Poczucie własnej wartości - Nasz Swiat
21
So, maj

Zdrowie i uroda

Jak zachować spokój wobec problemów dnia codziennego? Jak nabrać dystansu do „pędzącego” świata? Jak pozwolić sobie na chwile wytchnienia, relaksu, kiedy tyle spraw nie jest załatwionych?

Spróbuj podejść do spotykających cię sytuacji jako do źródła informacji o samym sobie. Zauważysz jak się wobec nich zachowujesz, jak reagujesz, jak myślisz, jakie emocje ci towarzyszą, jakich wyborów dokonujesz. Żyjąc często w zbyt szybkim tempie, małą uwagę zwracamy na siebie. To, co zauważamy, to konsekwencje, rezultat naszych zachowań, wyborów – często niekoniecznie zadowalających nas.

Zachowaniem naszym sterują emocje i uczucia nagromadzone we wczesnych latach dzieciństwa, które są w nas i stanowią „centrum dowodzenia człowieka” – to one decydują o jakości naszego życia. Często nosimy w sobie dużo bólu i smutku. Te uczucia wytwarzają dalsze negatywne emocje – złość, brak zaufania i szacunku dla siebie, itp.

Chciałabym drogi Czytelniku przybliżyć Ci „fundament” dobrego i szczęśliwego życia – jest to POCZUCIE WŁASNEJ WARTOŚCI – w zależności, jakie zdanie o sobie masz, tak organizujesz (kierujesz) własnym życiem. Spójrz co Cię otacza: jaką pracę wykonujesz (czy ją lubisz, czy nie), w jakim związku jesteś (czy Cię satysfakcjonuje, czy nie), jak wyglądają Twoje relacje z ludźmi z zewnątrz, itp. To jesteś Ty.

Jeśli jesteś zadowolony odpowiadając na te pytania – oznacza, że jesteś szczęśliwym człowiekiem. Jeśli nie, to powiem Ci, że możesz to zmienić. Jest to możliwe!!!
Poczucie własnej wartości jest nierzadko przywoływane jako powód, dla którego pojawiają się różnego rodzaju problemy natury psychologicznej – trudności w związkach, relacjach z ludźmi, w powstawaniu lęku, agresji, autoagresji, zależności od innych, uzależnień, zaburzeń odżywiania, perfekcjonizmu, chronicznego niezadowolenia z życia. Jednak wyjaśnienie, że przyczyną naszych problemów jest brak poczucia ww., nie daje zbyt wiele.

Co robić? Jak sobie poradzić?
Musimy najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki ma być efekt „tego robienia” o jakie właśnie pytamy. Odpowiedź w rodzaju „będę mieć poczucie własnej wartości” jest zbyt ogólna do tego, aby móc znaleźć drogę dojścia do celu. Czym jest dla Ciebie „poczucie własnej wartości”? Co się musi zmienić w Twojej codzienności? Co by pokazało, że masz go teraz więcej?

Osoba o niskim poczuciu własnej wartości będzie czasem czuć się silniej, bezpieczniej i bardziej wartościowo. Zazwyczaj jest to związane z jakimiś zewnętrznymi okolicznościami, np. czyjąś pochwałą, zainteresowaniem, sukcesem. Są to jednak odczucia krótkotrwałe, ponieważ w głębi siebie, taka osoba czuje się jak oszust. Czuje, że dostaje coś, co jej się w zasadzie nie należy.

Ludzie z niskim poczuciem własnej wartości zadziwiająco mało wiedzą na swój temat. Kiedy się rozmawia z kimś takim, można odnieść wrażenie, że lepiej się orientuje w życiu otaczających go ludzi niż w swoim własnym. Są to osoby, które na pytanie: „Co u ciebie słychać?” odpowiadają: „Mój mąż przestał pić”, albo „dzieci skończyły studia”, albo „Już nie wyrabiam, bo ten chce tego, tamten potrzebuje tego, a jeszcze ktoś inny musi mieć tamto”. Łatwiej im opowiadać o tym, czego chcą, potrzebują, myślą i przeżywają inni, niż on sam.

Rozmawiając z taką osobą, można odnieść wrażenie, że jest przezroczysta, że w relacjach z innymi w ogóle jej nie ma jako osoby, która również ma jakieś pragnienia, myśli, emocje. I one wcale nie muszą współgrać z tym, co przeżywają inni wokół. Dlatego, jeśli chcesz zbudować swoje poczucie wartości, to zacznij od traktowania siebie jako osoby, kogoś, kto choć żyje z innymi, jest od nich OSOBNY, oddzielny.

Poznaj siebie
Dzięki temu, że wiemy o swoich mocnych stronach, możemy osiągnąć obrane cele, spełniać własne marzenia. Nasze mocne strony pokazują na co nas stać, widzimy, ile jesteśmy warci, co już zrobiliśmy i co możemy jeszcze zrobić.

Poczucia własnej wartości doświadczamy osobiście w kontakcie z innymi ludźmi, którzy są nam potrzebni do tego, aby budować własną ocenę siebie.
Swoją wartość możemy też odkrywać w działaniach wykonywanych tylko dla siebie. Są takie sprawy, w których nie robimy czegoś dla innych i czujemy, że jesteśmy zdolni, że odnieśliśmy sukces.

Samoocena (poczucia własnej wartości) kształtuje się od pierwszych kroków, które stawiamy na tym świecie, a właściwie – od pierwszych ruchów. Odczuwamy, czy jesteśmy blisko matki, która karmi, blisko ojca, który opiekuje się. Widzimy ich, czujemy, uspokajamy się, kiedy przychodzą, wezwani płaczem, czy naszym śmiechem.

Potem, to pierwsze kroki, pierwsze słowa, pierwsze załatwianie się do nocnika buduje nasz obraz siebie jako osoby. Pierwsze babki z piasku, samodzielne siusiu, samodzielne jedzenie, mycie się, zabawa z rówieśnikami w przedszkolu i najpiękniejszy rysunek dla mamy oraz najcudowniejsza figurka z plasteliny dla taty zwiększają stopień dowartościowania.

Potem to pierwsza szóstka, pozmywane naczynia, czerwony pasek na świadectwie, własnoręcznie wykonane zdjęcie, samodzielnie napisana piosenka lub wiersz, zadowolona sympatia, zdobyty wymarzony zawód, kilku kumpli, z którymi konie możesz kraść, przyjaciółki, z którymi prawie wszystko możesz…
To, i nie tylko to, wpływa na naszą ocenę siebie (poczucia własnej wartości), na to, w jakich barwach postrzegamy siebie. Bardzo dużo w tej pierwszej sprawie zrobili rodzice (opiekunowie), szczególnie na początku naszego życia.

CDN

Dorota Gontarz, psycholog

Dorota Gontarz przyjmuje w Rzymie po uprzednim umówieniu się na wizytę.
Tel.: 327 082 1265; e-mail: dorotapsyche[at]gmail.com