Pamięci polskim żołnierzom w Apulii dzień oddany - Nasz Swiat
28
So, maj

Monte Cassino

Casamassima, 2 listopada 2009 r.

Rzym, 16 listopada 2009 - Miejsce i czas uroczystości wybrano nieprzypadkowo. Przed 65. laty w niewielkim miasteczku Casamassima pod Bari utworzono 5. Szpital Wojenny, który stał się pomostem między życiem, a śmiercią w ratowaniu rannych i chorych żołnierzy 2. Korpusu Polskiego walczących w kampanii 1943-1945 r. na terenie Półwyspu Apenińskiego.

Bazę szpitalną, w której pracowało wielu wysokiej klasy lekarzy-specjalistów, sióstr i ochotniczek z Pomocniczej Służby Kobiet utworzono 4 maja 1944 roku, tuż przed rozpoczęciem polskiego natarcia w bitwie o Monte Cassino. To właśnie tutaj, do Casamassima spływały główne transporty ranionych w masywie Monte Cassino żołnierzy polskich, a w późniejszym okresie z kampanii adriatyckiej. Przepustowość szpitala sięgała, aż 1200 łóżek, a w szczytowych okresach prowadzenia działań wojennych na terenie Włoch przyjmowano i leczono miesięcznie do 2 tysięcy rannych i chorych żołnierzy. Polscy lekarze objęli również opieką medyczną miejscową ludność cywilną pozostawiając w Casamassima i jej okolicach wyraz wdzięczności i pamięci mieszkańców sięgający naszym czasom.

Rzadko mamy przyjemność zaobserwować, aby wszyscy zgromadzeni wsłuchani i wpatrzeni byli w postać przemawiającego. By nie poruszył się nawet drobny listek. Tak było w Dzień Zaduszny 2 listopada, kiedy w czasie uroczystej mszy św. na Polskim Cmentarzu Wojennym w Casamassima przemawiał przybyły z Polski ostatni żyjący żołnierz 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii prof. Wojciech Narębski. Zgromadzonym na uroczystości przedstawicielom włoskich władz cywilnych, włoskiej armii i polskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego w Rzymie, w osobie zaproszonego Ambasadora Jerzego Chmielewskiego, przekazany został w pięknych słowach wyraz konieczności dbania o pamięć tych, którzy oddali największą ofiarę w walce o wolność obu naszych Narodów.

Ostatnich żyjących żołnierzy gen. Andersa pozostało niewielu, a przekaz, który pozostawili dla nas i następnych pokoleń jest wielki i ponadczasowy. Naszym obowiązkiem staje się, aby zapis ten był wiecznie żywy.
Pięknie zorganizowana i przeprowadzona uroczystość mszalna na Polskim Cmentarzu Wojennym połączona była tego dnia z odsłonięciem wieczorem w Casamassima III edycji wystawy fotograficznej i pamiątek z czasu wojny „La Puglia dei Polacchi dal 1944 al 1946”.

Dzięki poświeceniu i zaangażowaniu trójki miejscowych pasjonatów – Gianluki Verlone, naszej rodaczki Żanety Nawrot i Stefanii Castellano oraz przy objęciu patronatem podjętej inicjatywy przez władze lokalne, Ambasadę Polski w Rzymie, Uniwersytet w Bari oraz Stowarzyszenie Baobab, licznym zgromadzonym i zaproszonym gościom przedstawiony został zapis historyczny dni wojennych w Casamassima, który związał oba nasze Narody więzami przyjaźni.

Krzysztof Piotrowski

Źródło: Nasz Świat nr 21  (16-30 lipca)/2009

Fot. 1 - Ambasador RP we Włoszech Jerzy Chmielewski, Burmistrz Casamassima Domenico Vito de Tomasso oraz Profesor Wojciech Narębski - ostatni żyjący w Polsce żołnierz 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii, fot. Jaśmina Nawrot.

Fot. 2 - Uroczysta Msza św. na Polskim Cmentarzu Wojennym w Casamassima, 2.XI.2009 r., fot. K. Piotrowski.

Fot. 3 - W polskim szpitalu wojennym w Casamassima, fot. arch.

Archiwum artykułów dotyczących Monte Cassino opublikowanych na łamach „Naszego Świata”:
http://www.naszswiat.net/wiadomoci/37-monte-cassino.html