Trwała ondulacja. Od czego się zaczęło? - Nasz Swiat
04
So, grudzień

Zdrowie i uroda

Zabrzmi to może dziwnie, ale spróbuję was wdrożyć w historię zabiegu trwałej ondulacji, a to tylko dlatego, iż w ostatnim miesiącu przyszło do mojego salonu kilka klientek właśnie na ten zabieg. Oprócz tego w roku bieżącym włosy falowane stały się prawdziwym hitem.

Piotr WywiałZ  pięciu pań, marzących o pięknych lokach, tylko dwie zostały obdarzone tymże nadzwyczajnym zabiegiem. Spytacie zapewne, dlaczego nie wykonałem trwałej ondulacji wszystkim klientkom? Otóż tylko dwie panie miały do tego odpowiednie włosy, które po zabiegu nie były zniszczone.

Trwałą ondulację najlepiej wykonywać na włosach grubych i podatnych. Włosy cienkie, delikatne, rozjaśnione lub przefarbowane absolutnie nie nadają się, ponieważ zamiast je upiększyć, nadać klientce dodatkowych walorów, po prostu zostaną one zniszczone (przesuszone i odbarwione). Dlatego też nie dla każdej damy trwała to dobre rozwiązanie, ale zależy to tylko od właściwego podejścia fryzjera.

W roku 1906 (rok przed narodzinami mojej prababci Zofii Chowaniak) Karl Nessler wynalazł trwałą ondulację na gorąco. Zaprezentowana przez niego metoda pracy nie spotkała się wtedy z uznaniem wśród fryzjerów, którzy twierdzili, że jest ona szkodliwa, przede wszystkim dla interesów fryzjerstwa. Pomimo tego Nessler opatentował ten zabieg 1910 roku (dwa lata przed zatonięciem Titanica).

Na początku zabieg zaczęto wykonywać w nielicznych zakładach fryzjerskich za ogromną opłatą 5 funtów szterlingów. Pasma włosów nawijano na grube, ręczne grzejniki o masie 900 gramów każdy. Wkrótce potem pojawił się tzw. aparat sufitowy ze zwisającymi dwoma grzejnikami elektrycznymi do tzw. trwałej ondulacji elektrycznej.

Pasma włosów nawijano spiralnie wokół metalowego pręta, a następnie nasuwano na nie rodzaj metalowej łuski, wypełnionej boraksem rodzimym (minerałem z gromady boranów, zbudowanym głównie z uwodnionego boranu sodu).

Boraks rodzimy, czyli tinkal, najczęściej tworzy skupienia ziemiste, zbite i naskorupienia. Kryształy mają pokrój tabliczkowy, słupkowy – czasami widać wyraźne pionowe prążkowanie. Jest kruchy i przezroczysty. Charakteryzuje się słodkawo-cierpkim smakiem, jest rozpuszczalny w wodzie. Na powietrzu mętnieje, traci wodę i przechodzi stopniowo w tynkalkonit [Na2(B4O5(OH) 4 x 3 H2O)], który otacza go coraz to grubszą warstwą i niszczy kryształy.

Powróćmy jednak do trwałej ondulacji. W miarę udoskonalenia aparatu do wykonywania zabiegu, skracał sie jego czas. Warto nadmienić, że w tamtych czasach obowiązywała moda ondulowania jedynie długich włosów.

Ondulacja parowa
W 1924 roku Józef Mayer wprowadził do aparatu Nesslera udoskonalenia, ktore pozwoliły na zastosowanie nawijania płaskiego. Aparat do trwałej składał się z ogrzewanego zbiornika na wodę i długiego przewodu do którego, przez zespół rurek, doprowadzana była wytworzona pod ciśnieniem para do nakręcanych na odpowiednie wałki włosów.
Po przejściu przez wszystkie wałki, skroplona para spływała przewodem wylotowym. Zbiornik do gotowania wody był zaopatrzony w zawór bezpieczeństwa i manometr (przyrząd do pomiaru ciśnienia, taki jak na przykład w pompach samochodowych). Wydzielane pasma włosów zabezpieczano przy nasadzie gumowymi klamrami (ochrona przed poparzeniem skóry), a następnie zwilżano obficie płynem ondulacyjnym i nawijano na metalowe wałki, które wewnątrz były puste, aby mogła przez nie przechodzić para.

Nawinięte pasma przykrywano gumowym fartuchem i przypinano metalowymi klamrami, po czym łączono gumowymi rurkami, przez które przepływała para. Pierwszy i ostatni wałek pozostawiano otwarty  z jednej strony. Po sprawdzeniu, czy wszystko jest należycie przygotowane, do pierwszego wałka dołączano przewód doprowadzający parę, a do ostatniego – przewód ją odprowadzający.

Płyn działał na włosy, w zależności od włosa, od 10 do 15 minut. Po uzyskaniu oczekiwanej zmiany kształtu, włosy pozostawiano do całkowitego ostygnięcia. Następnie zdejmowano rurki i wałki oraz przystępowano do mycia włosów.

W 1927 roku (26 lutego – kiedy Mazurek Dąbrowskiego został oficjalnie polskim hymnem narodowym)  Franz Stroher (założyciel firmy WELLA ) opatentował nowy aparat do ondulacji parowej.

Następnym razem opowiem o ondulacji kompresowej, trwałej na zimno i na ciepło, ondulacji kwaśnej  i kolorowej.

Piotr Wywiał
Trinity hair cut & colour by Peter W
Via dei Delfini 18, Rzym
tel. 0669940639, facebook – Trinity Peter W