Ostatnie pożegnanie żołnierzy 2. Korpusu Polskiego gen. Andersa - Nasz Swiat
28
So, maj

Monte Cassino

30 czerwca br. o godz. 11.30 na Polskim Cmentarzu Wojennym w Loreto  rozpoczęła się ceremonia pogrzebowa szczątek dwóch żołnierzy 2. Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa poległych w połowie 1944 roku na froncie adriatyckim. Uroczystość pożegnalna zbiegła się  w czasie z 65. rocznicą wyzwolenia Loreto przez oddziały polskie nacierające w kierunku Ankony.

Rzym, 4 lipca 2009 - Nad Polskim Cmentarzem Wojennym powiewał biało-czerwony sztandar, a w tle rozpościerał się piękny widok na wybrzeże Morza Adriatyckiego, na którego pobliskiej plaży odbyła się ostatnia defilada oddziałów 2. Korpusu Polskiego opuszczających Włochy w 1946 r.
Szczątki obydwu żołnierzy zostały odnalezione z początkiem 2003 r. w Monte San Giusto w okolicy miasta prowincjonalnego Macerata, gdzie w walkach brał udział  3. batalion z 3. Dywizji Strzelców Karpackich.
Przez kolejnych 6 lat szczątki poległych przetrzymywane były tymczasowo na rzymskim cmentarzu Verano. Niestety do chwili obecnej nie udało się ustalić tożsamości obydwu żołnierzy polskich i zostali Oni pochowani jako Nieznani.

W uroczystości na polskim cmentarzu wzięli udział – przewodniczący ceremonii pogrzebowej z ramienia włoskiego Ministerstwa Obrony  płk  Marco Bisiach wraz z asystą honorową grupy delegowanych oficerów i kompanii reprezentacyjnej 235. Pułku Piechoty „Piceno” oraz przedstawiciele władz miasta Loreto. Stronę polską reprezentowali – Kierownik Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Rzymie, Jerzy Adamczyk oraz Attache Wojskowy, płk Ryszard Tomczak. Nabożeństwo pogrzebowe poprowadził ks. Zbigniew Gospodarek.

Ostatnie pożegnanie szczątek żołnierzy gen. Andersa przeprowadzono w pięknej oprawie z zachowaniem niezbędnych honorów wojskowych, a pokrycie środków i przygotowanie ceremonii przygotował kierowany przez gen. Vittorio Barbato Urząd do Spraw Pamięci Poległych na Wojnie (Commissariato Generale per le Onoranze ai Caduti in Guerra),  przy włoskim Ministerstwie Obrony.

Tym samym, dzięki inicjatywie strony włoskiej, polegli żołnierze polscy mogli po wielu latach odnaleźć wieczny spoczynek u stóp Bazyliki Loretańskiej, pośród swoich kolegów walczących o wolną Polskę na terenie Półwyspu Apenińskiego w latach 1943-45.

Krzysztof Piotrowski
Danuta Wojtaszczyk

Źródło: Nasz Świat nr 13  (04-15 lipca)/2009

Fot.1 - Oddanie honoru poległym / fot. © K. Piotrowski.
Fot.2 - Urny ze szczątkami żołnierzy na tle Bazyliki Loretańskiej /  fot. © K. Piotrowski.

Archiwum artykułów dotyczących Monte Cassino opublikowanych na łamach „Naszego Świata”:
http://www.naszswiat.net/wiadomoci/37-monte-cassino.html