Piękny makijaż - Nasz Swiat
29
Śr, czerwiec

Zdrowie i uroda

Kiedyś panowała zasada, by dobierać kolor cieni do koloru tęczówki, jednak ta zasada już dawno jest przestarzała, a nawet może przygasić kolor naszych oczu. Świat mody co sezon dyktuje nowe trendy obowiązujące w makijażu na kolory cieni do oczu i sposób ich nakładania. Warto jednak mieć na uwadze, jakie kolory najlepiej pasują do naszych oczu i urody.

Oczy
By nadać oczom wyrazisty blask, dobrze jest używać cieni w kolorze dopełniającym, podkreślającym ich kolor.

Kolor oczu a cienie do powiek
Oczy bardzo jasne:
Przy bardzo jasnych kolorach oczu - błękit w chłodnej tonacji lub szarości - dobrze jest używać kolorów jasnego różu, delikatnego szarego, jasnego błękitu, a wystrzegać się ostrych jaskrawych kolorów i ciemnych kresek. A najlepiej sprawdzi się tusz w kolorze brązu, który nakładamy dwukrotnie.

Oczy ciemne:
przy takim kolorze oczu śmiało można sięgać po mocne, zdecydowane kolory, jak fioletowy, różowy, pistacjowy, granatowy, a także lodowaty błękit. Cienie nakładamy od środka powieki do zewnętrznego kącika, następnie rozcieramy do góry w kierunku brwi. Gdy pośrodku powieki nałożysz złocistego lub błyszczącego jasnego cienia, twoje spojrzenie nabierze blasku. Rzęsy pomaluj dwa razy ciemnobrązowym lub czarnym tuszem.

Oczy niebieskie:
Do niebieskich oczu pasuje wiele cieni, ale ważne jest, by dobrać do nich odpowiedni odcień z koloru. Pięknie uwidoczni i podkreśli je kolor złoty, rdzawy, pomarańczowy, ciepłe odcienie brązu, fioletowy, ciemne róże, a dla odważniejszych - czarny. Rzęsy możesz pomalować czarnym lub brązowym tuszem.

Kolor cieni a kolor skóry
Dla podkreślenia ładnej, opalonej skóry sięgnij po cienie w kolorze ochry, oliwki, w odcieniach brązu z delikatnym połyskiem. W tym wypadku kolor oczu nie jest aż tak ważny. Jeżeli twoja tęczówka ma cętki, wybierz kolor cieni właśnie w ich kolorze.
Cienie do powiek a kolor włosów
Blondynkom polecamy kolor morelowy, koralowy, ciemnoszary, złocisty brąz, śliwkowy. Jeżeli jesteś brunetką, twoje kolory to ciemna purpura, palona czerwień, czekoladowy, ceglasty, śliwkowy,czarny. Rudym pasują odcienie koralu, zieleni, błękitu i brązu.

Usta
By usta były piękne, muszą być gładkie, a kosmetyki jakie mamy teraz nie tylko malują usta, ale także je pielęgnują.
Jak je malować?
Najpierw pokryj usta cienką warstwą podkładu, a następnie obrysuj je konturówką zaczynając od środka, dzięki temu szminka będzie dłużej się trzymać. Aby usta były pełniejsze, obrysuj je białą kredką. Malując usta zacznij od środka górnej wargi, jeżeli użyjesz do tego pędzelka lepiej rozprowadzisz kosmetyk.

Tuszowanie niedoskonałości:
Zbyt pełne
Wybieraj kosmetyki w ciemnych, matowych kolorach. Kontur ust zaznacz kredką pod linią warg. Umaluj usta nie wychodząc poza zaznaczoną linię.
Małe
Obrysuj wargi konturówką wychodząc poza linię zewnętrzną ust. Pomaluj je transparentnym błyszczykiem.
Duże
Wybieraj ciemne konturówki. Używaj ich do malowania ust zamiast szminki. Nie obrysowywuj konturów warg. Przy liniach warg pozostaw usta niedomalowane. Patyczkiem higienicznym rozetrzyj delikatnie konturówkę.
Długie
Obrysuj wargi pomijając kąciki i jasną kredką pomaluj tylko środek ust. Delikatnie rozetrzyj kredkę palcem i pociągnij usta bezbarwnym błyszczykiem.
Wąskie
Kontur ust zaznacz ponad zewnętrzną krawędzią. Usta wypełnij jasnym błyszczykiem.

Najczęściej popełniane błędy kolorystyczne w makijażu
• Podkład niepasujący do karnacji. Gdy jest za ciemny, postarza i podkreśla zmarszczki. Z kolei za jasny daje efekt maski. Twarz wygląda nienaturalnie, jak u porcelanowej lalki. Dlatego podkład powinien być zbliżony do karnacji. Dobieraj go zawsze przy naturalnym świetle, sprawdzając odcień na twarzy.

• Zbyt jasny korektor. Nie zamaskuje sińców ani opuchnięć pod oczami, tylko je wyeksponuje. Dlatego lepiej go unikać. Najbardziej neutralne są korektory w odcieniu beżu.

• Ciemne cienie do małych oczu. Spowodują, że staną się one jeszcze mniejsze. Przez nasycone i matowe barwy oczy giną na tle twarzy. Gdy chcesz je powiększyć, postaw na cienie jasne i pastelowe.

• Kruczoczarne brwi. Szczególnie źle wyglądają z nimi blondynki. A to dlatego, że kolor brwi powinien harmonizować z odcieniem włosów. Na ciemną kredkę mogą pozwolić sobie tylko brunetki. Dla jasnowłosych pań lepsze są brązy i szarości.

• Źle dobrany kolor pomadki. Powoduje, że wargi wyglądają nienaturalnie. Gdy jest zbyt ciemny, podkreśla też zmarszczki. Najbezpieczniejsze są jasne szminki. Te o nasyconych barwach muszą idealnie współgrać z karnacją.

• Nienaturalny odcień różu. Ten kosmetyk tylko wtedy ładnie podkreśli policzki, gdy jego odcień będzie pasował do cery. Dla jasnej najlepsze są odcienie różu. Dla oliwkowej zaś barwy brzoskwiniowe czy koralowe. Z ciemną skórą harmonizują brązy.                                                 

(mr)