Piękne ciało na lato - Nasz Swiat
02
So, lipiec

Zdrowie i uroda

Nie dla wszystkich  ciepłe dni oznaczają powody do radości...

Dotyczy to szczególnie osób, które borykają się z problemem rozstępów. Zwane po łacinie Striae distensae, rozstępy to nic innego, jak wrzecionowate pasma, występujące najczęściej na skórze ud, brzucha, pośladków i piersi. W przypadku osób uprawiających kulturystykę lub sporty siłowe występują najczęściej od wewnętrznej strony ramion, pod ramionami, na klatce piersiowej, barkach, czy wewnętrznej stronie ud. Powstają w wyniku nadmiernego rozciągania się skóry i zerwania sieci włókien kolagenowych tworzących skórną strukturę. Można zapobiec ich powstaniu, ograniczać ich poszerzanie się, ale gdy już się utworzą, pozostaje nam tylko jedno - zmniejszenie ich widoczności.

Całkowite usunięcie rozstępów, jest możliwe jedynie drogą operacyjną. Do najczęstszych przyczyn ich powstawania, zalicza się czynniki hormonalne i zaburzenie funkcjonowania tkanki łącznej. Rozstępy pojawiają się w chwili, gdy skóra zostaje nadmiernie rozciągnięta na skutek szybkiego wzrostu lub przyrostu wagi ciała.

Usuwanie rozstępów to żmudna praca. Jak wiadomo, uszkodzone włókna kolagenowe się nie odbudowują, także całkowite odwrócenie procesu w przypadku rozstępów jest mało prawdopodobne. Można je jedynie zregenerować, aby ich kolor nie był zbytnio czerwony, bądź też siny.

Dlatego właśnie tak ważne są masaże ciała przy użyciu na przykład specjalnej kompozycji olejków, w skład których wchodzi kofeina, guarana czy imbir. Często stosuje się także esencje cytrynowe, grejpfrutowe i pomarańczowe. Doskonałą bazę dla nich będą stanowiły olej migdałowy lub z oliwek. Należy pamiętać o racjonalnych dawkach, gdyż nadmiar olejków cytrusowych może prowadzić do poważnych podrażnień skóry. Bezpieczne dla zdrowia kompozycje olejków bez problemów zakupić można w sklepach specjalizujących się w Ajurwedzie. W domowych pieleszach zaś można pokusić się o zastosowanie jednego z szeroko dostępnych na rynku kosmetycznym kremów na rozstępy.

Z problemem rozstępów, najlepiej jest jednak walczyć zawczasu. Należy starać się systematycznie przygotowywać skórę do jej ewentualnego rozciągania (ciąża, ćwiczenia gimnastyczne rozwijające różne grupy mięśniowe). Wystarczy prosta kąpiel lub prysznic, po których będziemy nakładać na skórę nawilżające produkty odżywcze. Dla spotęgowania efektu, można dodać do nich kilka kropel kuchennej oliwy. Drobna struktura oliwy sprawia, iż jest ona w stanie przeniknąć przez włókna kolagenowe i nawilżyć je od środka.

Podobnie zresztą działa oliwka dla dzieci, chociaż mimo że jest bardzo przyjemna i ma wspaniały zapach, w dalszym ciągu pozostaje produktem syntetycznym, a to nie działa zbyt korzystnie na stan skóry u dorosłych osób. Pamiętaj, jeśli poddałeś się masażowi na bazie jakiegoś oleju nie idź pod prysznic. Oliwa taka wchłaniana jest przez skórę przez następne sześć godzin, dlatego bardzo przyjemnym zabiegiem będzie wspólny masaż oliwą dla ciebie i twojego partnera, który możecie wykonać sami, by potem zapaść razem w kojący sen.

Dorota Bylica
(imagebydorota.co.uk)