Strefy napięć mięśniowych - Nasz Swiat
28
So, maj

Zdrowie i uroda

Aleksander Lowen - twórca Bioenergetyki poszedł drogą wytyczoną przez innego uczonego psychiatrę, psychoanalityka i seksuologa, pochodzącego z chłopskiej, żydowskiej rodziny z galicyjskiej wioski Dobrzanica kolo Przemyślan - Wilhelma Reicha, który po studiach w Wiedniu w czasie, których spotkał się z Zygmuntem Freudem, wyemigrował, najpierw do Norwegii i później, w 1939 roku do Stanów Zjednoczonych.

Podstawą rozumowania Reicha, oraz oczywiście Lowena, jest nieodłączność ciała od psychiki, które wpływają wzajemnie na siebie. Każdy człowiek dorastając kształtują swój charakter pod wpływem warunków otoczenia, przeżytych traum zmagazynowanych w mięśniach i tkance łącznej naszego ciała, szczególnie w pierwszych fazach egzystencji z życiem płodowym włącznie.

Każdy “charakter” posiada szczególne właściwości i związane z nimi blokady cielesne powodujące szereg zaburzeń organizmu.

Wilhelm Reich opisał następujące strefy napięć mięśniowych:

1) Oczna: czoło- oczy- kości policzkowe

2) Ustna: wargi- podbródek - gardło

3) Szyjna: kręgi szyjne - ramiona

4) Klatki piersiowej

5) Przepony

6) Centralna: brzuch

7) Łonowa.

Co się dzieje pracując, na przykład, nad strefą ustną i szyjną, zrozumiemy lepiej dzięki włoskiej psycholog Marii Stallone Alborghetti:

“…szyja łączy głowę z reszta ciała. Częste napięcia mięśniowe w tej strefie powodują poczucie separacji głowy od ciała. …szlochy, krzyki, wrzaski jako wyrazy uczuć, jeśli są powstrzymywane w gardle w czasie dzieciństwa, powodują z czasem tworzenie się blokady mięśniowej . Wraz z uwalnianiem emocji, idee stają się jaśniejsze, poprawia się kontakt z rzeczywistością o poprawie estetycznej wyglądu twarzy nie wspominając. Rozwija się harmoniczna łączność głowy z resztą ciała, płynny ruch, poczucie błogości oraz radość życia promieniują z całej osoby.”

Aleksander (Olek) Mincer

Counsellor Professional i Instruktor ćwiczeń „pracy z ciałem”

tel.: 3383175183, e-mail: olek.mincer(at)gmail.com