W mocy żywiołów - Nasz Swiat
26
Cz, maj

Zdrowie i uroda

Ajurweda zajmuje się zdrowiem fizycznym, psychicznym i duchowym. Od roku 1979 uznawana jest przez Światową Organizację Zdrowia jako koncepcja zdrowia i terapii, a także jeden z niewielu systemów medycyny niekonwencjonalnej, wykorzystujących chirurgię.

Oznaczająca „wiedzę o życiu” lub „przebieg życia”, Ajurweda stanowi system medycyny indyjskiej, który rozwinął się już w starożytności. W jej pojęciu, istnieje pięć elementów, które łączą się w pary, tworząc tym samym trzy dynamiczne siły i interakcje o nazwie „dosha”. Owe trzy dynamiczne siły przyjęły wspólną nazwę „Tri-dosha”.

Dosha, które oznacza „ten, który zawiera”, to słowo pochodzące od „dus”, czyli korzenia, odpowiednika angielskiego przedrostka „dys” np. dystrofia - zaburzenie. W tym sensie „dosha” można uznać za błąd, pomyłkę lub wykroczenie przeciwko kosmicznemu rytmowi. Dosha stale przemieszcza się w stronę równowagi, aby pozostawać w harmonii z innymi elementami.

Tri-dosha służy do pomocy przy tworzeniu różnych tkanek organizmu i usuwa zbędne produkty przemiany materii. Wpływają one również na każdy ruch, wszystkie przemiany wszystkich funkcji zmysłowych i wiele innych czynności w ludzkim ciele i umyśle. Trzy aktywne dosha to Vata, Pitta i Kapha.

Pierwsze z nich, Vata to koncepcyjne życie i składa się z elementów eteru oraz powietrza. Pęd powietrza jest nieograniczony jak woda w otwartym oceanie i może stać się silny jak huragan. Działanie Vata to suszenie, chłodzenie, oświetlanie, wstrząsanie i ruch. Vata reguluje oddychanie, mruganie powiekami, ruchy mięśni i tkanek, pulsowanie w sercu, wszystkie rozszerzania i kurczenia się, ruchy cytoplazmy, błon komórkowych oraz ruch jednego impulsu w komórkach nerwowych. Vata redukuje takie emocje, jak świeżość, nerwowość, lęk, niepokój, ból, drżenie i skurcze. Siedzibą Vata jest okrężnica, ale możemy je znaleźć w biodrach, udach, uszach, kościach, jelicie grubym, jamie miednicy i skórze.

Z kolei, Pitta to gra ognia i wody. Właśnie te siły stanowią o transformacji. Nie można przekształcić jednego w drugie, bo albo woda zniszczy ogień, albo ogień zniszczy wodę. Lecz w chwili, kiedy człowiek posiądzie nad nimi kontrolę, ta dorsha daje nowe życie. Pitta reguluje trawienie, przyswajanie, odżywianie, metabolizm, temperaturę ciała, zabarwienie skóry, blask oczu, inteligencję i zrozumienie. Psychologiczna Pitta wzbudza gniew, nienawiść i zazdrość. Siedzibą Pitty jest jelito cienkie, żołądek, gruczoły potowe, krew, tłuszcze, oczy i skóra.

Trzecie aktywne dosha to Kapha, czyli koncepcja równowagi wody i ziemi. Kapha to mocna struktura i jej smarowanie. Ta kombinacja jest potrzebna, aby utrzymać życie. Jednym sposobem, aby utrzymać równowagę między tymi elementami jest ich ciągły ruch (mieszanie wody i ziemi). Podobnie jest w organizmie człowieka - kości są twardą strukturą, dostarczają ciału fizycznej konstrukcji, a woda jest fizjologiczną siłą, która nadaje naturalnej odporności tkankom w organizmie. Kapha smaruje stawy, zapewnia wilgoć w skórze, pomaga leczyć rany, wypełnia przestrzenie w ciele, daje biologiczne siły, wigor, stabilność, popiera zachowanie pamięci, dodaje impulsu do serca i płuc. Kapha jest obecna w klatce piersiowej, gardle, głowie, zatokach, nosie, jamie ustnej, żołądku, stawach, cytoplazmie i płynach ustrojowych, np. śluz. Psychologiczna Kapha jest odpowiedzialna za emocje, przywiązania, chciwość, długotrwałą zazdrość, ma również tendencje spokoju, wybaczania i miłości. Siedzibą Kapha jest klatka piersiowa.

Kiedy dosha jest wyważona doświadcza zdrowia na wszystkich poziomach - psychicznym, fizycznym i duchowym. Jest to znacznie więcej niż tylko brak choroby, gdyż będzie się to przyczyniało do określenia tego, co Ayurveda uważa za zdrowie - dobre samopoczucie, równomierne wyważenie stanów emocjonalnych, dobrą pamięć, zrozumienie i inteligencję, zdolności rozumowania, prawidłowe funkcjonowanie zmysłów, obfitość psychicznej i fizycznej energii, aby wykonać czynności trawienia, wydalania i utrzymywania wszystkich elementów ciała (zewnętrznych i wewnętrznych) w zdrowiu i całości.

(info-link, Dorota Bylica)