Przeciwwskazania stosowania hormonalnej terapii zastępczej podczas przekwitania - Nasz Swiat
11
Cz, sierpień

Zdrowie i uroda

Mam 50 lat i zaczynam wchodzić w okres menopauzy. Pierwsze uciążliwe objawy zaczęłam odczuwać dopiero kilka miesiecy temu, ale teraz się nasiliły. Mam nadciśnienie, sporą nadwagę i żylaki. Czy to prawda, że cierpiąc na te dolegliwości nie będę mogła podjąć terapii hormonalnej? Jakie są alternatywne metody łagodzenia dolegliwości klimakterium?
Mirosława

Najskuteczniejsza metoda kompleksowej kontroli objawów menopauzy jest leczenie hormonalne zastępcze. Pozwala ono na utrzymanie regularnego krwawienia miesiączkowego (jeśli kobieta nadal posiada okres), zanik wybuchów ciepła i pocenia, jednoczesne zachowanie prawidłowego metabolizmu kości, chroniąc przed osteoporozą i dobrej elastyczności tkanek opóźniając pojawienie się suchości pochwy, nietrzymania moczu lub opuszczenia macicy. Niestety, leczenie hormonalne posiada wiele efektów ubocznych, wśród których głownie zwiększoną krzepliwość krwi predysponując do zatorów, co zależnie od rodzaju zainteresowanego naczynia krwionośnego może prowadzić do trwałych i groźnych komplikacji.

Nadwaga i żylaki są więc względnym przeciwwskazaniem. W przypadkach zwiększonego ryzyka powikłań proponuje się leczenie nie-hormonalne wpływające na objawy subiektywne lub środki hormonalne dopochwowe, nie wchłaniające się do krwioobiegu, wspomagające trofism i elastyczność tkanek. W przypadku kobiet, które nie mogą przyjmować hormonów zastępczych regularne badania ginekologiczne powinny poświęcać szczególną uwagę sytuacji kości. Coroczna mineralometria kostna wykonana tak na poziomie kręgosłupa, jak i szyjki kości udowej ma zdolność identyfikacji osteopeni i pozwoli na wczesne leczenie ubytku masy kostnej lekami nie pogarszającymi ryzyka zakrzepów.

dr Katarzyna Litwicka, ginekolog