Magazyn - Nasz Swiat
22
Wt, czerwiec

3, 4 i 5 luty w Katanii - to dni głównych uroczystości poświęconych Patronce miasta, Świętej Agacie. Obchody te zostały uznane za jedną z trzech koronnych uroczystości katolickich na poziomie światowym ze względu na jej doniosłość i ilość gromadzonych się uczestników.
 
 
Św. Agata, ze znakomitego rodu dziewica męczennica, po odrzuceniu ręki namiestnika Sycylii Kwincjana skazana na tortury, zmarła w 251 r. na rozżarzonych węglach po obcięciu piersi.
 
Relikwie Św. Agaty przechowywane są w relikwiarzu w Katedrze. Jedną z bardzo cennych relikwii jest jej welon. 
 
4 luty, drugi dzień uroczystości, to dzień spotkania Świętej Patronki z mieszkańcami. Uroczystości rozpoczynają się Mszą Świętą o świcie zwaną Messa dell’Aurora. Po Mszy Św. trwa długa procesja (około 24 godziny) po ulicach miasta zwana giro esterno „po obrzeżach miasta”.
 

Jutro, 5 lutego po mszy popołudniowej będzie miała miejsce procesja głównymi ulicami: via Etnea, Via Sangiuliano itp., zwana giro interno "przez centrum miasta". Cała ceremonia kończy się 6 lutego rano.
 
 
 

 
Zdjęcia przedstawiają zgromadzonych uczestników na Mszy o świcie, 4 lutego, zwanej „Messa dell’Aurora” i  przygotowanie do procesji oraz 3 lutego – stragan ze słodyczami (niektórymi przygotowywanymi na miejscu).


 


Foto: Bożena Zofia Kachel oraz z prywatnego albumu Bożeny Zofii Kachel

 

Tak jak w ubiegłym roku, tak i teraz erupcja Etny poprzedza naturalnymi fajerwerkami święto Patronki Katanii – Świętej Agaty. 
 
 
 
Trwa nadal erupcja wulkanu Etna, która rozpoczęła się 31 stycznia 2015 roku w późnych godzinach wieczornych. Pomimo złych warunków atmosferycznych 1 lutego udało mi się sfilmować i sfotografować niektóre momenty erupcji.
 
 


Foto i filmik: Bożena Zofia Kachel

W Katanii dobiegła końcawystawa fotograficzna „La miniera di sale di Wieliczka” zrealizowana przez Kopalnię soli „WIELICZKA” przy współudziale Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Mediolanie i fotografów: Marka Gardulskiego, Rafała Stachurskiego. 

 
Nr 1: Fot. Marek Drożdż,
Wystawa fotograficzna „La miniera di sale di Wieliczka” w Katanii – inauguracja
 

 
 
Nr 2: Fot. Bożena Zofia Kachel,
Wystawa fotograficzna „La miniera di sale di Wieliczka” w Katanii
 
 
Wydarzenie zostało zorganizowane przez Bożenę Zofię Kachel (we własnej osobie) ze Stowarzyszenia Kulturalnego "Dagome" we współpracy z Wydziałem Konsularnym Ambasady RP w Rzymie i Uniwersytetem w Katanii - Wydziałem Nauk Humanistycznych.

 
Nr 3: Fot. Marek Drożdż,
Wystawa fotograficzna „La miniera di sale di Wieliczka” w Katanii – inauguracja
 
 
Nr 4: Fot. Bożena Zofia Kachel,
Wystawa fotograficzna „La miniera di sale di Wieliczka” w Katanii

 
 

Od 20 do 29 listopada 2014 r. można było oglądać wystawę w “Cucine” (dawnym klasztorze benedyktynów) obecnie budynku uniwersyteckim przy Piazza Dante. Obok “Cucine” w Aula Magna S. Mazzarino miała miejsce inauguracja wydarzenia.

 
 
 
Nr 5: Fot. Marek Drożdż,
Wystawa fotograficzna „La miniera di sale di Wieliczka” w Katanii – inauguracja
 
 
W inauguracji uczestniczyli: Pan prof. Giancarlo Magnano San Lio, Dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych; Pan Pietro Militello, prof. Archeologii; Pan Francesco Coniglione, prof. historii filozofii, członek Stowarzyszenia Kulturalnego „Dagome” w Katanii; Pani Bożena Zofia Kachel, członek Stowarzyszenia Kulturalnego „Dagome” w Katanii oraz zgromadzeni goście.
 
 
Nr 7: Fot. Giusanna Di Stefano
Wystawa fotograficzna „La miniera di sale di Wieliczka” w Katanii - inauguracja, od lewej - P. Militello, B. Kachel, G. Magnano San Lio, F. Coniglione

Nr 8: Fot. Bożena Zofia Kachel,
Wystawa fotograficzna „La miniera di sale di Wieliczka” w Katanii – zwiedzanie przez młodzież licealną
 
Tematem wystawy byłoprzedstawienie historii kopalnisoli „WIELICZKA”, obiektu wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO, na przykładzie przedstawionych nazdjęciach najważniejszych komórpołożonych na głębokościach od 64 do 135 metrów (poziomy I-III), z dziełami sztuki górników-rzeźbiarzy, tworzących podziemną Trasę Turystyczną.


 
Nr 9: Fot. Bożena Zofia Kachel,
Wystawa fotograficzna „La miniera di sale di Wieliczka” w Katanii, Nunzio Lo Verde
 
 
Nr 10: Fot. Bożena Zofia Kachel,
Wystawa fotograficzna „La miniera di sale di Wieliczka” w Katanii, Giovanni Miraglia (Funzionario Bibliotecario - Ministero Beni Culturali)

Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem, wśród Włochów, Polaków oraz turystów przebywających czasowo w Katanii, m.in.: z Hiszpanii, z Węgier, z Japonii, z Niemiec, z Sri Lanki i z Holandii.
 


Nr 11: Fot. Bożena Zofia Kachel,
Wystawa fotograficzna „La miniera di sale di Wieliczka” w Katanii
 
 

Licznie przybyli obejrzeć wystawę członkowie Stowarzyszenia Amici dell’Europa, za co szczególnie pragnę podziękować pani Ewie Świderek za telefoniczne zapraszanie przyjaciół i znajomych.
 
 
Nr 12: Fot. Marek Drożdż,
Wystawa fotograficzna „La miniera di sale di Wieliczka” w Katanii – inauguracja


Zwiedzajacy wpisywali się do księgi pamięci. Większość podpisów i wyrażonych myśli jest nieczytelna, ale 26.11.2014 r. pani Anna Maria Stecewicz wpisała się czytelnie: „Wspaniałe zdjęcia niepowtarzalnego miejsca! Zwiedzanie takiej wystawy to czysta przyjemność.”

 
 
 
 
Nr 13: Fot. Z prywatnego zbioru Bożeny Zofii Kachel wykonane z użyciem samowyzwalacza
Wystawa fotograficzna „La miniera di sale di Wieliczka” w Katanii, od lewj – Bożena Zofia Kachel, Anna Maria Stecewicz


Zaś pani Zofia Tarasiewicz napisała tak: „Jak dobrze zobaczyć cząstkę ojczyzny daleko od domu. Piękna wystawa. Wieliczka żyje i jest powodem wzruszeń. Dziękuję. Catania, 29.11.2014 r.”
 
 
 

Nr 14: Fot. Bożena Zofia Kachel,Wystawa fotograficzna „La miniera di sale di Wieliczka” w Katanii, Zofia Tarasiewicz
 

Bożena Zofia Kachel

 

 

Mieszkańcy Katanii i turyści pod wrażeniem aut Ferrari.

19 czerwca 2014 r. na ulicach miasta pojawiło się 88 aut Ferrari sycylijskiego tour (la “Cavalcade 2014”).

 
 
 
Jak podały media był to 3-ci tour w swoim rodzaju - uczestnicy posiadają co najmniej 5 aut ferrari. Na Placu Università sam burmistrz miasta, Enzo Bianco powitał uczestników z całego świata, wśród których byli bracia Al-Thani z rodziny królewskiej z Kataru oraz kalifornijski właściciel 136 aut ferrari.

Foto: Bożena Zofia Kachel

 

Dzień ten: "Jest (on) pomyślany jako odpowiednia okazja dla pobudzenia wspólnot chrześcijańskich do odpowiedzialności wobec braci migrantów oraz do obowiązku współdziałania w rozwiązywaniu ich różnorakich problemów.”

W minioną niedzielę, 18 stycznia,rozpoczynając Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan w Kościele katolickim obchodzony był "Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy", Z tej okazji w Katanii w Katedrze przy Placu Duomo o godz. 18.00 została odprawiona wieloetniczna Msza Święta, w której uczestniczyli między innymi członkowie Stowarzyszeń Amici dell’Europa e Dagome oraz chrześcijanie z Rumunii, Węgier, Nigerii, Mauritiusu i Sri Lanki.
 

Charkaterystycznym elementem mszy było niesienie darów poprzedzone tańcem dziewczynek ze Sri Lanki, co widać na zdjęciu. 

 

Wiersz „Pogoda” Wojciecha Kudyby ukazał się w zbiorze wierszy "W końcu świat", Sopot 2014, str. 22.

 
Autor: Wojciech Kudyba
 
Pogoda
 
pamięci mamy
 
Była wtedy pogoda, jedliśmy w ogrodzie
Słońce – jakby ukryte – obracało świat.
Przedmioty były lekkie
Zmieniała się ziemia
Kładłaś na głowie rękę
Miała w sobie blask.
 
Wszystko było w przemianie – zaufanie, taniec
Wszystkie kolory rzeczy, jakby opadł brud
W tym, co chcieliśmy chronić, w trosce
Ktoś odsuwał ciemność.
Pytaliśmy czy umrzesz
Obiecał, że nie.
 
Tłumaczenie na język włoski: Bożena Zofia Kachel
 
Il tempo
 
In memoria della mamma
 
Faceva bel tempo, abbiamo mangiato in giardino
Il sole – come nascosto – ruotava il mondo.
I soggetti erano leggeri
La terra si mutava
Posavi la mano sulla testa
Aveva in sé il bagliore.
 
Tutto era in trasformazione – la fiducia, la danza
Tutti i colori delle cose, come se fosse caduta la sporcizia
In quello che volevamo proteggere, nella preoccupazione
Qualcuno spingeva indietro le tenebre,
Abbiamo chiesto se muori

Ha promesso di no.   

Bożena Zofia Kachel

 

 

 

Wybuch obserwowany z tarasu w Katanii.

Od 15 czerwca 2014 roku nasilała się i trwa nadal faza erupcyjna wulkanu Etna. W ciągu dnia widoczność wybuchu o charakterze stromboliańskim utrudniały warunki atmosferyczne. Trwa emisja gazów i popiołu wulkanicznego, i na razie nie zanosi się na końcową fazę.

Wybuch poprzedziła zmiana warunków atmosferycznych. Po pełni księżyca ochłodziło się oraz 14 i 15 czerwca były burze i deszcze. W okolicach Mascalucia i Nicolosi spadł nawet grad. Zjawiskom tym towarzyszyły silne wiatry.

Czytaj dalej >>

Bożena Zofia Kachel