Walka z czasem - Nasz Swiat
01
Śr, grudzień

Zdrowie i uroda

Starzenie skóry dotyka każdego człowieka. Jest to problem, który prędzej, czy później ujawnia się i niekorzystnie wpływa na samopoczucie. Nie wszystkiemu jednak należy poddawać się bez walki. Współczesne zabiegi kosmetyczne potrafią naprawdę czynić prawdziwe cuda.

Zamiany w organizmie, styl życia oraz środowisko zewnętrzne niekorzystnie oddziałują na stan naszej skóry. Czasami proces starzenia jest znacznie przyspieszony przez tryb życia, jaki prowadzi dana osoba lub inne czynniki zewnętrzne takie, jak ciężkie warunki pracy. Ponadto, nadmierna ekspozycja skóry na słońce może w znacznym stopniu przyczynić się do utraty przez nią młodzieńczego wyglądu. Warto o tym pamiętać szczególnie teraz, gdy coraz częściej łapiemy przebijające się przez chmury promienie słoneczne i chcemy, jak najszybciej opalić się przed nadejściem lata.

Koncentrując się na twarzy, w zależności od naszego wieku, obserwowalne zmiany w jej wyglądzie to:
- nadmiar skóry powiek górnych, powodujący ich opadanie oraz tzw. „kurze łapki” w kącikach oczu (30 lat),
- bruzdy od skrzydełka nosa do kącika ust, poprzeczne zmarszczki czoła i zmarszczki pionowe między-brwiowe, tzw. „marsowe” (40 lat),
- opadanie końca nosa, zmarszczki szyi, opadanie bocznych części policzków (50 lat),
- ścieńczenie skóry, zanik tkanki podskórnej, wyraźne zmarszczki na całej twarzy (60-80 lat).

Biorąc pod uwagę przyczyny starzenia się skóry, rozróżniamy:
- starzenie wewnątrzpochodne - związane z wiekiem (chronologiczne) i hormonalne (menopauzalne),
- starzenie mimiczne (miostarzenie),
- starzenie zewnątrzpochodne powstające pod wpływem czynników zewnętrznych takich, jak promieniowanie UV, dym papierosowy, ułożenie skóry podczas snu, działająca na nasze ciało grawitacja (starzenie naturalne).

Mówiąc najogólniej, do pierwszych nieodwracalnych zmian starczych możemy zaliczyć:
- wiotczenie skóry,
- szarzenie skóry,
- brak zdrowego kolorytu,
- pojawiające się przebarwienia,
- pierwsze płytkie zmarszczki.

Wymienione pierwsze oznaki starzenia można w znacznym stopniu powstrzymać od dalszego ich pogłębiania się oraz całkowicie wyeliminować. Jedną z bardzo skutecznych metod walki ze starzeniem się skóry jest zastosowanie technologii IPL. Fotoodmładzanie światłem IPL jest zabiegiem, który w sposób kompleksowy poprawia kondycję skóry.

Zabieg rozpoczyna się od dokładnego oczyszczenia skóry. W tym czasie najczęściej przeprowadzany jest peeling, po którym skóra jest tonizowana. W kolejnym etapie skóra pokrywana jest transparentnym żelem, którego zadaniem jest jej zabezpieczenie przed powikłaniami wynikającymi z przegrzania. Wszystkie urządzenia mają wbudowaną końcówkę chłodzącą, która dodatkowo chroni skórę przed przegrzaniem. Do odpowiednio przygotowanego pola zabiegowego przykładana jest końcówka urządzenia IPL i po kilku sekundach, gdy skóra dokładnie schłodzi się, uruchamiany jest błysk IPL, składający się z serii minibłysków. Powyżej opisana sekwencja powtarzana jest kilka razy.

Intensywne światło IPL bez uszkodzenia skóry przenika przez nią, a następnie jest absorbowane przez hemoglobinę lub melaninę. Światło pobudza komórki wewnątrz skóry, pobudzając je do naturalnego procesu leczenia. Dzięki pulsacyjnemu światłu włókna kolagenowe skóry ulegają skróceniu, a skóra staje się jędrniejsza oraz bardziej elastyczna. Ponadto, zmniejszają się rozszerzone pory i wygładzają drobne zmarszczki.

Zabieg IPL jest bardzo bezpieczną metodą na usuwanie pierwszych oznak starzenia skóry. Niemniej jednak istnieją pewne przeciwwskazania do przeprowadzenia takiego zabiegu są nimi ciąża, świeża, mocna opalenizna, zażywanie leków światło uczulających, zapalenia skóry, bielactwo oraz choroby krwi.

(info-internet, DB)