Obraz niepamięci pośpiesznie zatarty - Nasz Swiat
28
So, maj

Monte Cassino

W rekordowym tempie (kilku miesięcy - sumując czas prac wykonanych przez stronę włoska i polską) najsłynniejszej polskiej nekropolii w Europie Zachodniej, cmentarzowi wojennemu na Monte Cassino został przywrócony godny wygląd. Na jak długo?

Zniknęły chwasty, czarne na co dzień mogiły i rzeźba orła białego oślepiają bielą gruntownie wyczyszczonego trawertynu, połamane krzyże zostały przywrócone do pionu, a zamiast wyblakłej płachty, obok flagi włoskiej powiewa nowiutka  flaga polska.
Już za kilka dni, 18 maja br., będziemy obchodzili 65. rocznicę bitwy o Monte Cassino. Tydzień po uroczystościach rocznicowych nad grobami poległych polskich żołnierzy modlić się będzie papież Benedykt XVI. Podczas majowych uroczystości obecni będą przedstawiciele najwyższych władz Polski z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim na czele. Tego dnia z pewnością nie zabraknie doniosłych przemówień, w których oddana zostanie cześć żołnierzom, którzy walczyli o naszą wolność i wolną Polskę.

Jak tymczasem na co dzień odpowiedzialne organy i instytucje dbają o miejsca pamięci narodowej?
Poziom zaangażowania  w dbanie o pamięć o poległych na Monte Cassino żołnierzach obrazują zdjęcia, które  opublikowaliśmy w poprzednim numerze naszego pisma. Publikowane w tym numerze fotografie stanowią ciąg dalszy tego fotoreportażu.
Praktycznie na dzień przed obchodami rocznicowymi zakończono  pośpieszne zacieranie długoletnich zaniedbań, aby w dniu uroczystości wrażenie rzeczywistego stanu najsłynniejszego polskiego cmentarza wojennego było odebrane pozytywnie.  Pamiętajmy jednak, że takie kosmetyczne zabiegi, jakim jest czyszczenie elementów trawertynowych, wykonywane są przed uroczystościami rocznicowymi co 5 lat. Czy po obchodach rocznicowych zapowiadane przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa prace remontowe będą kontynuowane? Mimo wielokrotnych zapowiedzi nie podpisano jeszcze dwustronnej umowy z Włochami dotyczącej stałej opieki nad miejscami pamięci narodowej znajdującymi się na terenie Italii.  

tekst i zdjęcia
Krzysztof Piotrowski
Danuta Wojtaszczyk

Źródło: Nasz Świat nr 10  (16-31 maja)/2009

Fot. 1 - Wyczyszczone groby poległych wyglądają jak nowe. Stan z 19.04.2009 r. Czy forsowana przez sekretarza Przewoźnika wymiana płyt nagrobnych i krzyży była więc zasadna? 
Fot. 2 - Polski Cmentarz Wojenny na Monte Cassino miesiąc przed uroczystościami. 19.04.2009 r.


Fot. 3 - 19 kwietnia 2009  -  Na miesiąc przed uroczystościami...
Fot. 4 - 19 styczeń 2009 r.  Widoczny zakres prac wykonanych od początku roku przez stronę włoską.Archiwum artykułów dotyczących Monte Cassino opublikowanych na łamach „Naszego Świata”:
http://www.naszswiat.net/wiadomoci/37-monte-cassino.html