Różne oblicza masażu: Akupresura stóp - Nasz Swiat
07
Wt, grudzień

Zdrowie i uroda

Akupresura stóp, zwana inaczej refleksologią lub refleksoterapią, to licząca tysiące lat i wywodząca się ze starożytnych Chin i Egiptu sztuka masażu. Według chińskiej medycyny ludowej stopy są mapą całego organizmu, jego mikrokosmosem - mieszczą się na nich tzw. strefy refleksyjne, które odpowiadają poszczególnym częściom ciała.
W obrębie stóp znajdują się receptory, których stymulowanie przez uciskanie i punktowy masaż warunkuje właściwe funkcjonowanie systemu nerwowego i układu krążenia, zachowanie zdrowia i dobrego samopoczucia.
Celem refleksoterapii jest wprowadzenie organizmu (traktowanego jako całość) w stan głębokiego relaksu i w ten sposób zapewnienie mu powrotu do równowagi. Akupresura działa zarówno na poziomie fizycznym jak i psychicznym, czy duchowym.
Stopa składa się z 28 kości, 19 mięśni, 107 ścięgien i więzadeł. To skomplikowany „aparat”, dzięki któremu możemy biegać, skakać, chodzić. Niestety w Polsce pielęgnacja stóp ciągle jeszcze nie jest doceniana. Niewiele osób wie, że złe samopoczucie zaczyna się przeważnie od zaniedbanych, chorych stóp. W stopach umieszczone są receptory - unerwione punkty mające połączenie z każdą częścią i organem ciała. Przez ich ucisk - masaż można poprawić ukrwienie tych punktów, a tym samym odpowiadające im narządy. Lepsze krążenie krwi oznacza szybszy transport składników koniecznych do życia oraz usuwanie toksyn i złogów odpowiedzialnych za choroby.
Kiedy chodzimy boso po piasku, trawie czy kamieniach, stymulacja receptorów odbywa się automatycznie. Niestety obuwie nie daje takiej możliwości. Część podeszwy stóp nie dotyka podłoża, a część jest nadmiernie narażona na ucisk. Może to prowadzić do różnych schorzeń. Możemy im przeciwdziałać, a nawet leczyć, masując odpowiednie receptory. Taki masaż to akupresura stóp.
Jej historia liczy tysiące lat. Inskrypcje z 2330 roku przed Chrystusem, na tzw. grobowcu lekarzy w Ankhmahor w Egipcie, są najwcześniejszymi zapisami jej stosowania. Jedna ze scen przedstawia masowanie stóp i dłoni. Chińscy akupunkturzyści także stosowali akupresurę już w IV wieku naszej ery jako uzupełnienie swojej terapii.  Bezpośrednio naciskali na stopy, podczas gdy igły tkwiły w ciele pacjenta, aby wyzwolić energię i zapoczątkować proces leczenia. Dziś uczy się akupresury na całym świecie i jest ona jedną z najpopularniejszych metod medycyny komplementarnej.
Jeżeli któraś część ciała jest zainfekowana, przeciążona lub napięta, odpowiadające jej punkty są czułe na ucisk. W ten sposób stopy i ręce mogą zdać dokładne sprawozdanie ze stanu zdrowia.
Wpływ akupresury stóp na organizm jest właściwie wszechstronny. W trakcie leczenia, w przypadku poważnych dolegliwości, zaleca się kontynuowanie terapii tradycyjnej i stosowanie do zaleceń lekarza. Skuteczność masażu zależy od specyfiki naszego organizmu: jeden człowiek może poczuć się lepiej od razu, inny dopiero po dłuższym czasie. Zaleca się dlatego wszystkim cierpliwość, wiarę i dużo miłości do siebie samego! Fachowy masaż jest doskonałym sposobem na odpoczynek tak ciała, jak i ducha.
Wiedząc o tym, że na naszych stopach istnieją receptory organów całego ciała, zaczynamy zdawać sobie sprawę z tego, jak ważna dla naszego zdrowia jest ich pielęgnacja. Dbając o stopy możemy przy okazji poprawić ukrwienie wszystkich narządów naszego ciała.
Dlatego pamiętajmy o kilku ważnych zasadach:
- moczymy stopy w wodzie z solą,
- usuwamy wszelkie odciski i nagniotki,
- jeśli to możliwe - chodzimy boso po piasku, trawie, kamieniach i wodzie,
- używamy wkładki do butów z uwypuklonymi receptorami,
- masujemy stopy - ręcznie lub poprzez stosowanie specjalnych wałków.

Dorota Bylica