z każdym dniem silniejsze stawało się we mnie zamiłowanie do teatru, charakteryzacji, makijażu, kostiumów. Idąc za głosem serca zapisałam się do szkoły wizażu. Po jej ukończeniu otworzyłam w Chełmnie własne studio VISAGE ART.  Wiele frajdy dawała mi praca w terenie  jako nauczycielka stylizacji i profesjonalnego make up’u. Prowadziłam różnego rodzaju kursy i szkolenia . Niezapomnianym etapem  w moim życiu pozostaje też oczywiście współpraca z Chełmińskim Domem Kultury, gdzie prowadziłam warsztaty literackie i teatralne oraz gdzie dane mi było realizować moje pomysły na artystyczne imprezy”.

Z Sylwią Dombrowską, o tym jak być piękniejsza wiosną, jak zrobić subtelny, dzienny make up, jak  perfekcyjnie dobrać podkład oraz o tendencjach w makijażu w najbliższym sezonie rozmawiają Danuta Wojtaszczyk i Anna Malczewska.


Po zimie cera jest szara, pozbawiona blasku. Jak ją rozświetlić makijażem?

Cera narażona była na masę szkodliwych czynników, dlatego teraz wymaga wyspecjalizowanej regeneracji i wiele troski.  Podstawowa zasada, to stosowanie przed wyjściem kremów z filtrem. Na początku wiosny zaleca się stosowanie filtrów 10, 20. Pod koniec maja powinien to być filtr 50. 
Warto zacząć od peelingu, aby pozbyć się zrogowaciałego naskórka, nawilżyć i odżywić skórę maseczką. Jeśli jest taka potrzeb,  oczyścić twarz z zaskórników w gabinecie kosmetycznym. Na czystej i nawilżonej skórze  makijaż będzie wyglądał dobrze.
Do rozświetlenia twarzy najlepiej użyć  sypkiego pudru lub lekkiego podkładu, dopasowanego do koloru skóry i typu cery. Warto sięgnąć po płynny korektor z pędzelkiem, który zawiera maleńkie drobinki złota, które bardzo fajnie rozświetlą oko, nie tworząc maski i nie uwydatniając zmarszczek. W rozświetlaniu cery dobrą rolę odgrywają też pudry oraz róże rozświetlające, nie sprawdzają się jednak one przy cerze tłustej, trądzikowej i o rozszerzonych porach. W przypadku takich problemów skórnych lepiej użyć pudru matującego, mineralnego lub ryżowego.

Oczy dobrze jest rozświetlić  jasnym cieniem w wewnętrznych kącikach i miejscu pod lukiem brwiowym, co też jednocześnie optycznie otworzy oko.  Rzęsy tuszujemy starannie, ale nie nakładając grubej warstwy.  Używamy lekkich i  naturalnych cieni do oczu. Delikatnie błyszczącą pomadką lub błyszczykiem muskamy usta, można też rozświetlić lekko miejsce nad górną wargą.

Dowiedz się jak działa pigułka antykoncepcyjna, kiedy można jej bezpiecznie używać, a kiedy lepiej unikać jej zażywania ze względu na ryzyko powikłań.

Co to jest antykoncepcja?

Antykoncepcja umożliwia zapobieganie ciąży i pozwala na podjęcie decyzji o posiadaniu potomstwa w chwili, gdy zaistnieją optymalne warunki dla dziecka i rodziny. Najważniejsze czynniki decydujące o wyborze najlepszej metody antykoncepcji, to zdrowie i wiek kobiety, profil jej aktywności seksualnej oraz charakter związku z partnerem. Metoda, którą się wybiera nie może być zbyt skomplikowana lub kosztowna, gdyż to zniechęca do jej stosowania. Przede wszystkim jednak wymagana jest skuteczność, zwłaszcza w przypadku par, które często korzystają z uroków seksu, ale nie planują jeszcze powiększenia rodziny. Tabletka antykoncepcyjna jest wyjątkowo skutecznym systemem zapobiegania ciąży. Mechanizm jej działania jest dobrze znany i dlatego ginekolodzy mają zaufanie do tego środka.

Jak działa pigułka?

Podstawą jej działania jest zahamowanie dojrzewania i uwalniania komórki jajowej. Hormony wpływają też na śluz, który znajduje się w kanale szyjki macicy w ten sposób, że staje się on nieprzepuszczalny dla plemników. Spowalnia się też szybkość, z jaką komórka wędruje przez jajowód. Jednocześnie śluzówka, którą wyścielone jest wnętrze macicy zmienia się tak, że uniemożliwia wszczepienie się zapłodnionej komórki jajowej.

Utrata zęba każdemu z nas kojarzy się z katastrofą.  Utratę kilku z nich przeżywamy zaś jako mega katastrofę.  Piękny uśmiech daje nam bowiem poczucie pewności siebie,  a zdrowe uzębienie wpływa na jakość naszego życia. Obecnie najnowocześniejszym i najbardziej komfortowym fundamentem pod uzupełnienia protetyczne są implanty zębowe. O tym jak przebiega uzupełnianie ubytków zębowych z dr Antonello Mazzeli, doświadczonym implantologiem, rozmawia Danuta Wojtaszczyk.

Pani Doktorze, czym są właściwie implanty dentystyczne?
Najprościej rzecz ujmując implant to tytanowa śruba, zastępująca korzeń zębowy, wkręcana w kość żuchwy. Zabieg odbudowy uzębienia na implantach może obejmować całość jamy ustnej, bądź pojedynczy ubytek.

Jak wygląda przebieg leczenia?
Wszczepienie jednego implantu dentystycznego wymaga wykonania zabiegu, który trwa około 30 minut. Jeżeli umocowanie w kości okaże się stabilne, można założyć natychmiast po wykonaniu zabiegu wykonany z żywicy ząb prowizoryczny.
Całe  leczenie nie przebiega jednak błyskawicznie, ponieważ zazwyczaj potrzeba trzech miesięcy na  na zespolenie się implantu z kością. Dopiero wtedy ząb prowizoryczny można zastąpić właściwą koroną protetyczną, która uzupełnia brak zębowy. 

Czy zabieg jest bolesny?

Wszczepienie implantu dentystycznego odbywa się pod miejscowym znieczuleniem, dzięki któremu nie odczuwa się bólu.

Kiedy warto założyć implanty?
Implant dentystyczny jest obecnie najlepszym sposobem na odzyskanie pięknego uśmiechu. Jak już wyżej wspomniałem implanty wykonane są z tytanu, materiału, znakomicie tolerowanego przez organizm człowieka. Możemy powiedzieć, że ten sztuczny korzeń ciało ludzkie traktuje jak swoją integralną część. Osadzona na implancie korona protetyczna nie tylko maskuje brak w uzębieniu, ale po prostu zastępuję prawdziwy ząb.
Implantologia pozwala na rekonstrukcję całej grupy ubytków, za co za tym idzie osoby posiadające duże braki w uzębieniu nie muszą już znosić niewygody jakie dają protezy zębowe.

Czy istnieją przeciwwskazania do wszczepienia implantów?
Tak, chociaż jest ich naprawdę niewiele i dotyczą znikomej liczby osób. Nie wszczepia się implantów pacjentkom w ciąży oraz osobom chorym na cukrzycę oraz cierpiącym na choroby psychiczne.

Do niedawno uważano również, że implanty nie są wskazane u osób w zaawansowanym wieku. Tymczasem dzisiaj jest już wiadomo, że leczenie implantologiczne można z powodzeniem stosować także u osób starszych, gdyż  istnieją skuteczne metody na augmentację poziomu kości.

Czy implanty są trwałe?
Przyjmuje się, że średnia wytrzymałość implantu wynosi 15 lat, ale u wielu osób zachowują one żywotność przez ponad 20 lat.

Czy może się zdarzyć, że implant nie zostanie przyjęty przez organizm lub w jakiś sposób może dokuczać pacjentowi?
Przed wykonaniem zabiegu wszczepienia implantu pacjent poddawany jest  starannym badaniom radiograficznym, aby zlokalizować wrażliwe obszary: nerwy i żyły, i uniknąć ich dotknięcia.

Tytan, z którego wykonana jest śruba jest to materiałem całkowicie biozgodnym. Od ponad 30 lat prowadzone są badania nad stopniem jego tolerowania przez organizm ludzki, które wykazują, że nie ma przypadków odrzutu ani powstawania reakcji imunitarnych. U 3-4% pacjentów poddanym zabiegu wszczepienia implantu zdarza się, z niejasnych powodów, że nie zostaje on prawidłowo zespolony.  Wówczas ze względu brak osiągnięcia oczekiwanej stabilności konieczne jest jego usunięcie i wszczepienie innego, zazwyczaj, o większej średnicy lub powierzchni.

Jak lekarz ocenia implanty na podstawie swojej praktyki?
Dzisiejsze techniki implantologiczne są bardzo proste, w stosunku do tych stosowanych przed laty.  Dzięki starannym badaniom radiograficznym wykonywanych przed i po zabiegu oraz studiom odcisku żuchwy otrzymujemy znakomite rezultaty, jakim są odzyskanie pięknego uśmiechu i komfortu w jedzeniu. Implanty są powszechnie uznawane za najlepsze i najwygodniejsze rozwiązanie protetyczne. Moi pacjenci, którzy wybrali tę formę uzupłenienia braków w uzębieniu, gorąco polecają ją przyjaciołom i znajomym.

Gabinet dr Antonello Mazzeli mieści się w centrum Rzymu przy Via di Ripetta, 41.
Personel asystujący mówi również w języku polskim.
Info na temat cen usług: Tel. 06 36 002212; 06 36092150
oraz na stronie internetowej www.studiomazzelli.it.

Na jakich włosach można i na jakich nie powinno się robić przedłużania i zagęszczania?

Modelka - Luana Colapicchioni / foto: Dorota PuławskaZabieg przedłużania włosów ma być z założenia zabiegiem upiększającym, a nie koszmarem sennym, jak to w większości przypadków bywa. Dobrze dobrana technika oraz aplikacja i diagnoza włosa jest podstawą sukcesu fryzjera, ale również i klienta.

Z extensions mamy czuć się lepiej i atrakcyjnie, ale żeby też tak było, powinno się dbać o te włosy w należyty sposób. Kluczem do tego są odpowiednie dobrane kosmetyki: szampon, odżywka, maska, kosmetyk do aplikacji przed suszeniem włosów i układaniem. Ważną czynnością jest także odpowiednie szczotkowanie. Należy pamiętać, że włosów tych nie można czesać zbyt mocno, ale dokładnie.

Dobre extension to wydatek wcale nie mały. Koszty wahają się od 200 do 1000 euro, w zależności od długości włosa przedłużanego, ilości, rodzaju oraz techniki aplikacji. Jeśli decydujecie się na to, pamiętajcie, że dbanie o extensions będzie pierwszą rzeczą po przebudzeniu.

Zasady zagęszczania i przedłużania włosów
Pasemka należy rozmieścić w miejscach wyznaczonych podczas konsultacji oraz określić wielkość i długość pasemek (w zależności od waszego życzenia i możliwości finansowych). Ważne jest by dobrane pasemka stworzyły naturalny porost włosów. Dobrane pasma nie powinny być zbyt grube, ponieważ nie można nadmiernie obciążać włosów – grozi to wypadaniem włosów. Miejsce łączenia włosów nie powinny być widoczne i wyczuwalne na głowie.

Rodzaje włosów do przedłużania
W zabiegach stosuje się włosy naturalne (bardziej pożądane i droższe) oraz syntetyczne. Pasma mają długość 20, 25, 30, 35, 40, 45, 50, 55, 60 cm. Kolory włosów należą do gamy kolorów naturalnych.

Włosy naturalne są specjalnie selekcjonowane, sterylizowane i przygotowywane. Można je poddać wszystkim zabiegom fryzjerskim, chemicznym, termicznym i mechanicznym. O ich jakości świadczy ilość zachowanej łuski włosowej na łodygach.

Włosy naturalne
1. Włosy słowiańskie. Falujące, bardzo miękkie, lekkie, o jedwabistym połysku i gładkiej strukturze. Tego rodzaju włosy pochodzą z Polski, Czech , Słowacji, Białorusi, Ukrainy i europejskiej części Rosji. Są to włosy wyjątkowo cenione na świecie, przez co trudno dostępne i nie produkuje sie ich przemysłowo. Włosy takie traktuje się bardzo delikatnymi środkami fryzjerskimi, dzięki czemu łuska włosa nie ulega zniszczeniu. Można je koloryzować, tonizować, a jedyną ich wadą jest tylko wysoka cena.

2. Włosy europejskie. Proste i falujące, miękkie, lekkie o gładkiej strukturze, podatne na układanie Do produkcji tego rodzaju włosów wykorzystuje się włosy z różnych części Europy. Zaletą jest unormowana cena, powtarzalność kolorów i miękkość włosa.

3. Włosy indyjskie. Falujące, cięższe i sztywniejsze od europejskich. Mają nieco porowatą powierzchnię, ciemny lub bardzo ciemny pigment. Do rozjaśniania ich stosuje się silną chemię na bazie amoniaku, co powoduje częściowe ich zniszczenie. Niektórzy producenci tego rodzaju włosów nakładają na nie, w celu wygładzenia i nabłyszczenia, warstwę sylikonu. Włosy te, w wyniku rozjaśniania stają się cienkie i podatne na plątanie, szczególnie na końcach. Zaletą ich jest cena i powtarzalność kolorów, lecz jakość i problemy z farbowaniem pozostawiają dużo do życzenia.

4. Włosy azjatyckie. Proste, ciężkie, trudne do układania, sztywne, o bardzo ciemnym pigmencie. Produkowane są przemysłowo w Chinach. Podczas rozjaśniania i koloryzacji włosy te poddaje się intensywnej obróbce, głównie związkami amoniaku. W wyniku działania tak silnych związków chemicznych otrzymujemy produkt pozbawiony łuski włosowej. W końcowej fazie produkcji włosy pokrywane są sylikonem. Na najwyższej jakości włosy chińskie nakłada się jedną lub dwie warstwy kauczuku, dzięki czemu pozostają one miękkie i delikatne przez około 6 miesięcy. Należy pamiętać, że kosmetyki fryzjerskie zawierające proteiny wypłukują sylikon i powodują szybsze zniszczenie włosów. Zaletą jest niska cena i różnorodność kolorów. Niestety konieczność używania kosmetyków bezproteinowych i trudności z farbowaniem są wadami w stosowaniu tego rodzaju włosów w extensions.

Włosy syntetyczne
Otrzymuje się je na bazie włókien polimerowych. Są one bardzo lekkie i odporne na podwyższoną temperaturę, ale mogą wykazywać wrażliwość, np. ulec topieniu pod wpływem lokówki czy prostownicy. Nie można na nich wykonywać żadnych zabiegów chemicznych. Włosy monofibre Mfmaja zawierają 38 kolorów w palecie. Są odporne na warunki atmosferyczne, nie tracą koloru ani połysku, są bardzo lekkie i łatwe w pielęgnacji, nie wolno przy nich stosować metalowych szczotek.

Włosy doczepiane nosi się w zależności od porostu włosa naturalnego i techniki aplikacji od 1 do maksymalnie 4 miesięcy.

Warto pamiętać, że w chwili zmiany fryzury należy pamiętać o ściągnięciu w pierwszej kolejności extensions przy dużym odroście.

Zagęszczanie włosów
Jest to zabieg wykonywany najczęściej po znacznym przerzedzeniu włosów, spowodowanym różnymi czynnikami. Ma na celu zwiększenie objętości fryzury, czyli dodaniu włosom gęstości. Ogromną rolę w zagęszczaniu włosów stanowi wielkość doczepianego pasemka. Zależna jest ona od gęstości włosów klientki.
Podczas zagęszczania zakłada się znacznie mniej pasemek niż podczas przedłużania.

Mycie
Włosy należy myć ruchami wgniatającymi, zgodnie z kierunkiem, w którym naturalnie się układają. Nie należy ich podnosić do góry nad głowę czy trzeć ruchami okrężnymi, ponieważ mogą się splątać i uszkodzić.

Włosy myje się pod prysznicem, mokre stają się cięższe od naturalnych. Po myciu należy w nie wetrzeć delikatnie odżywkę, a co 3-cie mycie nałożyć maskę, którą należy zaaplikować od połowy włosa, aż po końce. Po upływie wyznaczonego czasu spłukać bardzo dokładnie ciepłą wodą i uczesać włosy szerokim grzebieniem, począwszy od końców w gore, nie dotykając miejsc złączenia włosów. Przy suszeniu należy przeczesywać włosy palcami, pamiętając, żeby nadmiar wody wycisnąć w ręcznik.

Do suszenia należy używać specjalnych kosmetyków, chroniących, ale tez ułatwiających suszenie np. After Party by Tigi - by nadać włosom lśniący połysk lub Smoothing Lusterizer by Tigi z serii S FACTOR.

Kontrola extentions przez fryzjera powinna odbywać się przynajmniej raz w miesiącu. Sprawdzany jest wtedy stan łączeń.

W kolejnych poradach opowiem o metodach i technikach doczepiania włosów, oraz na jakich włosach stosujemy extensions.

Piotr Wywiał
TRINITY
Via Dei Delfini 18,Roma
tel.0669940639
trinityparrucchiere[at]gmail.com

Więcej artykułów…