Nasz świat wg Łukasza Steca: Czternasty (cz. II) - Nasz Swiat
20
N, czerwiec

Nasz świat według Łukasza Steca

Druga część roku 2014 nie była tak dramatyczna i zaskakująca, jak połowa pierwsza, jednak nie można powiedzieć, że była nudna. Były sukcesy, cuda, a nawet seksafera. 

Koniec sierpnia okazał się niezwykle istotnym czasem w historii polskiej emigracji. Do grona dwudziestomilionowej polskiej diaspory postanowił dołączyć premier Tusk, czyli Ten, Który Obiecał Zieloną Wyspę w Polsce. Wbrew złośliwym komentarzom, w trakcie swoich siedmioletnich rządów w dużej mierze udało mu się spełnić tę obietnicę. Bezrobocie w Polsce jest obecnie podobne do tego w Irlandii (w trakcie recesji Zielona Wyspa odnotowała w tej statystyce wzrost z trzech do trzynastu procent), mieszkania w Warszawie kosztują  tyle samo co w Dublinie, a kawa w warszawskiej kawiarni jest tylko nieznacznie droższa od tej w kawiarni dublińskiej. Podobieństw jest zatem wiele. Nie udało się tylko z zarobkami, ponieważ w Irlandii najniższa pensja to  w przeliczeniu na złotówki ponad 6000. Ale i tu zanotowano postęp - w 2014 r. nastąpił w Polsce wzrost minimalnego uposażenia z 1180 zł do 1237 zł i 20 groszy. Niestety, mimo tych dobrodziejstw, premier postanowił wyjechać z kraju, by na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej uczyć się angielskiego. 

We wrześniu, a i po trosze jeszcze w sierpniu, Polska gościła najlepsze siatkarskie reprezentacje świata. Polscy siatkarze spisali się wyśmienicie pokonując m.in. Rosję i Brazylię i zdobywając ostatecznie mistrzostwo świata. Mistrzostwa okazały się dla Polski sukcesem zarówno sportowym, jak i organizacyjnym. Niektórzy organizatorzy byli do tego stopnia zaangażowani w projekt, że zostali nawet aresztowani słysząc zarzuty korupcyjne.  Więcej>>

Łukasz Stec

Łukasz Stec  jest autorem powieści, opowiadań, reportaży, tekstów publicystycznych, felietonów, recenzji i wywiadów. Laureat ogólnopolskich nagród reporterskich.  W 2007 r. ukazała się jego debiutancka książka - zbiór opowiadań "Bimber", natomiast latem 2014 r. wydana została jego powieść "Psychoanioł w Dublinie".