Sannus per aquam - Nasz Swiat
11
Cz, sierpień

Zdrowie i uroda

Czyli „Zdrowy dzięki wodzie” to jedna z najstarszych maksym świata. A cóż może lepiej sprzyjać obcowaniu z wodą w każdej postaci, jak nie sezon letni? Nie musisz wydawać pieniędzy na luksusowe wczasy w ośrodkach SPA. Równie dobrze możesz skorzystać ze swojej własnej wanny lub prysznica.

Nasze ciało składa się w 60-70 procentach z wody. Jedynie najbardziej powierzchowna warstwa naskórka jest w nią uboga - posiada około 13 procent. Zachowanie odpowiedniej wilgotności tej warstwy skóry gwarantuje zdrowy i młody wygląd ciała. Naskórek z braku wody staje się matowy, szary, zwiotczały, nierzadko łuszczy się, uwydatniają się na nim zmarszczki.

Podstawowym sposobem nawadniania naszego organizmu jest nic innego, jak picie wody (około 2,5 litrów dziennie), która wypłukuje zalegające substancje odpadowe przemiany materii w podskórnej tkance tłuszczowej. Korzystanie z dobroczynnych właściwości wody stało się obecnie bardzo popularne. Tym wszystkim, których nie stać na zabiegi w salonach kosmetycznych, czy też kurortach SPA polecamy kąpiele w morzu, gdzie poddajemy się naturalnemu masażowi ciała, wdychamy przy tym zapach jodu oraz całkowicie się odprężamy wsłuchując się w szum morza. Producenci kosmetyków oferują również „wodne mgiełki”, które w pewnym stopniu mogą zrekompensować naszej skórze brak czasu na pobyt w salonie SPA. Kosmetyk ten składa się z krystalicznie czystej wody źródlanej lub morskiej zamkniętej w spray’u. Walory kosmetyczne mgiełki są zbliżone do toniku, może być ona wzbogacona wyciągami ziołowymi np. z zielonej herbaty, rumianku czy ginko biloba. Zroszona „mgiełką” skóra staje się odświeżona oraz nawilżona. Kosmetyk rozjaśnia szarą, zmęczoną skórę, może również łagodzić jej podrażnienia. To taki delikatny mikromasaż, który pobudza krew do krążenia, usuwa toksyny, może być również przygotowaniem skóry do nałożenia maseczki czy kremu na ciało.

Hydroterapia, czyli inaczej mówiąc wodolecznictwo, to najstarsza, najbardziej naturalna metoda lecznicza stosowana zarówno w medycynie tradycyjnej, jak i alternatywnej. Jej dobroczynne działanie na organizm znalazło również zastosowanie w odnowie biologicznej. Hydroterapia polega na zewnętrznym zastosowaniu wody w różnych stanach skupienia: ciekłym, stałym lub gazowym. Podstawą działania wody jest jej temperatura i ciśnienie podczas zabiegu. Hydroterapia ma zbawienny wpływ na układ krążenia, gruczoły, przemianę materii. Ponadto jest świetnym źródłem relaksu, pomaga utrzymać zgrabną sylwetkę i służy sprawności fizycznej oraz umysłowej. Dla osób starszych hydroterapia jest kluczem do odzyskania drugiej młodości, wspomaga leczenie wielu chorób (otyłości, alergii, chorób skóry). W hydroterapii możemy wyróżnić następujące rodzaje zabiegów, które z powodzeniem możesz wykonać w domowym zaciszu:

- wszelkie kąpiele,
- masaż podwodny,
- natryski stałe, ruchome,
- polewanie,
- zmywanie,
- zawijanie,
- okłady i kompresy. 

Kąpiele są doskonałym przygotowaniem do masażu i zabiegów kosmetycznych, łączą w sobie hydroterapię oraz thalassoterapię (zabiegi wykorzystujące wodę morską, bogatą w cenne mikroelementy oraz inne morskie dobra takie jak algi i błoto). Zabiegi powinien  poprzedzać delikatny peeling tak, aby zwiększyć wchłanianie substancji odżywczych przez ciało podczas kąpieli. Kąpiele są najczęściej uzupełniane hydromasażem, który wygładza skórę, wspomaga jej odżywienie, redukuje cellulit oraz otwiera pory, dzięki czemu ma działanie oczyszczające. Na rynku kosmetycznym dostępnych jest wiele produktów, nie tylko z gamy SPA, zarówno do przygotowywania aromatycznych kąpieli, jak i przeprowadzania peelingów. Wystarczy wejść do drogerii i wybrać kosmetyki wedle własnych upodobań.

Masaż wodny wykonywany przez strumień wody o odpowiednio dużym ciśnieniu to kolejny przykład kwalifikowany do szeroko rozumianej hydroterapii. Tego rodzaju zabieg wykorzystuje zarówno bodziec mechaniczny, jak i cieplny. Jednym z nich są bicze szkockie, czyli masaż polegający na obfitym polewaniu całego ciała skupionym bądź wachlarzowatym strumieniem wody stosując na zmianę ciepłą i zimną wodę oraz natrysk deszczowy lub kolczasty. Jest to zabieg wspaniale modelujący ciało, zalecany przy kuracjach odchudzających i ujędrniających (pamiętaj, że w roli domowego masażysty świetnie sprawdzi się twój prysznic).
Do masaży podwodnych można zaliczyć z kolei hydromasaż oraz kąpiele wirowe kończyn. Hydromasaż to zabieg odbywający się w specjalnej wannie służącej do masażu podwodnego całego ciała. Regularne korzystanie z hydromasażu sprawia, że lepiej się czujemy, nasza skóra nabiera świeżego wyglądu oraz jest jędrniejsza. Zabieg ten powoduje równomierne rozkładanie się tkanki tłuszczowej - pomaga w walce z cellulitem i nadwagą. Kąpiele wirowe kończyn to częściowe masaże wodne, np. kończyn górnych lub dolnych odbywające się w urządzeniu skonstruowanym do tego typu zabiegów. Zabieg jest zalecany dla osób z problemami układu mięśniowo-stawowego.

(DB)