Magazyn - Nasz Swiat
25
N, wrzesień

Polecam (za zgodą autora i tłumacza) lekturę wiersza „Las” Wojciecha Kudyby, który ukazał się w zbiorze wierszy „W końcu świat”, Sopot 2014, str. 102 oraz jego tłumaczenie na język włoski Bernadetty Mól.
 
Autor: Wojciech Kudyba
 
Las
 
Czym był ten las liściasty, ta rozmowa
Szelest, ten szmer, trzask chrustu, zawodzenie czajki
Ten grząski grunt, niepewność, turzyce, kaczeńce
To zapadanie się, znikanie, zbliżanie się
Obcość?
 
Co znaczyły podejścia – wyciąganie ręki
Skradanie się w ciemności, łowy nietoperzy
To szamotanie się, te rany – płacz
Ściskanie zębów, pisk rudzika
Bas sowy, ten ból
Ta obecność?
 
Czym była leśna rzeka? – Schronieniem?
Nadzieją? Z brzegami w ostach, w szuwarach
Z pijawkami w głębi; musieliśmy
Nad nią mieszkać, to znaczy: gdzie indziej
Być może obietnicą…
Być może pragnieniem…
 
Tłumaczenie na język włoski: Bernadetta Mól
 
Bosco
 
Che cosa era quel bosco latifoglio, quella conversazione
il fruscio, quel brusio, lo scricchio dei ramoscelli, il cigolio di pavoncella
Quel fondo traballante, l’incertezza carici, la farferugine
Quell’affondare, lo svanire, l’avvicinarsi, cosa erano,
Dissomiglianza?
 
Che cosa significavano ravvicinamenti – il tendere la mano
l’avvicinarsi di soppiatto, la caccia dei pipistrelli
Quel dibattersi, quelle ferite – il pianto
lo stringere i denti, il pigolio del pettirosso
il basso del gufo, quel dolore
Quella presenza?
 
Che cos’era quel ruscello nel bosco – Un rifugio?
La Speranza? Con le sponde coperte di cardi,  di giuncaie
Con mignatte sul fondo, laddove fummo
costretti a vivere, e cioè altrove
Era forse una promessa...
O forse la sete....

Udział członków Stowarzyszeń Kulturalnych w Katanii: „Dagome” i „Amici dell’Europa” w Światowym Dniu Poezji.
 
 
Foto 1: z prywatnego albumu Bożeny Zofii Kachel
 

21 marca 2015 roku odbyła się w Pałacu Kultury w Katanii Una “mini-maratona” w ramach Światowego Dnia Poezji, ustanowionego przez UNESCO jesienią 1999 roku, zorganizowana przez kolektyw „czytających autorów” z Bottega della Poesia, której koordynatorem był jak co roku autor i poeta Orazio Indelicato. Wydarzenie prezentowała Lucia Nicotra.

 

 Foto 2: Bożena Zofia Kachel
 
Wśród czytajacych autorów można było posłuchać utwory: Giusy Baglieri, Chiary Bentivegni,  Cateriny De Martino, Giovanniego Di Bella, Giovanny Falsone, Nino Meli, Teresy Milluzzo, Franceski Privitery i Pierangelo Spadaro. 
 

 

 
Foto 3: Na pierwszym planie Ewa Świderek, z lewej -  Orazio Indelicato; fot: Bożena Zofia Kachel
 
Poza poetami włoskimi swoje poezje przeczytali: jeden poeta z Sudanu oraz dwie Polki: Bożena Zofia Kachel, członkini stowarzyszenia „Dagome” (w języku polskim „Liście” i „Ścieżki”, te same języku włoskim – osobiście przetłumaczone: „Foglie” i „Percorsi”) i Ewa Świderek, wiceprezez „Amici dell’Europa (po włosku, pozję pt. „I tetti di San Berillo”).  
 
 
 
Foto 4: Bożena Zofia Kachel
 
Bożena Zofia Kachel
 

Przed publicznością w Miejskiej Bibliotece w Wyszkowie zaprezentowali swoje talenty dyrektorzy-artyści: Mieczysław Romanik – malarz, poeta – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Wiktora Gomulickiego w Ostrołęce iElżbieta Sieradzińska – wokalistka, kompozytorka i gitarzystka – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mińsku Mazowieckim.
 
W dniach 8-15 maja 2015 roku trwa w Polsce XII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek pod hasłem „Wybieram bibliotekę”. Jedna z bibliotek woj. mazowieckiego, a mianowicie Miejska Biblioteka w Wyszkowie, już 7 maja przed południem „V Paradą Moli Książkowych” rozpoczęła realizację swojego programu, a o godz. 18.00 w tej samej bibliotece odbyła się inauguracja wystawy malarstwa Mieczysława Romanika pt. Moje światy wewnętrzne – kreacje różne” oraz koncert Elżbiety Sieradzińskiej z zespołem CostaNova.
 
Nr 1: Fot. Bożena Zofia Kachel
Z prawej: dyrektor Miejskiej Biblioteki w Wyszkowie, mgr Małgorzata Ślesik-Nasiadko
 
Organizatorem wydarzenia była biblioteka na czele z panią dyrektor, mgr Małgorzatą Ślesik-Nasiadko, pod patronatem QuadGraphics. Wśród publiczności gościł I Zastępca Burmistrza Miasta, pani Aneta Kowalewska oraz przedstawiciele wielu bibliotek.
 
 
Nr 2: Fot. Bożena Zofia Kachel
Zgromadzona publiczność
 
  
Tegoroczne hasło Tygodnia Bibliotek „Wybieram bibliotekę” podkreśla możliwość zaprezentowania tych cech, które sprawiają, że biblioteki stają się instytucjami nieodzownymi, gromadząc i udostępniając dorobek piśmienniczy. A oferty w systemie kultury, edukacji, nauki i gospodarki czynią je coraz bardziej atrakcyjnymi.
 
 
Nr 3: Fot. Bożena Zofia Kachel
 
Inauguracja wystawy. Od lewej: Mieczysław Romanik i Małgorzata Ślesik-Nasiadko
 
Podczas inauguracji wystawy pan Mieczysław Romanik przedstawił swoje zainteresowanie malarstwem i poezją. Urodził się w 1956 r. w Ostrołęce, gdzie do dziś mieszka i pracuje. Zawodowo związany jest z bibliotekarstwem. Malowanie jest dla niego pasją rozpoczętą w latach 80-tych, później zaniechaną i od kilku lat na nowo odkrytą. Szczególnie bliskie jest mu malarstwo holenderskie i rosyjskie, a jego obrazy to indywidualne wizje rzeczywistości. Poza pejzażami autor prezentuje także niespokojne klimaty morskie oraz ostatnio zrealizowane eksperymentalne wizje czasoprzestrzenne w postaci kompozycji wklęsło-wypukłych z materiałów różnych.
 
Nr 4: Fot. Bożena Zofia Kachel
Koncert Elżbiety Sieradzińskiej
 
Koncert Elżbiety Sieradzińskiej, bohaterki reportażu "Z Wysp Zielonego Przylądka" Katarzyny Błaszczyk, romanistki i tłumaczki zachwycił tak publiczność, że poprosiła ją o bis.
 
Po oficjalnych uroczystościach sponsorzy zaprosili na tort i syty poczęstunek.

 

 

Kolejna, w ostatnich latach, wspólna inicjatywa Stowarzyszeń Kulutralnych w Katanii: „Dagome” i „Amici dell’Europa”. Tym razem dotycżąca Dnia Kobiet.

W ramach bieżącej działalności Stowarzyszeń 7 marca 2015 roku odbyła się w Oratorio S. Filippo Neri w Katanii projekcja filmu Jerzego Hoffmana “Trędowata” zrealizowanego w 1976 roku na podstawie powieści Heleny Mniszkówny wydanej w 1909 roku. Film przedstawia różnicę klas społecznych na przykładzie historii miłości guwernantki i ordynata z zamiarem zawarcia związku małżeńskiego, co uważano za skandal w ówczesnych latach.

 Foto: z prywatnego albumu Bożeny Zofii Kachel
 
Projekcję poprzedzono kilkuminutowym zebraniem informacyjnym. Przekazano informację o ustanowieniu przez Sejm RP roku 2015 Rokiem Świętego Jana Pawła II, cytując przy okazji jego słowa z „Listu do kobiet” ogłoszonego 10 lipca 1995 roku: „Dziękujemy ci, kobieto, za to, że jesteś kobietą!” oraz „Z pewnością pozostaje wciąż jeszcze wiele do zrobienia, aby kobieta i matka nie była dyskryminowana.”


Po czym Bożena Zofia Kachel, przedstawicielka stowarzyszenia „Dagome” przybliżyła historię ustanowienia obchodów Międzynarodowego Dnia Kobiet, a Ewa Świderek, przedstawicielka „Amici dell’Europa podsumowała ją po włosku.

Smutne zakończenie melodramatu osłodziły delicje przygotowane własnoręcznie przez Panie Polki. Podczas degustacji popłynęły też komentarze na temat filmu, m.in.: „To piękny film.”; „Obejrzałam go po raz 40-ty i z przyjemnością polecam go innym.” Dwie sceny jednak zaakcentowano najbardziej. Pierwszą, kiedy ordynat Waldemar Michorowski rozpoczynając bal poprosił do tańca Stefcię Rudecką, guwernantkę a nie córkę hrabiego Barskiegeo, Melanię. Drugą, podczas tańca na pierwszym wspólnym balu narzeczonych (Steffci i Waldemara), gdy Stefcia została zamknięta w kręgu utworzonym przez arystokratów i nazywana „trędowatą”. Obydwie te sceny poruszyły wszystkich widzów i wywarły na nich ogromne wrażenie.