Problem nie tylko męski: Inne rodzaje łysienia - Nasz Swiat
29
Śr, czerwiec

Zdrowie i uroda

Łysienie rozlane

W przypadku łysienia rozlanego, włosy przerzedzają się równomiernie na całej głowie. Jedna z przyczyn tego rodzaju łysienia jest terapia naświetleniami, ale łysienie rozlane może być wywołane również przez inne czynniki.

Utrata włosów po porodzie

W ciągu pierwszych czterech miesięcy po porodzie włosy na skroniach mogą się częściowo przerzedzać. Zwiększona koncentracja estrogenów wpływa pozytywnie na wzrost włosów w czasie ciąży. Dlatego też wymiana włosów w tym czasie jest spowolniona. Po porodzie poziom hormonów stabilizuje się. „Przechowywane” od miesięcy włosy wypadają w krótkim czasie. Ta utrata włosów niepokoi każda młodą mamę, jednak w ciągu kilku miesięcy zostanie przywrócona równowaga. Podobne zjawisko można zaobserwować po odstawieniu niektórych tabletek antykoncepcyjnych.

Utrata włosów po infekcjach i chorobach wewnętrznych

Do tego rodzaju wypadania włosów prowadzą przede wszystkim choroby zakaźne z wysoką gorączką: angina, grypa, zapalenie płuc, szkarlatyna, gruźlica, szczególnie jednak syfilis (choroba przenoszona droga płciową) oraz tyfus. Brodawka włosa zostaje przy tym uszkodzona truciznami, wydzielanymi przez zarazki chorobotwórcze, albo powstają jako produkt uboczny rozkładania się uszkodzonych tkanek. Łysienie rozlane pojawia się najczęściej dopiero po 6 do 20 tygodniach. Warto pamiętać, że brodawka może zostać uszkodzona jedynie przejściowo, w związku z tym po krótkim czasie włosy zaczną odrastać.

Utrata włosów pod wpływem przyjmowanych leków

Brodawka włosa reaguje niezwykle wrażliwie na lekarstwa, które przede wszystkim w leczeniu raka mają blokować albo zahamować podział komórek w dotkniętych chorobą tkankach. Może powstać przy tym całkowita łysina. Jednak po odstawieniu lekarstw, w ciągu kilku tygodni, włosy zaczynają odrastać. Również inne lekarstwa mogą wpłynąć na wzrost włosów. Informacje o tym można znaleźć w ulotkach załączonych do leków.

Piotr Wywiał
TRINITY hair cut & colour by Peter W
Via dei Delfini 18, Rzym
06 69940639