Różne oblicza masażu – aromaterapia - Nasz Swiat
07
Wt, grudzień

Zdrowie i uroda

AROMATERAPIA jest rewelacyjnie prostą i skuteczną, a przy tym przyjemną w stosowaniu, metodą usuwania wielu dolegliwości. Stosuje się przy tym naturalne roślinne oleje eteryczne. Używamy ich do masażu, kąpieli, oraz w formie inhalacji i wchłaniania przez skórę po rozpyleniu w otaczającym nas powietrzu. Od  najdawniejszych czasów historia  mówi, że ludzie używali olejków eterycznych do wielu różnych celów, wśród których działania terapeutyczne były najważniejsze.  Biblia i stare księgi indyjskie, egipskie papirusy, czy antyczne chińskie recepty zawierają opisy olejków eterycznych. Współczesne badania wykazały, że olejek różany zawiera składniki o działaniu relaksującym i nasennym. Wiele znanych w medycynie ludowej sposobów leczenia opiera się na bezpośrednim lub pośrednim stosowaniu olejków eterycznych. Historia opowiada też o angielskim średniowiecznym miasteczku, które uniknęło epidemii cholery, ponieważ cała ludność trudniła się uprawą i destylacją lawendy.
MASAŻ AROMATERAPEUTYCZNY to masaż ogólny całego ciała i/lub w zależności od celu zabiegu masaż miejscowy. We wszystkich przypadkach do masażu stosuje się mieszaniny olejków rozpuszczone w naturalnych olejach roślinnych. Poleca się stosowanie olejów specjalnie korzystnych dla skóry lub popularnych olejów jadalnych. Muszą być one świeże i co najważniejsze bez zapachu. Do masażu olejki eteryczne rozpuszcza się w oleju w proporcji 15-30 kropli mieszaniny olejków na 50 mililitrów (około 1/5 do 1/4 szklanki oleju). Do jednego masażu zużywa się mniej więcej 2-3 krople mieszaniny olejków rozpuszczonych w łyżce stołowej oleju roślinnego.
KĄPIEL AROMATERAPEUTYCZNA to 15-30 minutowe zanurzenie się w ciepłej wodzie, do której dodano 10 kropli mieszaniny olejków na wannę. Przy kąpieli tylko nóg lub rąk należy odpowiednio do pojemności naczynia zmniejszyć ilość olejku. Po kąpieli skóry nie należy spłukiwać tylko wytrzeć. Formą miejscowej kąpieli aromaterapeutycznej jest KOMPRES AROMATERAPEUTYCZNY, w którym stosuje się przykładanie miejscowe ręcznika lub waty nasączonej roztworem 5-10 kropli olejku w 1/2 szklanki cieplej wody.
AROMATERAPIA W POWIETRZU to klasyczne inhalacje lub rozpylanie albo odparowywanie olejków w pomieszczeniu, w którym przebywa pacjent. Inhalacje aromaterapeutyczne robi się nad naczyniem z gorącą wodą, do którego wkroplono 5-10 kropli mieszaniny olejków lub trzymając przy ustach i nozdrzach chustkę, na którą nakapano 5-10 kropli mieszaniny olejków. Typowa aromaterapia w powietrzu to rozpylanie olejków rozpuszczonych w wodzie przy pomocy ogrzewanego świeczką kominka aromaterapeutycznego. W zależności od pomieszczenia stosuje się do 10 kropli mieszaniny olejków na zabieg (raz lub dwa razy dziennie, np. rano i wieczorem).
Ważna uwaga - dzieci poniżej 3 roku życia mogą mieć stosowaną aromaterapię w powietrzu, ale w mniejszym stężeniu. Ogólnie dzieci powinno się stopniowo przyzwyczajać do takich form relaksu i leczenia.
Obecnie w zimie, przy suchym powietrzu i częstych infekcjach, polecam na noc zrobić kominek, do którego należy wkropić 4-5 kropli olejku eukaliptusowego lub miętowego, zabije zarazki i ułatwi oddychanie. W przyszłym numerze opowiem o akupresurze stóp.

Dorota Bylica