Włos z głowy - Nasz Swiat
11
Cz, sierpień

Zdrowie i uroda

Popularność zyskała w Stanach Zjednoczonych, dzięki pewnej reklamie sukienki bez rękawów, która ukazała się w 1915 roku. Z czasem rozprzestrzeniła się na całym globie, stając się synonimem higieny osobistej i estetycznego wyglądu.

Rozwój technik depilacyjnych doprowadził do wyodrębnienia dwóch pojęć, określających pozbywanie się owłosienia z powierzchni ciała. I tak, o ile „depilacja” wiąże się z usuwaniem włosa tuż przy skórze i może z powodzeniem być wykonywana w domowym zaciszu, tak „epilacja” pomaga w usunięciu włosa wraz z jego korzeniami (cebulkami) i wymaga wizyty w zakładzie kosmetycznym.

Wśród rodzajów depilacji wyróżniamy metodę mechaniczną, przy której używa się powszechnie znanych żyletek i maszynek do golenia oraz metodę chemiczną, czyli wszelkiego rodzaju specjalne kremy czy pianki usuwające włosy. Techniki epilacyjne to już „wyższa szkoła jazdy”. Obok prostych w użyciu depilatorów i ciepłego bądź zimnego wosku lub plastrów, których stosowanie nie sprawia większych problemów, do usuwania włosów wraz z korzeniami stworzono kilka specjalnych zabiegów takich, jak depilacja laserowa, elektrokoagulacja (polega na ścięciu białka za pomocą łuku elektrycznego), elektroliza (w cebulkę wbija się igłę, przez którą płynie stały prąd galwaniczny), termoliza (podobna do elektrolizy, ale używa prądu zmiennego), fotoepilacja (usuwanie włosów przy pomocy impulsów świetlnych) czy technika wykorzystująca ultradźwięki, gdzie drgania umożliwiają wnikanie w mieszki włosowe substancji aktywnej, niszczącej włosy wraz z cebulkami.

Depilacja laserowa

Jest zabiegiem wykorzystującym wiązkę lasera, która wnika głęboko w skórę, niszcząc cebulkę włosa wraz z jej korzeniami. Uważana jest ona za bezpieczną i bezinwazyjną. Warunkiem uzyskania zadowalających efektów jest dobór odpowiedniej mocy i czasu trwania impulsu, które są zależne od rodzaju skóry i włosów.

Pierwszy zabieg depilacji laserowej poprzedzony jest zawsze konsultacją. Kosmetolog przeprowadza wywiad, ocenia stan i typ skóry oraz włosa. U pacjentów, u których nie ma przeciwwskazań do wykonania zabiegu zostaje wykonana próba laserowa. Osoba, u której ma być przeprowadzony zabieg, musi spełnić kilka warunków:
- nie opalać się przynajmniej przez miesiąc przed planowanym zabiegiem,
- chronić obszary, które mają być wydepilowane przed wysuszeniem lub podrażnieniem,
- nie stosować kremów depilujących na jeden tydzień przed zabiegiem,
- nie stosować kremów lub maści zawierających witaminy A i C, retinol, izotretynoinę lub kwasy owocowe w miejscu depilowanej powierzchni na około 4 tygodnie przed planowanym zabiegiem,
- nie stosować leków uczulających na słońce, herbatek ziołowych zawierających dziurawiec lub nagietek.

Po zabiegu naturalnym objawem jest obrzęk lub zaczerwienienie depilowanego obszaru skóry, które ustępują po kilku godzinach lub do 2-4 dni. W tym czasie skórę należy traktować bardzo delikatnie. Bezpośrednio po zabiegu nie stosować mydła, spirytusu, toników na bazie dezodorantów, ciało należy myć żelem bezmydłowym, tonikiem lub mleczkiem bezalkoholowym, ewentualnie czystą wodą. Nie wolno stosować dezodorantów ani antyperspirantów (jeżeli depilacja dotyczyła pach), zamiast tego można stosować zasypkę lub kremy z alantoiną lub dekspantenolem. Po myciu skórę należy delikatnie osuszać, nie trzeć, nie drażnić w inny sposób. Preparaty o działaniu złuszczającym można stosować dopiero po upływie przynajmniej dwóch tygodni od zabiegu. Miejsc depilowanych przez dwa tygodnie po zabiegu nie można też opalać. Kolejne zabiegi depilacyjne należy powtarzać co 4-8 tygodni (zależnie od części ciała i cech indywidualnych), aż do uzyskania odpowiedniego efektu.

Brazylijska czy hollywoodzka?
Depilacja partii intymnych sięga swoimi korzeniami nawet do czasów starożytnych. Trzydzieści wieków przed naszą erą, włosy z „wstydliwych okolic” usuwały sobie na przykład mieszkanki Indii. Nie stroniły od tego także antyczne Greczynki, Rzymianki, Egipcjanki, czy Persyjki.

Przed końcem drugiej wojny światowej „całościowe postrzyżyny” zarezerwowane były głównie dla aktorek i kurtyzan, dlatego też wiele z chętnych na depilację pań, zapraszało do swoich domów wykwalifikowane kosmetyczki w wielkiej tajemnicy. Dziś depilacja intymna jest tematem dalekim od tabu, a to za sprawą siedmiu sióstr pochodzenia brazylijskiego (Jocely, Jonice, Joyce, Janea, Jussara, Juracy i Judseia Padilha), które w roku 1987 otworzyły w Nowym Jorku salon kosmetyczny specjalizujący się w tzw. depilacji brazylijskiej - J. Sisters International Salon. Zabieg ten polega na całkowitym usunięciu owłosienia z łona, pośladków, warg sromowych oraz okolic odbytu i pozostawienia wąskiego paska włosów nad łechtaczką. Biorąc pod uwagę fakt, że z czasem panie postanowiły „pójść na całość”, kierując się zasadą „skoro tyle się nacierpiałam podczas zabiegu, kilka minut bólu więcej nie zaszkodzi”, wyodrębniła się pełna depilacja brazylijska, której nadano przydomek „hollywoodzka”. Obecnie, wiele salonów kosmetycznych oferuje wachlarze „fryzurek” w jakie przystroić swoje podbrzusza mogą nawet najbardziej wymagające klientki. Lato w pełni, czas wyjść na plażę. A ty, jakie „uczesanie” wybierzesz?

(Źródło: Wikipedia)

www.thepolishobserver.co.uk