Pękającym naczynkom mówimy nie! - Nasz Swiat
29
Śr, czerwiec

Zdrowie i uroda

Skóra z pękającymi naczynkami krwonośnymi jest bardzo wrażliwa. Dodatkowo bywa ona albo alergiczna albo bardzo sucha. Najtrudniej jest, gdy na dworze wieje wiatr lub świeci słońce. Wtedy naczynka pękają bardzo szybko. Jak radzić sobie z tym problemem?

Najważniejszą sprawą jest zabezpieczenie twarzy przed czynnikami atmosferycznymi. Zakup odpowiednich specyfików nie stanowi większego problemu, bowiem na rynku aż roi się od preparatów do skóry wrażliwej-naczynkowej. Należy jednak pamiętać, że na problematyczną cerę należy nakładać kilka warstw ochronnych na dzień - krem, podkład, puder, by stworzyć odpowiednią warstwę chroniącą przed wpływem czynników zewnętrznych oraz regenerujących na noc – kremy tłuste, najlepiej z masłem karita.

Problem pękających naczynek zaczyna się ujawniać już u małych dzieci, którym nie kremuje się twarzy. Owszem, skóra milusińskich jest bardzo delikatna i cieniutka, dlatego też owe pęknięcia na pewno szybko się zregeneruja, ale istnieje szansa, że problem z cerą odezwie się w późniejszym wieku i skóra będzie „oddawała” to, co zafundowaliśmy jej w dzieciństwie. Stąd kremowanie buzi dzieci przed wyjściem z domu jest takie ważne.

Aby złagodzić pieczenie i dyskomfort, który odczuwamy na co dzień z powodu pękających naczynek, można regularnie wykonywać pewne zabiegi kosmetyczne - jono lub sonoferezę.

Sonoforeza jest to metoda, która wykorzystuje wibracje ultradźwiękowe do działania na głębsze warstwy skóry poprzez stymulujący mikromasaż. Obecnie w salonach kosmetycznych stosowane są nowoczesne urządzenia, które posiadają specjalistyczne głowice oraz mają ciągłą regulację intensywności ultradźwięków. Jonoforeza natomiast, jest to wprowadzanie produktow leczniczych w głąb skóry z wykorzystaniem niskiej częstotliwości prądu. Do pękających naczyn krwionośnych zaleca się stosowanie witaminy PP, K lub witaminy C w ampułkach.

Sonoforeza to przede wszystkim relaksujący masaż oraz niezwykle wydajny sposób wtłaczania w głąb skóry substancji odżywczych oraz aktywnych. Podczas zabiegu wytwarzane jest ciepło wewnątrz skóry, które penetruje tkanki. Sonoforeza również odpręża skórę i mięśnie poprzez głęboki mikromasaż, który poprawia przepływ krwi i limfy. W rezultacie poprawiony jest metabolizm komórek oraz ich regeneracja. Emitowane podczas zabiegu ultradźwięki przyczyniają się do ułatwienia penetracji substancjom leczniczym, które działają: uszczelniając naczynia krwionośne, leczą zmiany trądzikowe, dotleniają oraz kondycjonują skórę.

Sonoforeza jest zabiegiem kompleksowym, o wielu zaletach, wśród których można wymienić:
- rozbijanie substancji odżywczych na małe molekuły, które mogą penetrować skórę;
- pobudzanie syntezy kolagenu i elastyny;
- zwiększanie przepuszczalności błon komórkowych i przyspieszanie wchłaniania preparatów kosmetycznych;
- regenerowanie komórek skóry;
- nawodnienie skóry,
- uszczelnianie naczyń krwionośnych.

Podczas zabiegu sonoforezy stosowane są ampułki wypełnione substancjami odżywczymi i aktywnymi. W profilaktyce przeciw rozszerzaniu się naczynek krwionośnych, najczęściej używane są:
- witamina K,
- witamina PP,
- wyciąg z arniki górskiej,
- wyciąg z kasztanowca.

Witamina K wpływa pozytywnie na regulację krzepnięcia krwi, przez co likwiduje tzw. pajączki widoczne na skórze. Natomiast witamina PP uszczelnia naczynka krwionośne, chroniąc je przed pękaniem. Wyciąg z arniki górskiej wspomaga krążenie krwi, niweluje zaczerwienia na skórze i wzmacnia naczynia krwionośne. Wyciąg z kasztanowca działa przeciwzapalnie, zmniejsza skłonność naczynek krwionośnych do pękania oraz intensywnie nawilża skórę. Ponadto, usuwa on zmęczenie i dogłębnie nawilża skórę.

Sonoforeza jest bezpiecznym zabiegiem, niemniej jednak istnieją pewne przeciwwskazania do jego przeprowadzenia, a są nimi: choroby nowotworowe, metalowe implanty w ciele, choroby żył, niewydolność serca oraz ciąża.Generalnie wyżej wymienione przeciwwskazania dotyczą 98% zabiegów kosmetycznych.

Sonoforeza zalecana jest do przeciwdziałania:
- rozszerzonym naczyniom krwionośnym,
- trądzikowi,
- zmarszczkom,
- przebarwieniom.

Sonoforeza może również być stosowana do łagodzenia skutków odmrożeń oraz wygładzania blizn. W zależności od problemu, podaje się inny specyfik do zabiegu. Ale pamiętajmy, że przy pękających naczynkach wskazane jest również podawanie witamin PP, K, C od wewnątrz, czyli poprzez spożywanie surowych, świeżych owoców i warzyw.

Dorota Bylica