Problem nie tylko męski: Łysienie plackowate - Nasz Swiat
29
Śr, czerwiec

Zdrowie i uroda

Łysienie plackowate dotyka zarówno kobiety jak i mężczyzn. Przyczyną jego występowania może być związana z występowaniem zaburzeń immunologicznych takich jak: niedokrwistość złośliwa, zapalenie tarczycy, atopowe zapalenie skóry oraz uwarunkowania genetyczne.

Bardzo często łysiejące miejsca na głowie zostają za zauważone w trakcie zabiegów w salonie fryzjerskim. Zdarzyło mi się wykryć tę chorobę już kilkakrotnie, mimo że klient o niczym nie wiedział.

Przebieg łysienia plackowatego może być różny. Zmiany chorobowe na skórze głowy mogą mieć charakter przejściowy lub trwały. Łysiejące miejsca mogą ponownie pokryć się włosami, a przy tym jednocześnie mogą powstać nowe ogniska, które się powiększą i połączą. Łysienie plackowate ma najczęściej łagodny przebieg. Odrastające włosy są bardzo cienkie i białe. Przy naturalnej wymianie włosów zostają stopniowo zastąpione włosami o normalnej grubości, które jednak często są pozbawione pigmentu.

Z dalszym rozprzestrzenieniem się łysienia plackowatego należy liczyć się wtedy, gdy na brzegu łysiejącego miejsca pojawiają się krótkie włosy – 2 do 3 mm. Można je z łatwością i bezboleśnie wyciągnąć. Łysiejące miejsca nad uszami i na karku są szczególnie kłopotliwe. Często łączą się, tworząc stałe łysiejące miejsca, otaczające głowę jakby taśma. W wyjątkowych przypadkach może pojawić się trwała utrata wszystkich włosów na głowie i na ciele w ciągu zaledwie kilku dni. U dzieci niebezpieczeństwo to jest szczególnie duże, zwłaszcza u dzieci o bardzo jasnych i jasnych włosach.

Przyczyną łysienia plackowatego jest zaburzenie endogennego układu odpornościowego, które prowadzi do zapalenia mieszków włosowych całej skóry głowy. Dodatkowo możliwe jest, że skłonności znacznie zwiększają ryzyko zachorowalności. Dotknięte tym problemem osoby powinny koniecznie udać się do lekarza.

W kolejnym artykule dowiecie się o innych rodzajach łysienia.

Piotr Wywiał
TRINITY hair cut & colour by Peter W
Via dei Delfini 18, Rzym
06 69940639