Przewodnik po terenach walk o Monte Cassino - Nasz Swiat
26
Cz, maj

Monte Cassino

Autor opracowań: Krzysztof Piotrowski. Wstęp: Prof. Wojciech Narębski.

 

Spis treści:
Wspomnienie o Polskim Cmentarzu Wojskowym w Casamassima
Bój o Pizzo Corno
Inferno Track – Droga do Piekieł
Polskie pomniki strzegące pola bitwy o Monte Cassino
Domek Doktora – Batalionowy Punkt Opatrunkowy w bitwie o Monte Cassino
Dom Sanitarny w bitwie o Monte Cassino

Pobierz PDF

"Wydanie przez Redakcję dwutygodnika polonijnego we Włoszech „Nasz Świat” zbioru artykułów Krzysztofa Piotrowskiego, dotyczących miejsc, związanych z dziejami i walkami 2 Korpusu Polskiego, zasługuje niewątpliwie na pochwałę i uwagę wszystkich zainteresowanych tą problematyką.

Trzeba bowiem mocno podkreślić, że ich Autor, zamieszkały w Rzymie od kilkunastu lat, dzięki niezwykłej pasji poznawania wszelkich aspektów walk 2 Korpusu, stał się niewątpliwie najlepszym znawcą terenów bitwy o Monte Cassino w szerokim tego słowa znaczeniu.

Dzięki licznym badaniom terenowym w masywie Monte Cassino - Monte Cairo oraz w szerokim obszarze zaplecza bitewnego naszych jednostek, uzupełnionych przy tym szczegółową dokumentacją fotograficzną w terenie i z lotów motolotnią, Krzysztof Piotrowski miał możność dokładnego poznania wszystkich najważniejszych fragmentów i obiektów pola tej bitwy.
Zawarte w niniejszym zbiorze artykuły, obejmujące nie tylko opisy, ale i mało znane dzieje dosyć rzadko odwiedzanych miejsc chwały Żołnierzy 2 Korpusu są tego przekonywującym dowodem."

Fragment wstępu autorstwa prof. Wojciecha Narębskiego do zbioru artykułów Krzysztofa Piotrowskiego opublikowanych w nr 16-21/2012 „Naszego Świata”.