Magazyn - Nasz Swiat
25
N, wrzesień

Nei primi di maggio 1944 , nella cittadina di Casamassima, in Puglia, fu aperto il ospedale militare che crebbe subito fino a diventare il più grande complesso sanitario per i soldati del 2° Corpo d’Armata polacco che combattevano nella campagna militare tra il 1943 e il 1945 sulla penisola appenninica.

Wojtek, niedźwiedź, który poszedł na wojnę cały film.

18 maja 1944 r. jako pierwszy do ruin Klasztoru wkroczył ppor. Gurbiel z patrolem 13 ułanów.

Dzień Babci i Dziadka. Geneza święta w Polsce i we Włoszech.

Po 123 latach niewoli Polska odrodziła się i uzyskała niepodległość, a dzisiaj obchodzimy 98. rocznicę tego wydarzenia. Dlaczego akurat w tym miesiącu?

Haubica starachowicka wraca z Włoch do Bydgoszczy.

Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską, aby dłużej stała i nie traciła koloru.

22 października jest w Kościele katolickim dniem św. Jana Pawła II.

Wierszowane refleksje Polki mieszkającej we Włoszech. 

Niespodzianka pogodowa w Puszczy Białej.

"Come le gru" to unikalna opowieść, źródło dokumentujące fakty, podczas przymusowej wędrówki po świecie, nie tylko widziane oczami pani Teresy, ale przeżyte w okresie i po II Wojnie Światowej.

Wspaniała projektantka z Lombardii - Muccia Prada, do kampanii promującej wiosenną kolekcję 2014 zaprosiła 18 modelek z rόżnych krajόw, w tym aż trzy Polki: Magdę Jasek, Olę Rydnicką i Maję Salamon. Wszystkie najpierw pojawiły się na mediolańskim pokazie mody Prady na sezon wiosna-lato 2014 i wpadły w oko dyrektorce castingu i styliście, którzy pracowali przy jego organizacji.

Do tej pory, co ciekawe, projektantka wybierała inne Polki do reklamowania swoich kolekcji: Annę Jagodzińską w 2009 roku, Zuzannę Bijoch w 2011 i Magdalenę Frąckowiak w 2012. Wspόłpracowała rόwnież z samym Romanem Polańskim przy filmie krόtkometrażowym z Festiwalu w Cannes “A Therapy” (Helena Bohnam Carter, Ben Kingsley) dostępnym na stronie włoskiego Vogue’a. Zdjęcia do reklamy wykonał zaprzyjaźniony z firmą od wielu lat, legendarny fotograf, Steven Meisel. Jego dzieło jest po części idealizacją młodości oraz zachętą do optymizmu.

Grupa modelek pozująca na via Fogazzaro w Mediolanie ucieleśnia odważnego i niezależnego ducha tej nad wyraz kolorowej, a nawet rzec można, worholowskiej kolekcji. Sukienki opływające sylwetkę z ogromnym nadrukiem kobiecych twarzy (stworzone przez takich artystów jak Pierre Mornet, Jeanne Detallante, El Mac, Stinkfish, Mesa, Gabriel Specter), projektantka zestawia ze sportowymi, piłkarskimi getrami. Natomiast paski na dekoltach przywołują atmosferę studencką.

Wiosna według Prady jest bardzo kobieca, rόżnorodna i po części polska. Kobiety noszą na sobie kobiety, czym moltiplikują swoją kobiecość. Prada znana jest za granicą głόwnie z wyszukanych eleganckich torb i stonowanej woni perfum, w tej kolekcji zaskakuje sportowym oraz surrealistycznym akcentem. Ta kampania reklamowa to sztuka uliczna z wielka klasą (modelki na tle murόw tworzą pewnego rodzaju żywego graffiti) oddająca hołd obrazom Diego Riviery. Jedyne co w niej może szokowac, zdziwić, bądź też do niej przyciągnąć, w zależności od gustόw, to już nie torby ze skόry krokodyla, a naszyte na sukienki olbrzymie biustonosze oraz ekscentryczne buty na gumie. Tego na wybiegach jeszcze nie było! Wideo z reklamą widoczne jest na stronie projektantki www.prada.com.

Joanna Longawa

 

Bazylikata - Pojechała do  Polski prestiżowa nagroda Lucania Film Festival “Elle” Amaro Lucano Award za najlepszy short film 2013.  Zwycięzcą jest nie kto inny jak młody filmaker z Trzebieży, Tomasz Popakul (ur. 1986), a produkcja nosi tajemniczy tytuł  Ziegenort (2013).

Swoimi pierwszymi filmami Frustratu:Herzleid (2004) oraz Life 1.0 (2006) artysta zadebiutował w  Szczecinie, następnie zaczął studia "Film Animowany i Efekty Specjalne" na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej PWSFTviT w 2007.

W tym roku Popakul podbija cały świat, wygrywając swoją animacją wszystkie możliwe festiwale, zaczynając od International Film Festival Rotterdam, a koncząc na Brooklyn Film Festival. „Ziegenort”to historia nastolatka zwanego Fish Boy, pół ryba, pół chłopak, borykającego się z problemami dojrzewania. Po raz pierwszy film został zaprezentowany przez THE KRAKOW FILM FOUNDATION, a można go zobaczyć online na stronie: . Pozostałe nagrody przypadły Elenie Costanzo (Najlepsza aktorka - Włochy), Goga’ie Devdariani (Najlepsza fotografia - Gruzja), Danielowi Hopfnerowi (Najlepsza technika – Niemcy). Zostały również wyróżnione fundacje Fondazione Carical (Włochy), Next Future (Holandia) oraz film L’esecuzione Enrico Iannaccone (Włochy).

Joanna Longawa

embed video plugin powered by Union Development

Współpraca słynnego francuskiego projektanta Jeana Paula Gaultiera i młodego Polaka z Gostynina, Adama Kaszewskiego, zdaje się zacieśniać. To wielki sukces w karierze tego dwudziestoletniego modela. Gratulujemy!

W tym roku Jean Paul Gaultier po raz drugi współpracuje z Adamem Kaszewskim, polskim modelem z warszawskiej agencji AS Management. Już w poprzednim sezonie Polak otwierał pokaz projektanta, a w tym momencie jest twarzą najnowszego lookbooka. Również podczas ostatniego Paris&Milan Fashion Week młody gostyninianin był jednym z czterech modeli wybranych do prezentacji najnowszej kolekcji Jean Paul Gaultier Prêt-à-Porter Homme 2014. Występuje też w wideo reklamujacym najnowszą kampanię. Adam, choć to dopiero początek jego kariery, trafił też ostatnio na prestiżową stronę models.com, co potwierdza jego już silną pozycję w świecie mody. Spotkany przeze mnie w Rzymie na wakacjach w Caffé Caffé (Koloseum), udziela mi szybkiego wywiadu.

Jak się współpracuje z tak wielką osobowością, jaką niewątpliwie jest wielki francuski  projektant Jean Paul Gaultier?
Przede wszystkim jest to dla mnie wielkie wyróżnienie. Współpraca trwa od stycznia 2013, kiedy podczas mojego pierwszego sezonu na paryskich wybiegach otwierałem pokaz Jeana Paula. Jest to mega sympatyczny mężczyzna, zawsze uśmiechnięty, mający już co prawda swoje lata, ale nadal wiedzący czego chce, zaskakujący i odbiegający od schematów. Poza tym cały team pracujący dla Jean Paula to bardzo mili i przyjaźnie nastawieni ludzie, z którymi praca staje się czystą przyjemnością.

Jak długo jesteś modelem? Twoje największe sukcesy?
Niebawem minie rok, jak jestem modelem. Wydaje mi się, że obecnie bycie twarzą kolekcji Gaultiera jest moim największym sukcesem, aczkolwiek nasza współpraca nie kończy się tylko na tej kolekcji. Niebawem światło dzienne powinny ujrzeć efekty naszej kolejnej wspólnej pracy. Dużym sukcesem było także pięć pokazów w Paryżu i dwa w Mediolanie podczas debiutanckich styczniowych fashion weeków dla marek takich jak Trussardi, Mugler, Moncler, czy JPG. Następnie trzy pokazy podczas Paris FW S/S 14. Poza tym dla mnie każda praca jest sukcesem i kolejnym krokiem na przód.

Zamierzasz związać się z modą na stałe, czy masz może inne plany na przyszłość?
Planów jest bardzo wiele, aczkolwiek chciałbym postawić na jedną rzecz i w tym kierunku się rozwijać. Wydaje mi się, iż na chwilę obecną pozostanę przy tym, co robię. Tak naprawdę każdy kolejny dzień stwarza nowe możliwości. Poza tym życie jest nieprzewidywalne. Możemy coś sobie załozyć, a życie może nam przynieść coś zupełnie innego. Stąd też nie chcę zbyt wiele planować, a przede wszystkim cieszyć się z tego, co mam [uśmiecha się].

Joanna Longawa

embed video plugin powered by Union Development

Ostatni odcinek prasówki poświęconej życiu dzieci polskich w okresie II wojny światowej. Wszystkie zaprezentowane materiały opublikowane zostały w latach 1943-1945 na łamach Dziennika Polskiego (od 1 stycznia 1944 Dziennika Polskiego i Dziennika Żołnierza).

Przegląd prasy polskiej z okresu drugiej wojny światowej.  Wybrane artykuły przypominają o tysiącach młodych Polaków, których nie udało się ewakuować z ZSRR -   osieroceni lub, jeśli mieli dużo szczęścia, wraz z bliskimi, już na zawsze pozostali na tej „nieludzkiej ziemi”. 

Przegląd prasy polskiej z okresu drugiej wojny światowej.  Wybrane artykuły przypominają o tysiącach młodych Polaków, których nie udało się ewakuować z ZSRR -   osieroceni lub, jeśli mieli dużo szczęścia, wraz z bliskimi, już na zawsze pozostali na tej „nieludzkiej ziemi”. 

A może by tak zamieszkać w słonecznej Italii? Mity o Włoszech.

10 błędów popełnianych po zamieszkaniu we Włoszech.

W gabinecie luster każdy jest inny od siebie samego. Nie ważne jakim jest człowiek – lustro sobie poradzi. Kształt rzeczywistości jest tylko sugestią – lustro prawdę ci powie.